• DOLAR
  6,8612
 • EURO
  7,7521
 • ALTIN
  392,22
 • BIST
  1,1249

İndirim Yaradı Ama…

21.Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) Malatya Bölge Birliği Başkanı İsmet Bayram, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ‘Türkiye için değişim başlıyor’ sloganıyla iş dünyası temsilcileriyle yaptığı toplantının esnaf camiasına canlılık kazandırdığını ifade etti

İndirim Yaradı Ama…

21.Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) Malatya Bölge Birliği Başkanı İsmet Bayram, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ‘Türkiye için değişim başlıyor’ sloganıyla iş dünyası temsilcileriyle yaptığı toplantının esnaf camiasına canlılık kazandırdığını ifade etti

Bakan Albayrak’ın ‘Ticaret hacminin daraldığı yerde ilacın panzehirin sıcak para’ olduğunu ifade etmesine vurgu yapan ESKKK Başkanı İsmet Bayram, kamu bankalarındaki esnafa yönelik faiz indirimlerinin ticarete hareketlilik katacağını söyledi. Ticaret hacminin daraldığı yerde panzehir sıcak para olduğunu hatırlatan Bayram, açıklanan teşviklerin küçük esnafı memnun ettiğini ve bu konuda gelecekte de beklentileri olduğunu ifade etti.

Esnafımızın Dertlerini Dinlediler

Düzenlen toplantıda 3 büyük bankanın genel müdürlülerinin Malatya’da iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldiklerini dile getirerek; “Yapılan toplantıda 3 tane kamuoyunun büyük Bankası’nın genel müdürleri vardı. Genel müdürlerin ekipleri oradaydı. Berat beyin soru cevap kısmında işadamları çektikleri sıkıntıları anlattılar. İş dünyası temsilcileri özellikle krediye erişim noktasında sıkıntılar yaşandığını anlattılar. Berat Albayrak da bu konuda ben 3 tane kamunun genel müdürü ile gelmelerinin bu sebepten olduğunu söyledi. Daha sonra Halk Bankası Genel Müdürü, Ziraat Bankası Genel Müdürü ve Bankalar Bilgili Başkanı ile esnaflarımızın tüccarlarımızın ve ithalatçılarımızın dertlerini sıkıntılarını dinlediler. Nerede tıkanıyorlar ithalat-ihracat üretimde nerede sorunlar var bunları dinledikten sonra hepsinin ayrı ayrı cevaplarını verdiler” diye konuştu.

Krediye Erişimdeki Sıkıntı Giderildi

Burada gördük ki temel sıkıntı gerek ihracatçı olsun gerek ithalatçı olsun gerek küçük esnaf ve sanatkâr olsun KOBİ’lere olsun krediye erişim noktasında sıkıntı çekiyorlar. Buna esnafa KOBİ’lere kredi verirken sanayicimiz de Kredi erişim noktasında kolaylıklar sağlanacağını nerelerde tıkanıklarının söylediler. Bazı şubelerde sanayicinin işlerinin zorlaştırdığını gördüler. Bu toplantıda en azından kimin nerede ne istediğini ortaya koymuş oldu ve çok güzel verimli bir toplantı oldu. Ve bunun şimdi de çok kısa zamanda içerisinde de meyvelerini vermeye başladığını görüyoruz. Çünkü sistemi işleten şube müdürleri ve bölge koordinatörleri genel müdürleri, bizzat kendi ağızlarından dinledikleri veriler ile hareket etmeye başladılar.

Ekonomideki Sıkıntılara Çözüm Bulundu

Şu anda esnafın krediye ulaşması kolaylaştı. Nerede sıkıntı varsa, nerde tıkanıyorsa yetkililer gelip burada kendileri görerek çözüm bulmak kolay oldu. Önce hastalığı teşhis ettiler. Bazı Şube müdürleri olsun, bölge koordinatörleri olsun, Çok tutucu davranışlarından dolayı kaynaklandığını bizzat müşahede ettik ve gördük. Bunu önce Hazine ve maliye bakanımız Berat Albayrak 3 tane büyük Bankası’nın genel müdürüne açtı ve netice olarak da şu anda Kredi erişim noktasında küçük esnaftan tutun KOBİ’lere kadar bir akışın başladığı kanaatindeyim. Tüketiciye verilen faiz oranları büyük ölçüde oranlarını düşürüldü. Yani bugün hem Merkez bankamızın 2 puan 2,5 puan birden faizleri düşürmesi büyük rol oynadı. Bugün sanayicinin ithalatçının ihracatçının kullandığı krediler aldıkları kredi faizleri ile de ilgilidir. Faizler ne kadar yüksek olursa bu sanayicinin ürettiği Malatya yansıyacaktır. Netice olarak da maliyet yükselecektir. O da zammı getirecektir veyahut da üretilen malın tüketiciye erişiminde yüksek fiyatı getirecektir. Sanayi ithalat ve ihracatçının kredi ihtiyacını faizlerinin düşük olması lazım ki maliyet aşağı çekilsin ve esnaf tüketiciye ulaştırırken de düşük maliyetle ulaşsın. Şu anda düşüş hissedilmeye başladı.

Faizlerin Aşağı Çekilmesi Esnafı Rahatlattı

Malumunuz 2018’in sonuna kadar faiz oranlarını %5 idi.  1 yıllık vadelerde yüzde 6-7 idi. 2019’un ilk diliminden sonra ilk çeyreğinden sonra Faizler %8 çıkarıldı 3 puan arttı. Sanayiciler için söylediğimiz konu küçük esnaf içinde geçerlidir. Geçen ay Antalya’da bakanımızın da katıldığı 1000 kişi ile bir toplantı yaptık. Orada esnaf ve sanatkârın Türkiye’deki konumunu anlattık. Bizim durumumuz budur çözüm yolu da budur. Faizlerin aşağı çekilmesidir. Merkez Bankası’nın yaklaşık kredi faizlerini 2 puan aşağı çekmesi dolayısıyla bize de sirayet etmesi gerekirdi. Yapılan istişareler neticesinde esnaf ve sanatkar Kullanmış olduğum kredilerin faiz oranı %8 den 6 ya düşürüldü. Küçük esnaf ve sanatkarları krediye noktasında kredilerin faiz oranı % 60 aşağı çekilmiş oldu bu yetmedi. Bu konuyu istişare ediyoruz. Yılbaşında faizleri 1 puan daha aşağı çekeceğimizi hesaplıyoruz. Yılbaşından sonra inşallah %5 ile devam edeceğimiz. Halk Bankası da inşallah bize yarın puan da Halk Bankası desteklerse 4,5 puana yakın bir indirim var o da küçük esnaf ve sanatkâra bir nefes aldırma yolunu açar. Yapılan çalışmalar için başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Hazine ve Maliye Bakanımıza çok teşekkür ediyoruz Son faiz indirimlerinin küçük esnaf ve sanatkâra çok büyük bir cansu’ya olacağına inanıyorum.”

A.Vahap Kaygusuz (Özel Haber) 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber