• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Il Özel Idaresi'nden anlamli bir proje daha

‘Berrak Sevgi Projesi.nin hibe almaya hak kazandigi bildirildi. Toplam bütçesi 229 bin 690 AVRO olan projeye, 206 bin 721 AVRO hibe destegi verildigi kaydedildi.

Il Özel Idaresi'nden anlamli bir proje daha

Malatya Il Özel Idaresi Genel Sekreterligi tarafindan yürütülen, ‘IPA 4.üncü Bilesen ve Kadin Istihdaminin Desteklenmesi Hibe Programi. kapsaminda, 15 aydir süren degerlendirmeler neticesinde ‘Berrak Sevgi Projesi.nin hibe almaya hak kazandigi bildirildi. Toplam bütçesi 229 bin 690 AVRO olan projeye, 206 bin 721 AVRO hibe destegi verildigi kaydedildi.

80 bayan bakici olarak yetistirilecek
 
Il Özel Idaresi Genel Sekreteri Sami Er, Il Özel Idaresi Salonu'nda düzenledigi basin toplantisinda, ‘Berrak Sevgi Projesi. kapsaminda, 80 bayanin çocuk, hasta ve yasli bakicisi olarak yetistireceklerini söyledi.
 
Öncelik kenar semtte yasan bayanlar
 
Proje kapsaminda bakici olarak yetistirilecek bayanlara günlük 8 AVRO ücret verilecegini bildiren Er, 5 anketörle 5 bin aileye ulasacaklarini, projede kenar semtte ise ihtiyaci olan bayanlara öncelik taninacagini dile getirdi.
   
Sözlesme Ankara.da imzalandi
 
Kurum tarafindan hazirlanan 13.üncü proje olan ‘Berrak Sevgi Projesi.nin Ankara.da sözlesmesinin imzalandigini söyleyen Er, sunlari aktardi: “Projemizin toplam bütçesi 229 bin 690 AVRO, hibe tutari ise 206 bin 721 AVRO.dur. ‘Berrak Sevgi. isimli projemizin uygulama süresi 12 ay olup, il genelinden 18–40 yas arasinda olan, 40 ilkögretim ve 40 ortaögretim mezunu 80 bayana, evde çocuk, hasta ve yasli bakiciligi konusunda egitim verilerek, mesleki beceri ve nitelik kazandirilmasiyla yerel düzeyde istihdam edilebilirliklerinin arttirilmasi saglanacaktir.” 
 
Sanal ortamda bulusacaklar
 
Ayrica, olusturulacak veri tabani sonrasi hizmete sunulacak olan www.malatyabakici.com. web sitesinde kentteki çocuk, yasli ve hasta bakiciligi yapmak isteyen kadinlarin ve bakici ihtiyaci olan ailelerin bulusma noktasi olacagini söyleyen Er, Çevresel Degerleri Koruma Dernegi,(Çedeko) Zübeyde Hanim Kiz Meslek Lisesi ve Sosyal Hizmetler Il Müdürlügünün proje ortaklari oldugunu bildirdi.
 
“Yerelde kadinlarin isgücüne katilimi saglanacaktir”
 
Projenin ana hedef grubu olan kadinlarin, uzun süreli çocuk, yasli ve hasta bakim sorumluluklarinin is hayatini olumsuz yönde etkiledigini aktaran Er, sunlari belirtti: “Günümüzde kadin istihdami tarimda yüzde 30, sanayide yüzde 24, hizmet sektöründe ise yüzde 45.lerdedir. Ücretsiz aile isçisi olarak tarimda istihdam edilen kadin, göçlerle birlikte kentlere yigilmis, egitimsiz ve niteliksiz olmasi nedeniyle de ya isgücü piyasasi disinda kalmis, ya da ucuz isgücü ile çesitli sektörlerde kayit disi olarak çalistirilmaktadir. Berrak Sevgi Projemiz ile yerelde kadinlarin isgücüne katilimina ve istihdamina katki saglanacaktir.
 
“Nitelikli bakici ihtiyaçlarini karsilayan bir organizasyon yok”
 
Özellikle Malatya.ya disaridan gelen memurlarin ve merkezde oturup da çalisan ailelerin, bakmakla yükümlü olduklari hasta, yasli ve çocuklari için nitelikli bakici ihtiyaçlarinin kaçinilmaz olduguna deginen Er, “Ilimizde bu konularda faaliyet gösteren herhangi bir organizasyon bulunmamaktadir. Ülke geneline baktigimizda, özellikle büyük kentlerde bu hizmeti saglayan birçok sirket ve STK oldugunu görmekteyiz. Ancak, il genelinde rasgele yöntemlerle yürütülen bu hizmetlerde, yasanan olumsuzluklar karsisinda ailelerin sorgulayabilecekleri bir kurum ya da muhatap bulunmamaktadir. Dolayisiyla bu hizmete ihtiyaç duyan ailelerin çok ciddi sorunlarla karsilastiklari ve yeteri kadar nitelikli hizmet almadiklari ortadadir. Projenin gerçeklesmesi neticesinde, bu sorunun çözümüne sertifikali ve nitelik kazanmis elemanlarca kismen de olsa katki saglanacaktir. Basvuru sahibi olan kumumuz ve özellikle proje ortagi olan dernek, projenin uygulanmasini takiben organizasyonlarini sürdürerek ildeki bu sorunun takipçisi olacaktir” dedi.
 
“Artik görev alanimiz kadinlarin desteklenmesini de kapsiyor”
 
Proje sahibi olan Il Özel Idaresi Genel Sekreterligi.nin, 2006–2007 yillarinda uygulanan ‘Bölgeleri Kalkinma Programi.ndaki birçok hibe projesini basariyla uyguladigini hatirlatan Er, sunlari dedi: “Degisen yasalarla beraber, kadinlarin desteklenmesi de görev alani içerisine giren kurumumuz, 2009 yilinda kurulan mikro kredi servisimizle gelir düzeyi düsük olan kadinlarin is kurmasina destek olmaya basladi. Görev alani içerisinde kalan ve vatandaslarin istihdamlarina yönelik olan bu projeyi de ortaklari ve programin uygulamasi ve teknik izlemesinden sorumlu olan ISKUR Il Müdürlügü ile birlikte basariyla uygulayacaktir.”
  

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber