• DOLAR
  6,0494
  % 0,06
 • EURO
  6,7523
  % -0,26
 • ALTIN
  248,5559
  % -0,63
 • BIST
  86.796
  % -0,47

‘İmar Barışı’ Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Başbakan Binali Yıldırım’ın ‘İmar Barışı’ açıklamasını yapmasının ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü konuyla ilgili bilgilendirme toplantısını gerçekleştirdi. İmar Barışı hakkındaki maddeye açıklık getiren İl Müdürü Fikret Onhan, “Ruhsata aykırı yapılan veya ruhsatsız yapılan yapılarımız, yapı kayıt belgesi düzenlenmek suretiyle kayıt altına alınması hedefleniyor. Böylece vatandaşımızın mağduriyet yaşamış olduğu doğalgaz, su, elektrik gibi abone işlemlerini yapması, cins değişikliği yapabilmesi ve arsa vasfında olan arazilerindeki konutlarının cins değişikliği yapılarak konut vasfını sağlamış olmasıdır.” dedi

‘İmar Barışı’ Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

30 Nisan tarihinde Başbakan Binali Yıldırım tarafından Bakanlar Kurulu’nda açıklanan ‘İmar Barışı’ çalışmaları ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde bir bilgilendirme toplantısı yapıldı. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen programa Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Onhan, Harita Mühendisi Yavuz Murat, Mahalle Muhtarları ve Emlak Temsilcileri katıldı. İmar Barışı hakkındaki maddeye açıklık getiren İl Müdürü Fikret Onhan, “Ruhsata aykırı yapılan veya ruhsatsız yapılan yapılarımız, Yapı kayıt belgesi düzenlenmek suretiyle kayıt altına alınması hedefleniyor. Böylece vatandaşımızın mağduriyet yaşamış olduğu doğalgaz, su, elektrik gibi abone işlemlerini yapması, cins değişikliği yapabilmesi ve arsa vasfında olan arazilerindeki konutlarının cins değişikliği yapılarak konut vasfını sağlamış olmasıdır” dedi.

ONHAN, 16. GEÇİCİ MADDEYİ AÇIKLADI

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde konuya dair Mahalle Muhtarlarını, Emlak Temsilcilerini bilgilendiren İl Müdürü Fikret Onhan şunları dile getirdi, “Bilindiği üzere Bakanlığımız tarafından 18 Mayıs 2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanan imar barışı ile ilgili 3194 sayılı imar kanununun 16. Geçici maddesi ile getirilen husus şudur. Ruhsata aykırı yapılan veya ruhsatsız yapılan yapılarımız, Yapı kayıt belgesi düzenlenmek suretiyle kayıt altına alınması hedefleniyor. Böylece vatandaşımızın mağduriyet yaşamış olduğu doğalgaz, su, elektrik gibi abone işlemlerini yapması, cins değişikliği yapabilmesi ve arsa vasfında olan arazilerindeki konutlarının cins değişikliği yapılarak konut vasfını sağlamış olacaktır. Bunların ilgili bizlere ve sizlere çok iş düşüyor. Sizlerle birlikte ortak hareket etmemiz gerekiyor. Arkadaşlarımız kapsamlı bir sunum yaparak sizleri bilgilendirecekler. Sizden ricamız buradan öğrendikleriniz bilgileri mahallenizde kendi alanınızda kalan vatandaşlara duyulabilmenizdir.”

“İMAR BARIŞI E-DEVLET’TE”

Konuyla ilgili detaylı bilgileri E-devlet üzerinden öğrenilebileceğini belirten Onhan, “Müracaatlar ayın 8’inde itibaren başladı e-devlet üzerinden portala girip İmar Barış’ı üzerinden tıkladığınız zaman sistem sizi yönlendiriyor ve kendiniz yapıyorsunuz. Kafanıza takılan sorular varsa da aşağıdaki girişte imar Barış’ı bilgilendirme standımız var arkadaşımız orada Size de yardımcı olacaklar. U konuda Biz Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü olarak bakanlığımızın bu projesine Elimizden geldiği kadar vatandaşlarımız tarafından doğru bilgilendirilebilmesi için gayret sarf edeceğiz. Buradan sizlere de çok iş düşüyor. Bu konuyu da burada alacağınız bilgileri kendi mahallemizdeki arkadaşlara iletirseniz bundan mutluluk duyacağız. Yine de kafasına takılan vatandaşlarımız olursa bu konuda bizlere yönlendirebilirsiniz. Müracaat süremiz 31 Ekim. Tarihi ne kadardır Aralık sonuna kadar da ücretini yatırma ile ilgili bir süremiz var. Bu süreyi çok verimli bir şekilde değerlendirmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen programa Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Onhan, harita mühendisi Yavuz Murat, mahalle muhtarları ve emlak temsilcileri katıldı. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünün konuşmasının ardından harita mühendisi Yavuz Murat,  programın internet üzerinde kullanımı hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber