• DOLAR
  6,8612
 • EURO
  7,7521
 • ALTIN
  392,22
 • BIST
  1,1249

İl Müftülüğünden “Peygamberimiz ve Aile” Konferansı

İl Müftülüğü tarafından Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında “Peygamberimiz ve Aile” konulu konferans düzenlendi

İl Müftülüğünden “Peygamberimiz ve Aile” Konferansı

İl Müftülüğü tarafından Mevlid-i Nebi Haftası etkinlikleri kapsamında “Peygamberimiz ve Aile” konulu konferans düzenlendi

Büyükşehir Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa; Vali Aydın Baruş’un eşi Nagihan Baruş, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Vali Yardımcısı Mustafa Şahin, Vali Yardımcısı Vekili Ve Battalgazi Kaymakamı Abdül Kadir Duran, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, İl Müftüsü Veysel Işıldar, Sivil Toplum Kuruluşlarının Yönetici ve Temsilcileri, Din Görevlilerimiz, Kur’an Kursu Öğreticileri ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Hacı Yusuf Taş (Yeni) Camii İmam-Hatibi Mehmet Şentürk’ün Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam eden programın açış ve selamlama konuşmasını İl Müftümüz Veysel Işıldar yaptı. Daha sonra kürsüye gelen Sabahattin Zaim Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz ise; Toplum Hayatında Ailenin Önemi, Hz. Muhammed (s.a.v.)’in Aile Hayatı, Eşlerin Birbirlerine Karşı Sorumlulukları ve Ebeveynlerin Çocuklarına Karşı Sorumlulukları vb. konuları Kur’an-ı Kerim’den verdiği örneklerle anlattığı konuşmasında şunlara da değindi. “Dinimizde ‘zarûrât-ı dîniyye’ olarak bilinen dinin, canın, aklın, malın ve nefsin korunmasından oluşan beş değer, insan hayatının devamı için olmazsa olmaz mesabesindedir. Bunlar aslında hayatın da gayesidir. Bu saydığımız beş değerin en iyi korunduğu yer hiç şüphesiz aile yuvasıdır. Aile olmak; insanlık âleminin ataları Hz. Âdem ile Hz. Havva’nın cennette kurup dünyaya indirdiği en kadim bir kurumun bir parçası olarak cennetteki sekinet, huzur ve mutluluğu dünyaya taşımaktır. Yarım iken bütünlenerek insan neslinin devamına vesile olmaktır.

İslam anlayışına göre huzur ve mutluluk için yuva kurulur. Allah Teâlâ, Rum suresinde; “Sükûnet bulmanız için size kendi cinsinizden eşler yaratması, aranızda meveddet ve merhamet peyda etmesi Allah’ın delillerinden mucizelerindendir. Doğrusu bunda iyi düşünen bir kavim için deliller vardır.” buyuruyor. Ayet-i kerimede aile yuvası sıcaklığını sağlamak üzere vurgu yapılan üç kavram öne çıkmaktadır: Sükûn, meveddet ve rahmet. Bu kavramların her birinin ifade ettiği kapsamlı anlamlar vardır. Bu kapsamlı anlamlar gereği gibi algılanıp yaşanabildiğinde aile yuvasına sağlayacağı huzur ve mutluluk açıktır.

Ayette geçen sükûnet, meveddet ve rahmeti, Allah’ın ayetlerinden olmak üzere bir ömür boyu huzur ve mutlulukla devam eden uzunca bir aile birlikteliğinin muhtelif safhaları olarak da yorumlamak mümkündür. Evliliğin ilk yıllarını oluşturan ve eşlerin fizikî ve ruhî bakımdan birbirlerinde sükûnet buldukları, gözlerini dışa yumup aile yuvasına açtıkları ve sadece birbirlerinin gözlerini görmekle mutlu oldukları platonik dönemdir. Hayatın hızlı akışı, organizmadaki hücrelerin hızlı bir biçimde yenilenmesi sayesinde bu dönemde eşler kendi içlerinde birbirlerine yetmekte ve problemlerini birlikte çözmektedirler. Evliliğin çocuklarla süslendiği, eşlerin birbirlerine samimi bir dost ve arkadaş gibi hayatın zorluklarını paylaştıkları kemâl/olgunluk dönemidir. İzdivaçların ürünü olan çocuklarının şenlendirdiği ortamda aile yuvası sevgi sıcaklığında kemâle erer. Gençlik, cahillik ve tecrübesizliğin ürettiği yanlış tavırlar azalmış, eşler birbirini iyice tanımış, sevgi ve güvenin egemen olduğu bir ortam doğmuştur. Bir yandan da eşlerin çocuklarını yavaş yavaş yuvadan uçurmaya hazırlandığı hasat dönemidir bu dönem. Belki de aile saadetinin en yüksek seviyede soluklandığı bir ortamdır. Yuvadan uçan yavruların huzur ve mutluluğunu görmek ana yuvadaki meveddeti, muhabbeti tezyîd eder. Gençlik ve olgunluğun ardından gelen, sekînet ve meveddetle yaşanan dönemden sonraki yaşlılık safhasıdır. Her şeyin aslına rücûu gibi insan da yaşlandıkça çocukluğuna geri döner. Bu hem fizikî davranışlarda yardım ve desteğe muhtaç olmasını hem de psikolojik olarak şefkat ve merhamet desteğine ihtiyaç duyması sonucunu doğurur. Yaşlanan insan merhamet ve şefkate ihtiyaç duyar. Evliliğin bu safhasında eşlerin ilişkileri merhamet zeminine oturmaktadır. Çünkü birbirlerinin desteğine ihtiyaçları vardır.” dedi.

>>Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber