• DOLAR
  6,0594
  %0,08
 • EURO
  6,5724
  %0,17
 • ALTIN
  308,19
  %0,04
 • BIST
  7,9122
  %0,15
Nedim Sağır
Nedim Sağır
nedim.sagir@malatyasonsoz.com.tr
İMAN…..
 • 0
 • 1452
 • 26 Ağustos 2018 Pazar
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Allahın selam ve rahmeti dünya ve ahirette üzerinize olsun…

İman kelimesi امن (emene) kelimesinden gelip; inanmak, güvenmek, teslim olmak vb. manaları ifade eder.Dini ifadesi ise Allaha ve Resulune, resulünün haber verdiği bütün esaslara gönülden şeksiz şüphesiz ve sorgusuz  inanıp tasdik etmek ve dahi inandığı bu esaslar gereğince hayatını idame ettirmektir.Kuranın diziliş sırasına göre ikinci süre olan bakaranın ilk beş ayeti ile iman esasları gayet net bir şekilde ana hatlarıyla ifade edilmiştir.

İman; kalbde yerleşir azalarda ise meyvesini verir. Kalb öyle bir mekandır ki;kimi ağırlarsa,kime ev sahipliği yaptırırsa diğer bütün azalar, O emir sahibinin hükmüne tabi olup birer muvazzaf asker gibi ameller icra eder.

İman bir nurdur ki; dünya ve ahiret hayatını tüm karanlıklardan kurtaracak ebedi ziyadır. Çünkü; eksiklik, zaafiyet ve acziyet sahibi beşer,iman denilen inanç ve teslim olmakla,tüm bu acziyetin getireceği darlıklardan felaha erer.

Hem iman öyle bir denetim merkezidir ki; sahibini yaratılışda kendisine lutfedilen ilahi sıfatları koruma ve yaşatmada en kuvvetli otoritedir.

İman öyle mükemmel bir eğitim ocağıdır ki;sufli nefsi zaafiyetlerin ağına düşüp hüsrana uğramaktan;ruhu beşeri ahseni takvim makamında saadeti dareyn ile mükafatlandırır.

İman öyle bir farkındalık kazandırır ki;şu koca kainattaki zerreden kürreye herbir yaratılanla kendisi arasında işleyiş sistemindeki kenetlenmiş bağı ve dengeyi bilir korumak ve yaşatmak adına yapılması gerekeni ibadet bilinç ve şuuru içinde yaptırır. Kapital egoyu, tamah hırsını; tatmin etmek için ne bir ağacın yaprağına ne yerdeki karıncaya ne soluduğu tertemiz havaya ne beraber yaşadığı başta insan olmak üzere, hiçbir canlıya;ne üzerinde yaşadığı beslenip sığındığı “Vatanına”, ne istiklalini temsil eden “Bayrağına”, ne de milli güç ve idaresi olan “Devletine” asla ve asla ihanet ve zarar verme düşüncesi içinde olmadan ve tüm bu güzellikleri koruma ve yaşatma adına hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan güvenilir bir hayata sahip olmayı emreder ve uygulatır.

İman öyle bir güvenmektir ki; herşeyini Allah ve resulu yoluna feda edene, geride kalanlara ne bıraktın sorusuna, Allah ve resulunu bıraktım diyebilmektir.

İman;kişiye inanmak ve güvenmek adına öyle kuvvetli bir teslim oluş kazandırır ki; Allah’ın adıyla deyip suyu yola,dağı ovaya tebdil edip zorları kolaylaştırır, uzağı yakın eder…

Yeterki inandığına iman ettiğine güvenip hakkıyla teslim olsun..

İman edip güzel ameller işleyene ne dünyada nede ahiret de asla korku, hüzün ve şaşırıp bocalama olmayacaktır.

İman edebilmek,iman edeceğine güvenmek ile çok kuvvetli bir bağlantı içindedir,bu sebeble son peygamber,alemlere rahmet,sıratı müstakimin sönmeyen nuru Hz.Muhammed sav. İle “Emin” (güven veren) sıfatı özleşmiş bütünleşmiş ve Muhammedulemin olmuştur.Hem güvenen hem güven veren olmuştur peygamber olmadan önce,peygamberlik verildiğinde ise müslümanı tanıtırken,”müslüman elinden dilinden güven duyulan güven veren kişidir.” buyurmuştur.

Ey müslümanım diyen,ümmeti olduğun Nebiden ve onun getirdiği dinden ne kadar hissedar olduğunu bilmek istiyorsan kendi kişiliğindeki güvenilirliği kontrol et,çünkü güvenin zıddı aldatmak ve ihanettir.Rabbimiz;aldatan ve ihanet içinde olanların yaşantılarının ikiyüzlülük içinde olmasından,akibetlerinin de  hüsran olacağını beyan etmiştir..

İman;inanmak,güvenmek ve teslim olmaktır.İnsanların en şerlisi ise;güvenilmeyen ve güvenmeyendir.

Ne aldatan

Ne aldanan

Olmamamız niyazımla…..

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber