• DOLAR
  6,8223
  %0,16
 • EURO
  7,5691
  %0,29
 • ALTIN
  379,35
  %0,80
 • BIST
  8,4542
  %0,71

“İlimiz Sağlığın Her Anlamında Çok İyi Durumda”

Sağlık alanında akıllara takılan suda doğum ünitesinin yeni Kadın, Doğum ve Çocuk Hastanesinde açılıp açılmayacağını, sezeryan, primer, normal doğum, mükerrer ve infertilite oranlarında ve sağlık okuryazarlığı konusunda ne noktada olduğumuzu ve daha birçok konuyu Malatya İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Recep Bentli ile konuştuk. Önemli açıklamalarda bulunan Bentli “İlimiz sağlık konusunda çoğu ile göre çok daha iyi durumda her anlamda.  Ama tabi ki bu yetmiyor.  Bunu daha iyi duruma getirmek bizim en önemli görevimiz ve bunun için elimizden gelen tüm çabayı saf edeceğiz.” dedi

“İlimiz Sağlığın Her Anlamında Çok İyi Durumda”

Öncelikle Malatya’ daki hastanelerimizin doluluk oranı için, yatak kapasitesi için neler aktarırsınız, yapılması planlanan yeni hastanelerin katkısı için neler dersiniz ve bu kapsamda suda doğum ünitesini yeni Kadın, Doğum ve Çocuk Hastanemizde açılmasını planlıyor musunuz?

Suda doğum ünitemiz bir kaç hastanemizde var.  Yeni Kadın Doğum ve Çocuk Hastanemizde de planladık inşallah haziran gibi hastaneyi teslim alıp onu da plana dahil etmeyi düşünüyoruz. Mart ayında yapılan temel atma töreninin ardından önümüzdeki günlerde büyük temel kazı çalışmaları başlayacak, şuan aksi giden bir durum yok.  Kadın doğum hastanemizin de normal bitim tarihi Temmuz 2019 olmasına rağmen bize inşallah haziran gibi teslim edeceklerini söyledi firma temsilcileri. Şuan onla ilgili tüm alımları yapıyoruz hem tıbbi cihaz hem mefruşat anlamında. Onlar da bittikten sonra orada da haziran gibi hizmete başlarız diye düşünüyoruz. Tabi ki Kadın doğum hastanemiz yatak sayımızı arttırmayacak çünkü şuan mevcut TOKİ’nin binası olan eski Beydağ’ı Kampüsünde 300 yataklı aynı yatak sayısı ile hizmet veriyoruz. Ama binanın çok eski olması, tadilat olması gereken alanların olması, kullanılmayan birçok odasının olması hasebiyle asalında reelde yatak sayımız artmış olacak ancak şimdilik sadece kâğıt üzerindeki yatak sayımızın artmayacağını söyleyebiliriz. Çünkü Beydağı hastanemizi boşaltacağımız için her hangi bir masrafta bulunamıyoruz. Yeni hastanemizle kadınlarımıza ve çocuklarımıza daha kaliteli hizmet vereceğiz inşallah. Battalgazi devlet hastanemizin açılmasıyla yatak sayımız ciddi bir şekilde artacak. Mesela Türkiye genelinde her on bin kişiye düşen yatak sayısı 29 iken ilimizde şuan 37 bu rakam, Battalgazi devlet hastanesinin açılmasıyla 41’ e yükselecek.  Yine yoğun bakım yatak sayısı da her yüz bin kişiye 71 yatak iken bu yeni hastane ile 74’ e çıkacak ve Türkiye genelinde bu rakam henüz 47. Bu sadece bizim yataklarımızın rakamları değil üniversitenin bizim ve özel hastanelerin toplam rakamları.  Hizmete girecek hastanelerimizle tüm yatak sayımız 3 bin 275’ e çıkacak.  Şuanda yatak doluluk oranları konusunda yüzde 50-60’ lar hatta bazı aylar 70’ lere çıkıyoruz.  Üniversite şuan yüzde 80-90’ larda çalışıyor. Özel hastanelerimiz de yine yüzde 50 civarında. İlimizin genel anlamda yatak sıkıntısı yok.  İl dışı sevkimiz çok az.  Hem bu sebepten dolayı hem de üniversitemizin, birçok yandal  uzmanlarımızın sayesinde il dışına hastayı çok az denecek kadar bir sevkimiz söz konusu oluyor. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesini düşündüğümüz zaman il dışına en az hasta gönderen il olarak kendimizi nitelendirebiliriz.

Çok merak edilen konulardan olan ilde sezeryan, primer, normal doğum, mükerrer ve infertilite oranları için neler söylersiniz?

İlimizde bu konu ile ilgili bakanlığımızın bize gönderdiği verilerde hem kısırlık açısından hem sezaryanların yüksekliği açısından alarm verici bir durum yok. Bu konuda Türkiye ortalamasının çok üstünde değiliz. Oranlara baktığımızda 2017 yılı için devlet hastanelerimizde sezeryan oranı %38 primer oranı  %14 normal doğum %62 mükerrer %24 oranında.  Üniversitemizde ise bu oranlar sezeryan oranı %79 primer oranı  %43 normal doğum %21 mükerrer %36 oranında. Özel hastanelerimizde de bu oranlar sezeryan oranı %79 primer oranı  %39 normal doğum %21 mükerrer %40 oranında. Toplamda bu oranlar sezeryan oranı %55 primer oranı  %24 normal doğum %45 mükerrer %30 oranında gerçekleşmiştir. 2018 yılı için devlet hastanelerimizde sezeryan oranı %36 primer oranı  %12 normal doğum %64 mükerrer %24 oranında.  Üniversitemizde ise bu oranlar sezeryan oranı %81 primer oranı  %39 normal doğum %19 mükerrer %42 oranında. Özel hastanelerimizde de bu oranlar sezeryan oranı %79 primer oranı  %39 normal doğum %21 mükerrer %40 oranında. Toplamda bu oranlar sezeryan oranı %55 primer oranı  %24 normal doğum %45 mükerrer %31 oranında gerçekleşmiştir. İnfertilite yani çocuk sahibi olamama durumunda ise bu oran yıllar arasında çok fazla bir değişiklik göstermemekte 2017 yılı için 11 bin 185 iken 2018’ de 11.243 oranında gerçekleşti.

Malatya’da sağlık okuryazarlığı oranı için neler dersiniz?

Sağlık okuryazarlığı açısından biz şuana kadar özellikle lise öğrencilerinde ve lise öğretmenlerinde bir takım çalışmalar yaptık. Türkiye ortalamasıyla aynı diyebiliriz çok geri değiliz.  Ama Türkiye ortalaması da düşük olduğu için bunun yükseltilmesi lazım, bunun için de bir takım projeler yaptık yapmaya da devam ediyoruz ve bu kapsamda bir takım eğitimler de ayrıca verilmesini planlıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde başhekim ataması yapıldı Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanemize bu konuda atanan Başhekim Prof. Dr. Erdal Aktürk’ ün hastane ve ile katkıları için neler söylersiniz?

Erdal hocamız kardiyolojide profesörlük kadrosu almış bir hocamız, gerçekten Malatya’yı seven bir arkadaşımız. Malatya’ya çok büyük katkısının olacağını düşünüyoruz. Çünkü en başta hastaneyi çok ciddi bir şekilde sahiplendi.  Hastanemizde personelle ilgili yaşadığımız bir takım sorunlarımız vardır bu konulara bire bir eğilmeye başladı.  Aynı zamanda kardiyolog olması sebebiyle ikinci anjiyo ünitemizde inşallah gelecek ve Eğitim Araştırma Hastanemizde kardiyoloji departmanında çok daha iyi hizmet vermeye başlanılacak.  Zaten orada akademik kariyeri olan hocalarımız vardı Erdal hocamızın gelmesiyle birlikte iyice güçlendi. İnşallah kardiyoloji alanında ilimizde İnönü üniversitemizle birlikte daha iyi hizmet sunmuş olacağız.

Son olarak neler eklemek istersiniz?

Biz vatandaşlarımızın her türlü sağlık sorunlarında kapımızın sonuna kadar açık olduğunu belirtiyoruz.  Her zaman bize başvurabilirler, yardım alabilirler. Öte yandan İlimiz sağlık konusunda çoğu ile göre çok daha iyi durumda her anlamda.  Ama tabi ki bu yetmiyor.  Bunu daha iyi duruma getirmek bizim en önemli görevimiz ve bunun için elimizden gelen tüm çabayı saf edeceğiz. Vatandaşlarımızın bu konuda içi rahat olsun diyorum.

 

Hanife Sarı’ nın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber