• DOLAR
  7,3456
 • EURO
  8,6377
 • ALTIN
  477,29
 • BIST
  1,1750

“İlimsiz Nesiller Vesayete Mahkûmdur”

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 24 Öğretmenler günü münasebetiyle Battalgazi Halk Eğitim Merkezi salonunda program düzenlendi. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşan Vali Baruş, “Eğitime gerektiği önemi vermeyen, ilim ve irfan sahibi nesiller yetiştirmeyen milletler, medeniyet yarışında geri kalmaya ve diğer milletlerin vesayeti altında yaşamaya mahkûmdur.” dedi

“İlimsiz Nesiller Vesayete Mahkûmdur”

24 Öğretmenler günü münasebetiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen anıt önünde tören ve çelenk sunumunun ardından Battalgazi Halk Eğitim Merkezi salonunda program düzenlendi. Programa Vali Aydın Baruş, Yeşilyurt Kaymakamı Turgay Gülenç, İl Jandarma Alay Komutanı Necmi İnce, Turgut Özal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Porf. Dr Feridun Merter, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Battalgazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Bulut, Yeşilyurt İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Kalay, Baro Başkanı Enver Han, Millî Eğitim Müdürlüğü Müdür yardımcıları katıldı.

Program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Program Akışı içinde Genç Öğretmenler için yemin töreni, Emekli öğretmenlere onur belgesi verildi.  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un mesajı okundu. Öğretmenler tarafından şiirler okundu.

Programda konuşan Vali Baruş, buradaki konuşmalarında, “Medeniyetleri kuran, yaşatan ve inkişaf ettiren en önemli unsur insandır. Bir ülke, her ne kadar doğal kaynaklara, elverişli iklime, nüfusa sahip olursa olsun, eğer insan kaynağını donanımlı ve şuurlu olarak yetiştiremiyorsa bu yarışta geride kalmaya mahkum olur. Toplumlar geleceğini sağlam temeller üzerinde inşa etmek için iyi yetişmiş insan kaynağına muhtaçtır. Eğitim akıl ve kalbi şekillendirme, kısacası insanı inşa etme sürecidir. İnsanını güzel bir şekilde inşa eden milletler geleceğini de sağlıklı olarak inşa etmiş olur. İnsan yatıştırmak, geçmişin ve geleceğin bilincini yanı nesillerin aktır kalbine nakşetmek, ancak eğitimle mümkündür. Eğitim, bir ülkenin bugününü ve geleceğini şekillendiren en temel meseledir. Eğitime gerektiği önemi vermeyen, ilim ve irfan sahibi nesiller yetiştirmeyen milletler, medeniyet yarışında geri kalmaya ve diğer milletlerin vesayeti altında yaşamaya mahkumdur. Yeni nesilleri yetiştiren öğretmenler, insanlığa, ülkesine ve milletine ölümsüz eserler kazandıran gerçek mimarlardır” ifadesini kullandı.

Öğretmenlik mesleğinin kutsal bir meslek olduğuna vurgu yapan Vali Baruş şunları dile getirdi, “Çocuklarımızın her biri yüreğinde gizli hazineler barındıran birer cevherdir. Eğitimciler olarak yapmamız gereken bu hâzineleri ortaya çıkarmak, işlemek ve ülkemizin insan kaynağına değer katmaktır. Yeni nesillerimiz milletinin geçmişini, bugünün bilgisini sizden öğrenecek, geleceğin mutlu yarınlarına sizlerin emekleri sayesinde adım atacaklardır. Öğretmenlik mesleği tüm insanlığın gözünde çok saygıdeğer ve kutsal bir meslektir.”

>>M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber