• DOLAR
  5,8890
  %0,55
 • EURO
  6,5329
  %0,05
 • ALTIN
  294,89
  %0,79
 • BIST
  7,6666
  %0,02

“İlimizdeki Hayvan Sayısı Yeterli Değil”

İlimizdeki hayvan varlığını artırmak için çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Malatya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Günaydın, “90 – 100 bin civarında büyükbaş hayvan varlığımız olduğunu biliyoruz. Bu sayı ilimiz içinde bölgeye kıyasladığımızda iyi değil daha da artırılması gerekiyor. Hayvancılık politikaları doğrultusunda bu sayı daha da artırılabilir. Bu da ciddi bir sıkıntı şu an İçinde bulunduğumuz dönem hayvancılık için çok sıkıntılı bir dönem.” dedi

“İlimizdeki Hayvan Sayısı Yeterli Değil”

TKDK’dan çiftçilerin destek alması neler yaptıklarını dile getiren Malatya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ergün Günaydın şunları dile getirdi: “ TKDK’dan destek almak için bizim üreticilere yardımcı olacak elemanlarımız var.  Gerek proje aşamasında gerek takip açısında elemanlarımız olduğu için bu konuda bizim için büyük bir artı. TKDK ile ilgili bir başvuru açıklandığı takdirde üreticilerimize SMS kanalıyla da bunları bildiriyoruz. Bu konuda gerekli çalışmaları yapacağız.  Alabildiğimiz kadar ilimize destek almayı bu konuda düşünüyoruz. Birliğin ana sözleşmesinde ıslah amaçlı ticari faaliyetler girdi canlı hayvan ve bunların ürünleri ile alakalı çalışmalarımız var. Şu an bizim en büyük sıkıntımız hayvanlara sağlık hizmeti veremiyoruz. Bu bakanlık nezdinde çözülecek bir sorun. Ama üreticilerimize bu anlamda bizden talepleri var. Eğer böyle bir ortam sağlayabilirsek birlikte hastasıyla koruyucu hekimlik konusunu gündeme alarak işletmelerimize daha sağlıklı tüketime sunulacak gıdalarla da temiz ve sağlıklı gıdalar üretmeyi planlıyoruz. Bu konuda Prosedür ile ilgili bir sıkıntımız var ama bunu da aşmaya çalışıyoruz. Çok ciddi girişimlerimiz de orada ama koruyucu hekimlik Sağlık Hizmetleri uygulamaları veremiyoruz. Bu anlamda yetiştiricilerimizin de ciddi talepleri var. Bu konuyu çözebilirsek en azından hayvanların gebelik sureleri doğum süreleri ile ilgili ilimizde hayvancılığın en ciddi sorunlarından sıkıntılarından birisi buzağı ölümleri bir. Bunlar da koruyucu hekimlik aracılığı ile gebeliğin 7 ayından itibaren aşılar yapıldığı zaman bu septisemiler ölümlerin yüzde seksen doksan önüne getirecek. Prosedür den dolayı böyle bir çalışmayı şu anda sahaya uygulayamıyoruz Bu da bizim için ciddi bir sıkıntı. Bu konuda bünyemizde Veteriner Hekimler bulunuyor ancak prosedürü geçemiyoruz. Yoksa sahada herhangi bir sıkıntımız yoktur. Uygulayıcılarına Veteriner Hekimler teknikerler Bu anlamda da ekibimiz hazır.”

HAYVAN VARLIĞINI ARTIRMAMIZ GEREKİYOR

Ergül: “ Birliğimizde genel olarak yaklaşık 35 bin kadar hayvan varlığı var ilin tamamında da 90 – 100 bin civarında büyükbaş hayvan varlığımız olduğunu biliyoruz. Bu sayı ilimiz içinde bölgeye kıyasladığımızda iyi değil daha da artırılması gerekiyor. Hayvancılık politikaları doğrultusunda bu sayı daha da artırılabilir. Bu da ciddi bir sıkıntı şu an İçinde bulunduğumuz dönem hayvancılık için çok sıkıntılı bir dönem. Özellikle girdilerin yüksekliği 1 kilogram etin yetiştiriciye maliyeti yaklaşık 30-32 TL gibi mezbahanede ve kombilerde kesimler 28 TL,  26’ya kadar düştüğü söyleniyor Bu da ciddi bir sıkıntı. TKDK’dan  destek almak için bizim üreticilere yardımcı olacak elemanlarımız var  gerek proje aşamasında gerek takip açısında elemanlarımız olduğu için bu konuda bizim için büyük bir artı. TKDK ile ilgili bir başvuru açıklandığı takdirde üreticilerimize SMS kanalıyla da bunları bildiriyoruz. Bu  konuda gerekli çalışmaları yapacağız.  Alabildiğimiz kadar ilimize destek almayı bu konuda düşünüyoruz. Birliğin ana sözleşmesinde ıslah amaçlı ticari faaliyetler girdi canlı hayvan ve bunların ürünleri ile alakalı çalışmalarımız var. Şu an bizim en büyük sıkıntımız hayvanlara sağlık hizmeti veremiyoruz. Bu bakanlık nezdinde çözülecek bir sorun. Ama üreticilerimize bu anlamda bizden talepleri var.” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber