• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Il Özel Idaresi milletin efendisini sahiplendi

Malatya merkez ve 13 ilçeden gelen ve uzun yillardir bekleyen malzeme taleplerinin karsilanmasi yoluna gidilerek, 325 bin metre PVC boru alimi saglandigini bildiren Er, sunlari aktardi: “Sulama borusu dösenecek güzergâhlar, çiftçiler tarafindan hazir hale getirildikten sonra teknik elemanlarca yapilan kontroller neticesinde alinan malzemelerin yerlerine sevk edilmesine baslandi.

Il Özel Idaresi milletin efendisini sahiplendi

Il Özel Idaresi Genel Sekreteri Sami Er, ihtiyaç tespit edilen köylülere 325 bin metre sulama borusu temin ederek, sulama agi genisletme çalismalarina devam edildigini, 85 köy ve 95 mezrasindaki çiftçiye elini uzatarak, köylü-devlet isbirligiyle tarimin gelismesine ve tersine göçe katki sagladigini bildirdi.

 
Malatya merkez ve 13 ilçeden gelen ve uzun yillardir bekleyen malzeme taleplerinin karsilanmasi yoluna gidilerek, 325 bin metre PVC boru alimi saglandigini bildiren Er, sunlari aktardi: “Sulama borusu dösenecek güzergâhlar, çiftçiler tarafindan hazir hale getirildikten sonra teknik elemanlarca yapilan kontroller neticesinde alinan malzemelerin yerlerine sevk edilmesine baslandi.
 
Arazi toplulastirma çalismalari
Darende-Gökpinar arazi toplulastirma projesi, 2006 yilinda baslayan Malatya-Darende Gökpinar Sulamasi Arazi Toplulastirma ve Tarla Içi Gelistirme Hizmetleri Projesinde çalismalara 2010 yilinda da devam edildi. Projede Akçatoprak, Çaybasi, Gedikagzi ve Karaoguz köyleriyle Yenice, Balaban ve Asagiulupinar beldeleri yer aldi. Ödeneklerin yetersizligi nedeniyle projenin hedeflendigi tarihte bitirilmesini engellendi. Yogun girisimler sonrasi 2009 yilinin sonu itibariyle gereken ödenek Içisleri Bakanligi tarafindan saglandi. Projenin, 2010 yilinin sonu itibariyle yüzde 66.si tamamlandi. 2011 yilinda bitirilmesi hedeflenen projeye bugüne kadar 4 milyon 067 bin 178 lira harcandi. Projenin baslangicindan bu yana toplam 175 bin 030 metre yol açildi, bu yollarin tamami stabilize malzemeyle kaplandi.
 
Agaçlandirma ve peyzaj çalismalari
Sayin Vali Doçent Doktor Ulvi Saran önderliginde baslatilan “Beydagi Yesilleniyor” projesi kapsaminda, agaçlandirma çalismalarini yapan is makinelerinin tamaminin akaryakit ve bakim onarim masraflari kurumumuz tarafindan karsilandi. Bu paralelde, 2010 yilinin sonu itibariyle 200 bin lira, akaryakit ve 50 bin lira da yedek parça ve isletme masraflari olmak üzere toplam 250 bin lira harcandi.
Yazihan-Hamidiye köyü park ve agaçlandirma projesiyle ilk köy güzellestirme projesi uygulandi. Hamidiye park, yaslilarin ve çocuklarin sosyal mekani oldu. Malatya-Ankara karayolunun, 30 kilometrelik güzergâhina top akasya dikildi.
 
Yol agi
Yol agi envanteri 6 bin 300 kilometre olan toplam yol agimizin
Bin 944 km asfalt, 2 bin 623 km stabilize, bin 614 km tesviye, 119 km ham yol olup, yol aginin sayisal degerleri güncellestirme çalismalari yürütülüyor.
 
2010 yili asfalt çalismalari
Il Özel Idaresi ve KÖYDES programlari dâhilinde 1.inci kat 141,3 kilometre, 2.nci kat 161,8 kilometre olmak üzere toplam 303,1 kilometre asfalt çalismasi tamamlandi. Köy yolu standardimiz iki serit ve 4,8 metredir. Ancak, Kursunlu-Hekimhan 18,9 kilometre, Merkez Uluköy-Sincik 10 kilometre, Tepehan-Nemrut Yolu 11,2 kilometre, Dogansehir-Gövdeli Yolu 14 kilometre gibi grup yollarimiz 3 serit ve 7,2 metre olarak yapilmistir. Bu baglamda degerlendirildiginde yapilan toplam asfalt miktari 350 kilometreyi bulmaktadir. Ayrica sikistirilmasi yapilip asfalt dökümüne hazir olan, hava sartlarindan dolayi dökülemeyen 85 kilometreyle yaklasik 435 kilometre asfaltlanmis durumda. Idaremiz kaplama yollarinin her geçen yil artmasi nedeniyle 2.nci kat asfalt kaplama yapamadigimiz yollarda da yolun bozulmasini önlemek amaciyla yogun olarak yama çalismasi yapmaktayiz. 2010 yili içerisinde 524,5 kilometre asfalt yolda yama çalismasi yapilmis olup idaremize maliyeti 892 bin 840 liradir.
 
Onarim ve yeni yol açma çalismalari
2010 yilinda Il Özel Idare ve KÖYDES programindan toplam 324 kilometre onarim ve yeni yol açma çalismalari bitirildi.
 
 
Köprü ve menfez çalismalari
2010 yili içerisinde Il Özel Idare ve KÖYDES Projesi kapsaminda iki adet köprü ve üç adet menfez tamamlanmis, dört adet köprü ve iki adet menfeze devam edilmektedir. Ayrica 776 metre istinat duvarinin insaati hala sürüyor.
 
Büz Üretimi
2010 yili içerisinde toplam 11 bin 807 adet muhtelif çapta büz üretilmistir. Üretilen büzlerin 9 bin 859 âdeti (15 bin 393 metre) köy yollarina dösenmistir. Dösenen büzlerin üretim maliyeti 799 bin 120 lira, yollara dösenme maliyeti ise 238 bin 540 lira olup, idaremize toplam maliyeti bir milyon 37 bin 660 liradir.
 
Tepehan-Nemrut Yolu
2009 yilinda genisletme çalismalari tamamlanan Tepehan-Nemrut yolunun 11,4 kilometrelik kisminin asfalt kaplamasi tamamlandi. Büyüköz ve Yandere köy geçislerinde dogal küp tasi döseme isi devam etmektedir. Büyüköz-Nemrut arasi genisletme çalismalari (9 km) tamamlandi.
 
Kale-Pütürge-Doganyol baglanti yolu
Malatya-Elazig karayolundan baslayip Doganyol asfaltina kadar giden, Kale ilçesine bagli 14 köy ve Pütürge ilçesine bagli yedi köyün baglanti yolu olan ayni zamanda zor kis sartlarinda Kubbe Dagi.nda yasanan ulasim sikintisi ve yolun kapali oldugu zamanlarda Pütürge ve Doganyol ilçelerinin ulasimini saglayan alternatif önemli bir grup yoludur.
Söz konusu yolda Kale-Uzunhüseyin arasindaki kisimda 17 kilometre serme sikistirma yapilarak asfalt dökümüne hazir hale getirildi, 3 kilometre asfalt döküldü. Genisletme çalismalari devam etmekte olup, 2011 yili sonunda bitirilmesi hedeflenmektedir.
 
Uluköy-Sincik baglanti yolu
Adiyaman.a bagli, Malatya ile tüm ticari ve sosyal iliskileri olan Sincik ve Kâhta ilçeleriyle 44 köy ve bagli mezralarinin baglanti yolu 10 kilometre uzunlugunda 3 serit (7,2m genislikte) asfalt yol yapilmistir. Asfaltin bitiminden Adiyaman sinirina kadar olan kismin da asfaltinin yapilmasi planlanmistir.
 
Dogansehir-Gövdeli baglanti yolu
Malatya-Kahramanmaras yolu üzerindeki Resadiye geçidine alternatif olan bu yolda 11 kilometre 2.nci kat, 3 kilometre 1.inci kat olmak üzere 14 kilometre asfalt kaplama yapilmis olup 2011 yilinda 16 kilometre daha 2.nci kat yapilarak yolun tamami bitirilecektir. Bu yolda 3 serit (7,2m) olup bazi kisimlarda 4 seride (9,6m) kadar çikmaktadir. 
 
Kursunlu-Hekimhan baglanti yolu: Karayollari sorumluluk alaninda iken 2008 yilinda idaremize devredilen, ancak bugüne kadar önemli bir iyilestirme çalismasi yapilmayan Kursunlu ve Güzelyurt beldesiyle çevre köy ve mezralarin ulasimini saglayan 20 kilometrelik önemli grup yolu asfalt kaplandi.
 
Köy içi yol çalismalari

Bir asfalt kaplama cinsi olan Bitümlü Sicak Karisim (BSK) kaplama Yesilyurt Görgü köyünde uygulandi. Bu yil ilk olarak uyguladigimiz BSK asfalt cinsi, Görgü köyünde 5 kilometre uzunlugundaki yola döküldü. Köy içlerinde en verimli ve uzun ömürlü olan beton kilit parke kaplama, bu yil 6 köyde uygulanmistir. Malatya köylüsünün önemli geçim kaynaklarindan olan hayvancilik faaliyetlerinin gelistirilmesi ve desteklenmesi amaciyla Il Genel Meclisi.nin kararlari dogrultusunda, Hekimhan-Yamadagi, Arguvan Yaylalari, Arapgir-Göldagi, Dogansehir-Örencik, Merkez-Kamistas, Yesilyurt-Küran-Bürücek, gibi önemli yayla yollari açildi, standartlari yükseltildi.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber