• DOLAR
  5,8147
  %0,44
 • EURO
  6,4658
  %0,25
 • ALTIN
  276,05
  %0,90
 • BIST
  7,7627
  %1,70

“İklim Özelliklerine Uygun Buğday Çeşidi Ekilmeli”

Sonbahar mevsiminin artık sonuna yaklaştığımız şu günlerde güz ekimleri de artık bitmek üzere. Bu yıl yeterli miktarda yağış alan toprağın tavında olduğunu vurgulayan ZMO Malatya Şube Başkanı Çiçek, “ Gerek verimin artırılması gerek hastalık ve zararlılıklara dayanıklılığı açısından gerekse de o bölgedeki iklim faktörlerine dikkat edip sulu arazideki çeşitlerde kıraç alanlarda yetiştirilecek çeşitler farklı farklıdır. Arazinin bulunduğu topoğrafya, coğrafya, bölgeye göre tohum çeşitlerini seçmeleri çok önemli.” dedi

“İklim Özelliklerine Uygun Buğday Çeşidi Ekilmeli”

Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı Fevzi Çiçek ile sonbahar mevsiminde yapılan güzlük ekimleri, sonbahar bakımını, Malatya’da uygulanan organik tarım uygulamalarını ve daha fazlasını konuştuk

Sonbahar mevsimi geldi ve güz ekimler başladı, çiftçiler nelere dikkat etmeli?

Geçtiğimiz yıllarda özellikle iklim değişikliğinden dolayı yağışların geç gelmesi toprağın hazırlanmasında sıkıntılar oldu. Tohum ekildiği halde yeterli ve doğru zamanda yağış alamadığı için bazı tohumların yeşermemesi gibi bir risk oldu ama bu dönem güzlük ekimde iyi bir ortam oldu. Yeterli ve doğru zamanla ile yağmurları aldık dolaysıyla toprak tavında oldu. Yoğun bir şekilde de ekimler devam ediyor. Bazı bölgelerimizde erken ekimlerle beraber ilk çıkışlarda başladı şu an. Toprak hazırlığıyla beraber özellikle gübreleme doğru tohumu kullanma çok çok önemli.  Gerek verimin artırılması gerek hastalık ve zararlılıklara dayanıklılığı açısından gerekse de o bölgedeki iklim faktörlerine dikkat edip sulu arazideki çeşitlerde kıraç alanlarda yetiştirilecek çeşitler farklı farklıdır. Arazinin bulunduğu topoğrafya, coğrafya, bölgeye göre tohum çeşitlerini seçmeleri çok önemli. Toprak hazırlığı, bunun yanında gübre kullanımı çok çok önemli. Son aylarda özellikle girdi, gübre maliyetlerinin zirai ilaç maliyetlerinin, tohumların dolayısıyla tohum fiyatlarının artmasıyla beraber çiftçilerimize ciddi bir maliyet de oluştu.

Malatya’da organik tarımla ilgili neler yapılıyor, bununla ilgili bir çalışmanız var mı?

İlimizde gerek iyi tarım uygulamaları gerekse de organik tarım uygulamaları uzun yıllardır uygulanıyor. Ağırlıklı olarak kayısı yaygın olduğu için kayısı üretiminde gerek ferdi gerekse de grup dediğimiz sertifikasyon çalışmaları, bazı bölgelerimizde mercimek, nohut buna benzer tarla ürünlerinde organik üretim yapılıyor. Tarım ve orman bakanlığının bu konuyla ilgili dekar başına verdiği destekleme modeli var. Gerek bu desteklemeden yararlanmak gerekse de üretmiş oldukları ürünlerin organik sertifikası alıp organik olarak pazarlayabilmek için sertifikasyon kuruluşlarıyla anlaşma yapıp süreç içerisinde laboratuvar kontrolleri yapılıp bu belgeleri alıp üretimler devam ediyor.

Sonbahar mevsiminde ağaç ve meyve bakımı çok önemli bu konuda çiftçiler neler yapmalı?

Meyve ağaçlarında özellikle çok yıllık ağaçlarda verimlilik bir önceki yapmış olduğunuz her türlü bakım ürün verimini birinci dereceden etkileyen faktördür.  Son yıllarda özellikle biz bordo bulamacı tavsiye ettiğimiz halde çiftçilerimiz zahmetli olduğu için bu mücadeleyi yapmaktan imtina etmeye çalışıyorlar. Budama özellikle yaşlı ve genç ağaçlarda farklıdır. Kurumuş dallar ya da şekil budaması genç ağaçlarda vardır. Verim budamaları daha yaşlı ağaçlarda vardır. Hastalık ve zararlılara konukçuluk yapabilecek dal parçalarını, budama artıklarını bahçede bırakmamaları çok çok önemli. Budama aletlerinin dezenfektasyonu çok çok önemi. Son yıllarda iklimin değişmesinden dolayı bazı hastalık ve zararlıların popülasyonları arttı. Bunu önümüzdeki dönmelerde yaşamamak için tedbirlerin ısrarla yapılmasını tavsiye ediyoruz.

Kayısı fidanı alırken nelerde dikkat edilmeli?

Çiftçilerimiz fidan tercihlerini, fidan taleplerini almaya başlayacaklar. Çiftçilerimize özellik ve sertifikalı faturalarını hangi çeşidi istediklerini birebir o sertifikada ve faturada belirtmeleri çok önemli.  Türklük bir kişiye bu işleri bilen teknik elemanları ne maksatla bahçe kurduğunu ve yetiştiricilik yaptığını izah edip ona göre doğru çeşidi belirlemelerini ısrarla tavsiye ediyoruz. Bu sadece meyve ağaçları için değil meyvecilik için değil sebze yetiştiriciliği içinde ve benzeri üretim dalları için de çok önemlidir.

 

Rahime Gül Erbaş’ın Röportajı

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber