• DOLAR
  7,6695
 • EURO
  8,9861
 • ALTIN
  470,18
 • BIST
  1,1710

İmar Barışı İle Tüm Binalar Gözden geçirilmeli

Önceki gün bölgemizde meydana gelen depremle ilgili Doğanyol ilçesinde incelemelerde bulunan İMO Başkan Yardımcısı Vehbi Aluçlu, İnceleme sonrası gazetemize yaptığı açıklamada en çok yıkımların mühendislik hizmeti almadan yapılan binaların can ve mal kaybına sebebiyet verdiğini söyledi. Aluçlu, Mevcut binaların ise yapılacak bir imar barışı ile eski binaların da gözden geçirilmesi ve güçlendirilmesi konusunu gündeme taşıdı

İmar Barışı İle Tüm Binalar Gözden geçirilmeli

Önceki gün bölgemizde meydana gelen depremle ilgili Doğanyol ilçesinde incelemelerde bulunan İMO Başkan Yardımcısı Vehbi Aluçlu, İnceleme sonrası gazetemize yaptığı açıklamada en çok yıkımların mühendislik hizmeti almadan yapılan binaların can ve mal kaybına sebebiyet verdiğini söyledi. Aluçlu, Mevcut binaların ise yapılacak bir imar barışı ile eski binaların da gözden geçirilmesi ve güçlendirilmesi konusunu gündeme taşıdı

İnşaat Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı ve İnönü Üniversitesi öğretim görevlisi, Vehbi Aluçlu deprem bölgesinde yaptığı incelemelerin ardından tespitlerini ve görüşlerini gazetemizle paylaştı. Kendisinin bir yer bilimci olmadığının altını çizen Aluçlu yaptığı inceleme sonucunda gözlem ve önerilerini şu şekilde aktardı.  “Yer bilimci olmadığımı söylemiştim. Bu konuda yerbilimcilerin konuşması gerekiyor. Biz ancak binalarımızı konuşabiliriz. Yağı stokumuz kerpiç binalardan, mühendislik hizmeti almamış olan binalardan kaynaklandığı için bu deprem can ve mal kayıplarına sebebiyet verdi. Öncelikle bölgedeki fay hattı hakkında bilgi vermek gerekirse, bu fay hattı üzerinde zaman içerisinde depremler oluyor. Tarihsel depremlerde bu fay hattına baktığımızda burada da en son 1875 yılında bu deprem olmuştu. Bu fay hattının devamında ise Adıyaman Gölbaşı, Kahramanmaraş Türkoğlu üzerindeki fay’da ise 1513’te en son deprem olmuştu. Doğal olarak bu fay’lar zaman içerisinde kırılacak ve bir tanesi kırıldı. Kırılan fayların binalara vermiş olduğu hasar can ve mal kaybına sebebiyet verdiği için bunu değerlendirebiliriz.”

MÜHENDİSLİK HİZMETİ ALMADAN YAPILAN YAPILAR HASAR GÖRDÜ

Bu bölgelerde yapı stoku Mühendislik hizmeti almadan yapıldığı için, taş ve kerpiçten, taşlarla çamurun tutulmasından yapılan binalar olduğu için, burada, insanların yaşadığı kerpiçten binalar, hayvanların yaşadığı ağıllar bu büyüklükteki depremde yıkıldılar. Aslında mühendislik hizmeti almış bir bina olsalardı, ya da betonarmeden yapılmış beton kalitesi son derece iyi donatı ile yapılmış olan binalarda bu büyüklükteki depremde yıkım söz konusu olmayacaktı.

BETON KALİTELERİ DÜŞÜK BİNALAR YIKILDI

Elazığ’daki yıkılan binalara baktığımız zaman, unufak olmuş beton kalitesi son derece kötü içerisinde çimento yok denecek kadar az harçlarla yapılmış, kolonlarda kirişlerde yeterince donatı olmadan yapılmış kontrol mekanizmasının çalışmadığı bir mühendislik hizmetinin alınmadığı, ustalarla yapılan bu binalar büyük yıkım aldılar. İnsanlarımızın canına malına sebebiyet verdiler.  Örneğin bir bina yıkılmış iken yanındaki bina Belki biraz daha beton kalitesi iyi olduğu için ayakta kaldı. Hemen bitişiğindeki 4 katlı 5 katlı bina yerle bir olarak zemine kadar indi. Tabiî ki buradan canlı çıkmamız söz konusu olmayacaktır. O yüzden beton kalitesine, donatı kalitesine, mühendislik hizmetinin almasına dikkat edilerek binalarımızın yapılması gerekiyordu.”  Yeni bir imar barışı ile mevcut binaların de yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen Vehbi Aluçlu, Bu kapsamda yeni bir imar barışı çalışması yapılması düşüncesinde olduklarının altını çizerek; “Bir de bu imar barışı konusunda devletimizin burada yeni bir imar barışıyla ilgili bir çalışma yapması gerektiği kanısındayım. Hali hazırda yapılan kötü binaların, ruhsatsız binaların, İmar barışı adı altında ruhsatlarının verilmesi aslında uygun olmayan bir çözüm yöntemi oldu. Bunu da değerlendirirken kaçak yapılmış, kaçak kat çıkılmış, ruhsatı olmayan, işçilik kalitesi son derece kötü, içerisinde donatı olmayan betonlarla üretilmiş kolon, kiriş, döşeme kesitleri olan binalara imar barışı kapsamında hepsine ruhsatlar verildi. Aslında bunun doğru bir yaklaşım tarzı olduğunu düşünmüyorum.”

YAPI STOKLARI BAŞTAN SONA GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Doğanyol ilçesinde yaptıkları incelemelerden de bahseden Aluçlu “Bölgedeki incelemelerinde gördüğünüz birkaç önemli konuyu dile getirirsek özellikle hayvan ağıllarının taştan ve çamurdan kerpiçten yapıldığını gördük. Bu binalar bu depremde tabii ki daha fazla etkilendiler. Ama betonarme binalarda bayağı etkilendi. Neden derseniz oradaki mühendislik hizmeti almadan,  bölgedeki ustalar tarafından yapılan beton kalitesi son derece kötü, içerisindeki donatının yeterince olmamasından kaynaklı olarak, betonarme binaların da çok hasar aldığını gördük. İnsanların camlarına mal alacak sonuçlar ortaya çıktı. Bu Yapı stokunu söylediğim gibi mutlaka bir an önce dönüştürmemiz gerekiyor.” Dedi.

BİNALARIMIZ DEPREME DAYANIKLI HALE GETİRİLMELİ

İlimizin aktif bir fay hattı üzerinde yer aldığını söyleyen Aluçlu önerilerini de; “Bingöl Karlıova dan başlayan, Doğu Anadolu fayı 600 kilometre uzunluğunda. Elazığ yakınından geçiyor. Malatya’nın yakınından geçiyor. Adıyaman, Kahramanmaraş ve Hatay’a doğru uzanıp Oradan da Akdeniz’den Mısır’a kadar uzanan bir fay hattından bahsediyoruz. Bu fay hattı üzerindeki kırılma şimdi 40 kilometrelik bir bölümde enerjisini boşaltmış durumda. Ama bundan sonra bu fay’da yine hareketler olmaz diye bir şey yok. Mutlaka depremler olacak zamanını kimse bilemiyor. Bu depremler olduğu sürece bizim binalarımız da ilgili çözüm yöntemleri bulmamız gerekiyor. Binalarımızı kontrol etmemiz gerekiyor. Olası depreme dayanmayacak olanları yıkıp yerine yenilerini yapmamız gerekiyor. Ya da güçlendirme şeklinde bu binalarımızı envanterini çıkartarak depreme dayanıklı hale getirmeniz gerekiyor. Özellikle kırsal kesimde bulunan kerpiçten yapılmış, taşlar ve çamuru tutturarak yapılmış olan yapı stokunu mutlaka gözden geçirmek, dolayısıyla elden geçirmek gerekiyor” şeklinde paylaştı.

A.Vahap Kaygusuz  (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber