• DOLAR
  6,7492
  %2,04
 • EURO
  7,3008
  %1,26
 • ALTIN
  351,53
  %2,44
 • BIST
  8,2820
  %0,54

İl Müftüsü Vatandaşı Uyardı

Koronavirüs ’e karşı alınan tedbirler kapsamında bilgi veren Malatya İl Müftüsü Veysel Işıldar,”  Camiiler de ısrarla cemaat kurmaya çalışan vatandaşlarımız var. Ben camide namaz kılmak istiyorum diye inat ederek kalabalıklara karıştığımızda, eğer virüs taşıyorsak ve bulaştırıyorsak bu kul hakkının ta kendisidir. Tedbirlerin alınması gerektiği ve insanların tehlikede olduğu bir dönemde bu tarz davranışları sergileyenlerin kendilerini sorgulamaları gerekiyor.” dedi

İl Müftüsü Vatandaşı Uyardı

Koronavirüs ’e karşı alınan tedbirler kapsamında bilgi veren Malatya İl Müftüsü Veysel Işıldar,”  Camiiler de ısrarla cemaat kurmaya çalışan vatandaşlarımız var. Ben camide namaz kılmak istiyorum diye inat ederek kalabalıklara karıştığımızda, eğer virüs taşıyorsak ve bulaştırıyorsak bu kul hakkının ta kendisidir. Tedbirlerin alınması gerektiği ve insanların tehlikede olduğu bir dönemde bu tarz davranışları sergileyenlerin kendilerini sorgulamaları gerekiyor.” dedi

Gün geçtikçe ülkemizde Koronavirüs vaka sayısı artıyor ve yetkililer sürekli tedbirlere uyulması konusunda vatandaşları uyarıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından alınan tedbirler kapsamında Cami ve Mescitlerin toplu namaz kılınan yerleri ibadete kapatıldı. Koronavirüs ’e karşı alınan tedbirler kapsamında bilgi veren Malatya İl Müftüsü Veysel Işıldar, “Kötülüğün def edilmesi, iyiliğin celp edilmesinden daha evladır.” kuralı ile ilerlediklerini ve sağlığın her şeyden önemli olduğunu belirtti. Müftü Işıldar şu şekilde açıklamalarda bulundu;” Malum olduğu üzere sadece ülkemizde değil dünyanın her yerinde bir salgın hastalıkla kaşı karşıyayız. Bu vesile ile tedbirlerin alınması gerekiyor.  Bu manada devletimizin aldığı çok ciddi tedbirler var. En mühim olan kurumumuzun da bu çerçevede aldığı tedbirler. Diyanet İşleri Başkanlığımızın aldığı en önemli tedbiri geçici süreliğine Camilerimizin ve mescitlerimizin toplu namaz kılınan yerlerinin ibadete kapatılmasıdır.

Bu tedbir kapsamında ilk Cuma Namazına denk geliyor. Başkanlığımızın yayınladığı genelge kapsamında camilerimizde Cuma namazları kılınmayacak. Bunun sebebi de, Cuma namazı bildiğiniz gibi yoğun bir katılımın olduğu ve vatandaşlarımızın yoğun şekilde iştirak ettiği toplu bir namaz olması hasebiyle ve burada bu topluluktan doğabilecek risklerin önlenebilmesi için Başkanlığımızın aldığı bir karardır. Uzmanlarımız en az bir buçuk metrelik sosyal mesafeden bahsediyor.

Sağlık her şeyden önemlidir. Sağlık olmadan ibadet te yapamayız. Bir kural vardır, kötülüğün def edilmesi, iyiliğin celp edilmesinden daha evladır. Öncelikle insanlara ve topluma zarar verecek etkenlerin ortadan kaldırılması, ondan sonra faydalı olacak şeylerin yapılması kuralı vardır. Bu kural gereği de bugün bu şekilde bir uygulama yapılacaktır. Bu şekilde hayırlı sonuçlara erişeceğimize inanıyoruz. Vatandaşlarımıza da Cuma namazı yerine evlerinde öğle namazını kılmalarını tavsiye ediyoruz.

SELA OKUNMADI

Risk azalana kadar Cuma namazı kılınmayacak ve Cuma Sela ’sı okunmayacak. Bilindiği üzere Sela okunması Cuma namazına davettir.  Vatandaşlarımız davet olarak algılayıp namaza iştirak etmemesi için Sela ’lar okutulmadı. Dua edelim. Bir imtihanla karşı karşıyayız. Bu imtihandan en zararsız şekilde ülkemizin ve inşalarımızın üzerinden kalkması için dua edelim. Dualarımız kolektif olsun bireysel olmasın.

Kuran-ı Kerim Bakara Suresi 195.Ayet te de belirtildiği gibi; “Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın.”  O kadar kapsamlı bir ayet ki hayatımızın her anına bu ayeti uyguladığımızda karlı çıkacağımıza eminim. Bunu günümüze uyarladığımızda bir salgın, doğal afet yada başka bir şey olduğunda birey olarak toplum olarak üzerimize düşen görevleri yaparsak, kendi ellerimizle kendimizi tehlikeye atmamış oluruz. Kul olarak bizlere düşen en büyük görev tedbirimizi aldıktan sonra, Allah’a tevekkül etmektir.

Sahabe nin biri Peygamber Efendimize sormuş, ben Allaha tevekkül etmek istiyorum, Allaha güvenmek istiyorum, nasıl tevekkül edeyim nasıl güveneyim? Ben devemi çöle bıraksam sonra Allaha tevekkül etsem olur mu? Diye. Peygamber efendimiz ise sağlam bir kazığa bağla ondan sonra Allaha tevekkül et demiştir. Bizde bugün yaşadığımız bu salgında kul planında üzerimize düşen tedbirleri alırsak, en az hafif şekilde atlatacağız. Tedbir almayan buna bigâne kalan ülkelerin çektikleri zararları anlık olarak izliyoruz. Özellikle toplu yerlerden uzak durmamız gerektiğini uzmanlar söylüyor. Tehlike atlatılana kadar geçici süreliğine cemaatle namazlar durduruldu.

ISRARLA CEMAAT KURMAYA ÇALIŞAN VATANDAŞLARIMIZ VAR

Birkaç camiden hocalarımızdan haberler alıyoruz. Camiiler de ısrarla cemaat kurmaya çalışan vatandaşlarımız var. Ben camide namaz kılmak istiyorum diye inat ederek kalabalıklara karıştığımızda, eğer virüs taşıyorsak ve bulaştırıyorsak bu kul hakkının ta kendisidir. O insanları belki de vefatına da neden olacak bir davranış. Bu şekilde yapılan davranışlar mümince bir davranış değildir. Normal bir zamandan geçmiyoruz. Tedbirlerin alınması gerektiği ve insanların tehlikede olduğu bir dönemde bu tarz davranışları sergileyenlerin kendilerini sorgulamaları gerekiyor.”

Fatma Doğanay (özel haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber