• DOLAR
  7,5728
 • EURO
  8,9910
 • ALTIN
  474,81
 • BIST
  1,1851

İlk Kök Hücre Bağışı Rektör Kızılay’dan

TÜRKÖK, Kızılay ve Turgut Özal Tıp Merkezi tarafından düzenlenen Kan Ve Kemik İliği Bağışı Kampanyası’nda ilk donörler İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay ve Kızılay Denetleme Kurulu Üyesi Umut Yalçın oldu.

İlk Kök Hücre Bağışı Rektör Kızılay’dan

Kızılay, TÜRKÖK ve Turgut Özal Tıp Merkezi işbirliğinde düzenlenen bağış etkinliğinde, İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay ve Kızılay Denetleme Kurulu Üyesi Umut Yalçın donör olarak kampanyaya öncülük ettiler. Kök hücre bankasına kayıtlı 680 bin donör olduğuna ve bugüne kadar 4 bin eşleşme sağlandığına dikkat çeken Rektör Kızılay; “Kök hücre bağışçısı olmanın vericiye hiçbir zararı yok. Bunu göstermek için ve kampanyaya farkındalık oluşturmak için hekimler olarak biz de kök hücre bağışçısı olduk” dedi.

KÖK HÜCRE NAKLİNDE SON İKİ YILIN LİDERİ “TÖTM”

Düzenlenen etkinlikte konuşan Rektör Kızılay, Turgut Özal Tıp Merkezi’nin şimdiye kadar organ ve doku nakli konusunda Türkiye’nin en önde gelen hastanesi olduğunu belirterek; “İki alanda Türkiye’nin, aynı zamanda Avrupa ve dünyanın lideriyiz. Bu alanlardan biri karaciğer nakli, diğeri ise kök hücre ve kemik iliği nakli. Karaciğer naklinde Türkiye, Avrupa ve Dünyanın lideri konumundayız, kök hücre ve kemik iliği naklinde ise Türkiye’de 2018 ve 2019 yılının lideri konumundayız” dedi.

TÖTM’de gerçekleşen nakil rakamları hakkında bilgi veren Kızılay; “2019 yılında TÖTM Kök Hücre Nakli Merkezi’nde 20 çocuk 222 erişkin toplam 242 hastaya kök hücre nakli yapıldı. Bu sayı ile 2018’den sonra 2019’da da iki yıl üst üste Türkiye’de en yüksek sayıda kök hücre nakli yapan merkez olduk. Mortalite oranlarımız dünya standartlarında. Bundan sonraki hedefimiz ise kalite ve eğitimi ön plana çıkarmaktır” şeklinde konuştu.

“BUGÜNE KADAR 4 BİN KÖK HÜCRE EŞLEŞTİ”

TURKÖK’de toplam 680 bin kemik iliği bağışçısı kayıtlı olduğunu ve her ay bu sayının 20 bin kişi arttığını belirten Kızılay; “Kardeşten tam uyumlu olmayan neredeyse tüm hastalarımıza artık TURKÖK vasıtasıyla yurt içinden uyumlu donör bulabilmekteyiz. TURKÖK vasıtasıyla bu güne kadar toplam 4000 eşleşme bulundu ve bin 709 hastaya kök hücre nakli yapıldı. Türkiye’den uyumlu bulunan 102 hasta için kök hücre yurt dışına gönderildi. Bir gün hepimiz hasta olabiliriz ve kök hücreye ihtiyacımız olabilir. Bu yüzden kemik iliği bağışı kampanyasına katılmamız bir insanlık görevidir. Peygamberimizin “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır” sözü de bunu desteklemektedir” dedi.

“KAN BAĞIŞINDA MADALYA SAHİBİYİZ”

İnönü Üniversitesi olarak kan bağışı konusunda büyük bir başarı yakaladıklarını ve bu başarıyı kök hücre bağışı konusunda da gerçekleştirmek istediklerini belirten Kızılay; “Üniversitemiz 2019’da kan bağışı açısından Kızılay Başkanımızın elinden bronz madalya almış bir üniversitedir. 2019’da üniversitemizin personeli ve öğrencileri kan bağışında bin sayısını geçtiği için bu madalyayı takdim ettiler. Hedefimiz 2020’de altın madalya almak. Kök hücre bağışı açısından da bir madalya varsa buna da talibiz. Üniversitemiz ve şehrimizde bu konuda bilinçlendirme çalışmaları yaparak bağışçı sayısını arttırmaya çalışıyoruz. Ben de rektör olarak kök hücre bağışçısı olup şehrimize ve ülkemize örnek olmak için buradayım” ifadelerini kullandı.

“TÖTM EN ÖNEMLİ PARTNERLERİMİZDEN”

Turgut Özal Üniversitesi’nin kök hücre nakli alanında yaptığı başarılı çalışmalar ve bağış konusunda verdikleri destekten ötürü teşekkür eden Kızılay Denetleme Kurulu Üyesi Umut Yalçın; Bu iş sadece Kızılay ve Sağlık Bakanlığı ile olmuyor. Bizim bu konudaki en önemli partnerlerimizden birisi içerisinde bulunduğumuz bu hastanemiz. TÖTM Türkiye’de birçok konuda örnek olduğu gibi, kök hücre bağışı ve nakli konusunda da çok önemli çalışmalara imza atıyor. Bu Malatyalı olarak bizi baştan aşağı gururlandıran bir tablo. Bu tablonun içinde yer alıp onlarla birlikte olabilmek bizim için çok önemli. Ben vermiş olduğu desteklerden dolayı tüm üniversitemize, personelimize, hocalarımıza ve ekibimize Kızılay adına minnettarlığımı sunuyorum. Bu sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirdiği için ve kök hücre naklinin gelişimi için her türlü yardımı esirgemediği için başta rektör hocamız Prof. Dr. Ahmet Kızılay’a ve başhekimimiz Prof. Dr. Ali Beytur’a teşekkür ediyorum” dedi.

Önder HANELÇİ

 

https://youtu.be/rrSgrg5uHto

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber