• DOLAR
  6,0802
  % -0,27
 • EURO
  6,8436
  % 0,15
 • ALTIN
  251,2445
  % -0,13
 • BIST
  86.072
  % 1,74

İnönü’de Üretilen Yapay Deriler Diğer Üniversitelere Satılıyor

İnönü Üniversitesi’ndeki son çalışmaları gazetemize değerlendiren Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, gazetemize verdiği röportajda, Teknokent’te üretilen “Yapay Deri” üretim projesi ile ilgili olarak, üretilen yapay derilerin birçok üniversiteye satıldığını belirterek, 2019 yılı içerisinde seri üretime geçileceğini dile getirdi

İnönü’de Üretilen Yapay Deriler Diğer Üniversitelere Satılıyor

2019 yılı içerisinde açılması beklenen ve bölgeye hitap edecek olan Onkoloji hastanesi ile ilgili son durum ne, çalışmalar hangi aşamada?

217 yataklı Onkoloji Hastane’miz bölgemizin ve ülkemizin en önemli kanser merkezlerinden birisi olacak. Hastanemizin inşaatı ara vermeden hızla devam ediyor. Şuana kadar yüzde 65’ler seviyesindeyiz. Planımız 2019 yılının içinde hastanemizi bitirmek, kanser hastalarımızın hizmetine açmak. Şuan inşaatın en çok para gerektiren kısmına geldik. Hastanenin donanım kısmı tamamlanma aşamasında. Şuanda bizim bir takviye kaynağa, ödeneğe ihtiyacımız var. Bu kaynağı temin edip hastaneyi bu yıl açmak benim en büyük hedefim. Tamamlamak için gerekli ödeneği bulursak, Temmuz veya Ağustosta inşaatın bitmesini bekliyoruz. 2019 yılı bitmeden hizmet vermeye başlamak hedefimiz.

Hastane personeli, teçhizatlar nereden sağlanacak?

2017 yataklı bir hastane için bizim Hemşireye, sekretere, temizliğe, güvenliğe, hasta bakıcılarına ihtiyacımız var. Bunun yanında daha fazla teknik elemana ihtiyacımız var. Bunların hepsi bir bütün, bir taraftan inşaatını yapacağız, bunu yaparken de insan kaynağını temin etmemiz gerekecek. Orası başka Malatya’mıza şehrimize, sonra bölgemize ama asıl hedefimiz ülkemizin tümüne ve sağlık turizmine bu hastanemizin hizmet vermesi, kanser hastalarının bir merkezi olmasını istiyoruz. Burası kanser hastaları için bir merkez haline gelecek. Şuanda biz kanserde bir bölgenin merkezini oluşturuyoruz, bölgedeki bütün kanser hastaları bize geliyor.

Nakillerde hastalara belli bir sıra veriyor musunuz, bir hasta ne kadar sürede ameliyat olabiliyor?

Bizim karaciğer nakli için gelen hastalarımızın yüzde 90’dan fazlası Malatya dışından gelen hastalar. Türkiye’nin her yerinden bize hasta geliyor. Bu hastalar bize ne zaman isterlerse geliyor. Geldiği gün bütün işlemleri başlıyor, karaciğer naklinde eğer bir yakını karaciğer verecekse, canlıdan canlıya karaciğer nakli yapılacaksa nâkili verecek kişi hazırsa hemen plana alınıyor. Bizim aynı anda aynı günde 4 nakil yapabilecek kapasitemiz var.  Hastalar beklemiyor. Yeter ki karaciğeri verecek kişi olsun.  Diğer branşlarla ilgili de belli bir tarih verilir veya acelesi olmayan ameliyatlar, öncelikli olan ameliyatlar var. Planlı ve sıralı ameliyatlarımız oluyor. Ama Karaciğer nakli acil olan ameliyatlar kısmındadır. Acil ameliyatlar aynı gün ameliyat olur. Bazı ameliyatlar 10 gün veya 15 gün sonraya verilir. Organ nakillerinde sürekli olarak yatak kapasitemizi büyütüyoruz. Kök Hücre ve Kemik İliği Nakli servisimiz yetmiyor, daha da büyütmemiz ve Onkoloji Hastanesini biran önce açmamız lazım. Kanser hastalarını olabildiğince bekletmeden tedavisine hemen başlıyoruz.

Teknokent’in yapay deri üretimi ile ilgili bir çalışması var bu ne aşamada, son durumu sizden alalım?

Teknokent’imizde böyle çok güzel çalışmalar yapıyoruz. Yapay deri konusunda Tıp Fakültesi Dekanımızla ve dekan yardımcımız, kimya bölümünde 2 hocamız, bir de Teknokent firmamız bir grup oluşturdular. Ben de Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi’mizden ÜSİ (Üniversite-Sanayi İşbirliği) desteği verdim. Bu proje ile daha önce yurt dışından eğitim için aldığımız yapay deri burada çok daha ucuza, nerdeyse 15’te 1 fiyatına hocalarımız üretti. Şuan bunun seri üretime hazırlık aşamasındayız. Bu projeyi geliştirerek devam ediyoruz. Şuan projenin birinci kısmı tamamlandı, projenin ikinci kısmına geçildi. İkinci kısım projenin üretim, seri üretime geçiş.

M. ALİ GÜNAYDIN’ IN RÖPORTAJI

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber