• DOLAR
  7,8374
 • EURO
  9,2018
 • ALTIN
  477,97
 • BIST
  1,1739

İnönü Üniversitesi Gurur Kaynağımız Oldu

İnönü Üniversitesi ülkemizin zor günlerinde Koronavirüs tedavisinde İmmun Plazma Yöntemini deneyen ilk hastane, Covid-19 tespiti için Hızlı test kiti çalışmaları, 4 ilin merkezinde Referans Laboratuvarı ve diğer önemli çalışmalarıyla Malatya’nın gurur kaynağı oldu

İnönü Üniversitesi Gurur Kaynağımız Oldu

İnönü Üniversitesi ülkemizin zor günlerinde Koronavirüs tedavisinde İmmun Plazma Yöntemini deneyen ilk hastane, Covid-19 tespiti için Hızlı test kiti çalışmaları, 4 ilin merkezinde Referans Laboratuvarı ve diğer önemli çalışmalarıyla Malatya’nın gurur kaynağı oldu

Dünyayı çok kısa sürede etkisi altına alan ve ölüm sayılarının her geçen gün artmasıyla birçok ülkeyi işgal eden Koronavirüse karşı ülkemizde Sağlık Bakanlığı öncülüğünde birçok tedbir ve çalışma başlatıldı. Zorlu süreçte etkin rol oynayan İnönü Üniversitesi Covid-19 a karşı tedavi için ülkemize ve tüm dünyaya ışık tutan çalışmalar başlattı. Üniversitenin çalışmaları ve atılan önemli adımlar ile ilgili bilgi veren İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay çeşitli birimlerde ve Teknokent ’te, Koronavirüs ile ilgili önemli çalışmalar başlatıldığını söyleyerek, Üniversiteyi olabilecek bütün senaryolara hazır hale getirdiklerini belirtti. Bilimsel çalışmaların yanında Üniversitenin  tüm imkanlarını kullanarak maske, ateş ölçer cihaz ve üç boyutlu maske üretimine de başladıklarını aktaran Kızılay, sözlerine şu şekilde devam etti;”  En son iki gün önce Plazmaferez (Plazma Değişim Tedavisi) yöntemiyle iyileşmiş bir hastamızdan aldığımız yöntemle bir hastamızda tedaviye başladık.  O, Plazmaferez tedavisini bir hastamıza uyguladık. İnşallah iyi bir sonuç alırız. Plazmaferez tedavisi zaten dün ve bugün önceki gün gündemde oldu. Ondan da umutluyuz. İnşallah sonucu olumlu olur. Sonuç faydalı olur. İnşallah öyle bekliyoruz.

TEST KİTLERİNİ DE ÜRETMEYE BAŞLADIK.

Test Kitlerini de Teknokent ’te kendimiz üreteceğiz. 3 tane ayrı laboratuvarımız üretimi için araştırma çalışmasına başladı. Bu çalışmaların sonuçlarını da İnşallah birkaç haftaya göreceğiz. Fırat Kalkınma ajansından da oraya desteklediğimiz oldu. Şu anda onun proje çalışmalarını Fırat Kalkınma Ajansı başlattı. Bu amaçla 3 farklı laboratuvarımızda 3 farklı kit üretimi çalışması başladı. Üretilecek kitlerin bir kısmı kandan, bir kısmı sürüntü den örnek bakabilecek. Şu anda test kitleri var ya bir kısmı Sağlık Bakanlığımızın ürettiği, bir kısmı da Çin’den gelen kitler var. Hızlı test kiti deniliyor. Biz o kitin bir benzerini daha doğrusu o görevi hızlı bir şekilde yapacak bir çalışma içerisindeyiz.  Şu anda bu çalışma yoğun bir şekilde yapılıyor.

TÖTM PANDEMİ HASTANESİ OLDU

Malatya Adıyaman Elazığ ve Tunceli illerinin test Merkezi olarak belirlenen Turgut Özal Tıp Merkezi tarafından aynı zamanda bölgeye de hizmet vermek üzere pandemi hastanesi olarak belirlendi. Bizde Turgut Özal Tıp Merkezimizi Pandemi  Hastanesi olarak, olabilecek bütün senaryolara hazır hale getirdik. 19 Mart 2020 tarihinde Sağlık Bakanlığımız bizi 4 ilin Test merkezi olarak belirledi. Tıp Merkezimiz Malatya, Adıyaman, Elazığ ve Tunceli illerinin test merkezi olarak belirledi.  Biz Talip olduk Bakanlığımız da bunu uygun buldu. 4 ilin Covid 19 numunelerinin incelenerek sonuçlarının verilmesi bizim Turgut Özal Tıp Merkezi Moleküler mikrobiyoloji laboratuvarımız test merkezi oldu. 20 Mart sabahından itibaren bugüne kadar hâlihazırda çok yoğun bir şekilde 24 saat bu 4 ilin numunelerini test yapıyoruz. Sonuçlarını teslim süresi 3 ile 4 saat sürüyor. Biz de, bize numune’nin intikalinden 7-8 saat sonra numunenin sonucunu sisteme yükleyip gönderiyoruz. Sağlık Bakanlığı’na gönderiyoruz.  Türkiye’nin bu konudaki en etkin çalışan test merkezlerinin başında geliyoruz.

ACİL HASTA DIŞINDA POLİKLİNİK HASTASI ALMIYORUZ

Kanser ve organ nakli hastaları dışında sadece acil hastaları ve sınırlı sayıda poliklinik hastalarını kabul ederek hastaneye peyderpey servisleri boşaltmaya başladık. Yoğun bakımları da boşaltmak şeklinde bir hazırlık yaptık.  Bu amaçla doktorlarımıza hemşirelerimize sağlık çalışanlarımızın tümüne eğitimler verdik.  Covid 19’ a yönelik personelimize eğitimler verdik. Buna yönelik popülasyonumuzdaki malzemelerimizi kısmen artırabildik. Hazırlığımızı bu konuda tam olarak yaptık.  Turgut Özal Tıp Merkezimizin Pandemi Hastanesi olarak belirlenmesine yönelik hazırlıklar yaptık

CERRAHİ MASKE ÜRETİYORUZ

Üniversitemizin ve hastanemizin ihtiyacı olan cerrahi maske üretimine önce hastanede başladık. Sonra da üniversitelerimizin Sağlık Kültür Spor Dairesi Başkanlığımız bünyesinde bir sistem kurarak cerrahi maske üretimine başladık. Çünkü en temel ihtiyaçların başında cerrahi maske geliyordu. Bu nedenle cerrahi maske üretimine başladık. Şu anda cerrahi maske üretimimiz devam ediyor.  Bunu yapmasaydık şu anda çok büyük bir sıkıntı çekme ihtimalimiz vardı. Ama şükür kendi üretimimiz ile ve Sağlık Bakanlığımızın aldığımız kısmi destek ile orada sorunsuz gidiyoruz. Yani üretimimize de başladık.

3 BOYUTLU VE ŞEFFAF MASKE ÜRETİMİNE DE BAŞLADIK

Aldığımız önlemler içerisinde bir diğeri de çalışan personelimizin kullanacağı şeffaf yüz siperliği maskesi üretimine başladık. Çünkü doktorlarımız, hemşirelerimiz ve sağlık çalışanlarımızın kendilerini korumaları için ek olarak önlem almak gerekiyordu. Bunun içinde hem Teknokent’imiz hem üniversitemizin 3D Yazıcısı olan bütün birimleri görev aldı. Çalışmalarına halen devam ediyorlar.  Hastane personelimiz bu konuda işleri azalmıştı. Poliklinikte çalışanlarımızın da bu konuda desteklerini aldık. Ayrıca akşam evlerinde hafta sonra aileleriyle birlikte olmak üzere çalışanlarımızı maske yüz siperi şeffaf yüz siperi koruyucu sprey yapımına devam ettiriyoruz. Kendi ihtiyacımızı kendimiz karşılıyoruz. Bu da çok önemli.

TEKNOKENT’TE CERRAHİ MASKE VE DİJİTAL ATEŞ ÖLÇME CİHAZI ÜRETİYORUZ

Teknokent’te bir firmamız cerrahi maske nitelikli maske üretmeye başladı. Hem üretimin artması hem niteliğini geliştirilmesi konusunda destekledik. O da ürettiğini serbest piyasaya veriyor. Yine Teknokentte dijital ateş ölçme cihazının üretim siparişini verdik. Firmamız onu geliştiriyor. Siparişini verdik. Çünkü o da şu anda piyasada bulunmuyor ve fiyatı da 4 katına çıktı.

ETİL ALKOL SIKINTIMIZ VAR

Bütün bunların yanında yine sağlık çalışanları olarak el dezenfektanı sıkıntısı çektik. Bunu da Eczacılık Fakültemizde ve Kimya bölümünüzde ayrı ayrı üretimini yaptırıyoruz.  Yalnız burada alkol sıkıntımız var. Etil alkol bulsak yapacağız ama etil alkol çok fiyatı arttı. Ama biz kendi üretimimiz ile bir uçtan harekete geçirdik.

A. Vahap Kaygusuz – Ebubekir Atilla (ÖZEL HABER)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber