• DOLAR
  5,7274
  % -0,03
 • EURO
  6,3082
  % 0,04
 • ALTIN
  275,9222
  % -0,03
 • BIST
  102.027
  % -0,55

İlk Kapsamlı Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı Kuruluyor

Malatya ve bölgenin ihtiyacı olan ilk kapsamlı özel gıda kontrol laboratuvarı kuruluyor. Malatyalı genç girişimci Ahmet Korkmaz laboratuvarın, tüm gıda ürünlerinde üreticiye, tüketiciye, ithalatçı ve ihracatçıya kolaylık ve ekonomik olanak sağlayacağını belirterek, yasal düzenleme çerçevesinde Tarım ve Orman Bakanlığı koordinesinde bağımsız hizmet vereceklerini ifade etti. Kurulacak olan laboratuvarın hem Malatya’ya hem de bölgeye hitap edeceği dile getiren genç girişimci Korkmaz, Malatya’nın bölgede büyük bir üs konumunda olacağını ve diğer illere de hizmet vereceğini vurguladı

İlk Kapsamlı Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı Kuruluyor

Malatya’da ve Bölgede ilk kapsamlı özel gıda kontrol laboratuvarını kurmayı planlayan Malatyalı genç girişim Ahmet Korkmaz gazetemize verdiği açıklamada, “MakimTek Analiz, bölgenin ilk özel gıda laboratuvarı olma özelliğine sahip, bu amaçla açtık. Asıl amacımız bölgedeki tüm gıda üreticilerine, tüketicisinden, üreticisine kadar, süt birlikleri, yem birlikleri, ticaret borsaları, ithalatçısına, ihracatçısına hizmet vereceğiz. Yasal düzenleme olarak Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı gıda kontrol müdürlüğüne bağlıyız. Bölgedeki tüm özel ve kurumlara hizmet vereceğiz. Sadece özele değil, ayrıca tüm kurumlar da bize numune getirebilecek. Bu bölgede yok, en yakın yer Diyarbakır’da var. Bölgemiz için iyi bir yatırım olacağını düşündük. Bölgenin ihtiyacı olan bir yatırımdı. Laboratuvar bir ilin aynı zamanda sembolüdür ve o ilin gelişmişliğini ifade eder. Bu riski de göze aldık. Özellikle dövizin dalgalandığı bir dönemde Malatya’ya böyle bir yatırım yapmayı düşündük. 2 yıldır böyle bir ihtiyacın olup olmadığı konusunda bir araştırma yaptık. Bölgenin böyle bir şeye ihtiyacı olduğunu hisset ve açalım dedik” ifadesini kullandı.

“BU BÖLGEDE MALATYA BİR ÜS OLACAK”

Malatya’nın bölgede üs olacağını dile getiren Girişimci Korkmaz gazetemize verdiği açıklamasında şunları ifade etti, “Yaklaşık kuruluş iznini bir yıldır almış bulunmaktayız. Gıda ile ilgili aklınıza gelebilecek tüm ürünlerde incelemeler yapacağız. Hem Malatya’da hem bölgemizde bulunan tüm gıda ürünlerin kontrolünü ve incelemesini bu laboratuvarda yapacağız. Malatya bölge için bir üs konumunda olacak. Bu şuan gıda laboratuvarı olarak başladık ve bunun devamında çevre laboratuvarı gibi birkaç bölümü daha burada yapmayı düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemlerde daha kapsamlı bir laboratuvar yapacağız, bu bölgede Malatya bir üs olacak. Bize başka illerde de yatırım teklifleri geldi, gelin size arazi tahsisi de yapalım ama biz bu işi Malatya’da yapmak istedik. Malatya burada bir geçiş noktası olduğu için burada kurmayı daha doğru bulduk. Sivas ve Elazığ Tarım Müdürlüklerinde laboratuvar var ama kapsamlı değil. Biz Malatya’da kapsamlı ve tüm gıdaları burada inceleyebilecek kapasitede bir üs kurmayı planlıyoruz.”

“3 LABORATUVAR KURULACAK”

Laboratuvarı daha da genişleteceklerini belirten Korkmaz, “Şuan için birinci ve ikinci etapları kurmayı düşünüyoruz bu laboratuvarı genişleteceğiz. Temel olarak biz Malatya ve çevre illerde hangi tür numuneler var onların incelemesini yaptık. İkinci aşamada ithalatçı, ihracatçı sektörüne yönelik çalışmalar yapacağız. 3-4 kademede diğer birimleri de oluşturacağız. Ama ilk aşamada bölgenin temel ihtiyacı olan işleri yapacağız. Örneğin siz bir ithalatçısınız ve yurt dışına bir ürün göndereceksiniz ama bu ürünün bir testini yetkili bir kuruluştan yapmanız gerekiyor. Eskiden kayısının kontrolünü İzmir’de yapıp öyle gemiye yüklenirdi. Şimdi ise burada ürünler kontrol edilecek pozitif ise gönderilecek. Bizim şuan 3 tane laboratuvarımız mevcut, mikrobiyolojik analizler yapacağız, kimyasal testler yapacağız ve fiziksel analizleri yapacağız. Bunların resmi matbuları var, bunların raporlarını düzenleyeceğiz, ürünün ihracat ve ithalat değerlerine göre belirleyeceğiz ve ürün bu şekilde kontrolden çıkacak. Malatya’ya dışardan gelen ürünlerin kontrolü yapılmadan iç piyasaya yollayamaz. Düşünün ürün Adana veya Mersin’de gümrükte inceleme için bekliyor, hem satıcı hem alıcı için problem, depo ücreti ödeyecek, sonuçların gelmesi beklenecek, bunlar hep bir maliyet. Ama burada kapısının önünde testini yapacak, belgelerini gümrüğe verecek ve ürünü iç piyasaya gönderecek” şeklinde konuştu.

“LABORATUVAR O İLİN KALKINMIŞLIĞINI İFADE EDER”

Laboratuvarın bir ilin kalkınmışlığını gösterdiğini belirten Korkmaz şöyle konuştu, “Düşünün Malatya’da iki tane üniversite var ama bir laboratuvar yok, büyük bir eksiklik ve üniversitelerden hocalar bizi arayıp bilgi alıyor. Bir laboratuvar o il için kalkınmışlığı ifade eder ve ayrıca bölgeye de hitap edeceksiniz. Bugün bu laboratuvarı açıyoruz ama biz diyoruz ki çevre laboratuvarı gibi birçok laboratuvarı getirtelim. Mesele adli tıp kurumunun birkaç birimi de olabilir. Bir adli tıp için vatandaş Diyarbakır veya İstanbul’a gidiyor. Bu konuda birkaç çalışmamız daha var, bunu kademe kademe yapacağız. Anlaşma yaptığımız firma Türkiye’nin her yerinde bu işi yapan bir firma ve ayrıca ülkenin sayılı danışmanlık firmaları ile çalışıyoruz. Malatya’nın ticari potansiyeli diğer illere göre daha fazla şuanda. Malatya kayısı, Bingöl’de bal var, üretici ne yapıyor, bir numune alıp Ankara veya İstanbul’a gidiyor. Biz bu konudaki eksikliği görerek bir yatırım yapalım dedik. Akreditasyon sürecimiz var, o da şuan devam ediyor. Temel amacımız en kısa sürede çalışma ruhsatını da alıp bunu kurmak. Ayrıca eğitimlerimiz de devam ediyor. 90 gün içerisinde eğitim ve akreditasyon çalışmalarımız bitecek ve son denetlemeye gireceğiz. Şuan 12 personelimiz var. Bunların 5’i gıda mühendisi, 2’si kimya mühendisi, 2 de biyoloğumuz var. Aslında burada temel amaç istihdamı da arttırmaktır.”

“BÖLGENİN İHTİYACI OLAN YÜZDE 80’LİK KISMINI KARŞILAYACAK”

“Kurulacak olan 3 laboratuvar bölgenin ihtiyacı olan yüzde 80’lik kısmını karşılayacak” diyen Korkmaz, “Yeni açılan bir laboratuvarız ve daha da genişleyeceğiz. Türkiye’de 83 özel gıda laboratuvarı var ama bu bölgede yok. Eylül ayında denetlemeye gireceğiz, ruhsat işlemlerimiz bittikten sonra da çalışmalarımızı başlatacağız. 2. Organize Sanayi Bölgesi’ndeyiz. İŞGEM’de faaliyet göstereceğiz. Burada kuracağımız 3 laboratuvar bölgenin ihtiyacı olan yüzde 80’lik kısmını karşılayacak. Talebe göre birkaç aşamamız daha olacak. Hizmet vereceğimiz sektörler ise; bütün gıda ve yem üreticileri, gıda ve yem üreticilerin ithalat ve ihracat firmaları, toplu yemek üreticileri, otel, işyeri ve okul mutfakları, pastaneler, kafe ve restoranlar, süper marketler, et ve et ürünleri üreticileri ve satış yerleri, su ve su ürünleri üreticileri alanında hizmetlerimiz olacak. HPLC, GC, PCR, AAS gibi modern cihazlarla donanımlı olan laboratuvarımıza, laboratuvar geliştirme programı ve bölgeden gelecek talepler kapsamında birçok teknolojik yatırımlar yapmayı planlıyoruz” sözlerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber