• DOLAR
  6,8636
 • EURO
  7,7410
 • ALTIN
  391,24
 • BIST
  1,1273

“2. OSB Zehir Saçıyor!”

Malatya’nın çözülmeyen birçok sorunla boğuştuğuna dikkat çeken CHP’li Ağbaba, “Tecde bölgesi meyve ambarıydı taş yığınına döndü. Dilekli, Şahnahanlı manavdan domates alır mıydı hiç. Şimdi ekemiyorlar, çünkü ikinci organize suyu kirletiyor, zehir saçıyor, sulama sorunu çözülememiş bununla uğraşan yok. Bir havaalanı var adeta köy garajı gibi. Hani övünüyorlar ya benim milletvekillerim diye, keşke biraz iş takibi yapsalar.” Diyerek AK Parti’ye gönderme yaptı

“2. OSB Zehir Saçıyor!”

Malatya’nın çözülmeyen birçok sorunla boğuştuğuna dikkat çeken CHP’li Ağbaba, “Tecde bölgesi meyve ambarıydı taş yığınına döndü. Dilekli, Şahnahanlı manavdan domates alır mıydı hiç. Şimdi ekemiyorlar, çünkü ikinci organize suyu kirletiyor, zehir saçıyor, sulama sorunu çözülememiş bununla uğraşan yok. Bir havaalanı var adeta köy garajı gibi. Hani övünüyorlar ya benim milletvekillerim diye, keşke biraz iş takibi yapsalar.” Diyerek AK Parti’ye gönderme yaptı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Partinin İl Genel Merkezinde bir basın toplantısı düzenledi. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ağbaba; yüksek faturalar, geçim sıkıntısı ve şehrin birçok yerindeki altyapı sorunlarına karşın AK Parti Milletvekillerinin Kanal İstanbul gündemlerini eleştirerek “Kanalı olmayan Alişar’da Kanal İstanbul’un ne büyük nimet olduğunu anlatıyorlar” dedi.

YAKLAŞIK 3,5 MİLYON HANENİN ELEKTRİĞİ KESİLDİ

Düzenlediği basın toplantısında dar gelirlilerin sorunlarını dile getiren Ağbaba, ardı ardına gelen zamların geçim sıkıntısı çeken dar gelirlinin belini büktüğünü söyledi. Son bir buçuk yılda elektrik faturalarına gelen zamların toplamı yüzde 70’i bulduğunu doğalgazın ise yüzde 53,8 zamlandığını belirten Ağbaba 2019 yılının ilk 9 ayında borcundan dolayı elektriği kesilen hane sayısının 3 milyon 565 bin 784, doğalgazı kesilen hane sayısının ise 710 bin 564 olduğunu söyledi.

Ağbaba, TÜİK’in son enflasyon rakamlarına göre kiralara yüzde 15.18 zam yapıldığını, bu kapsamda ortalama 1000 TL olan bir kira, yeni yılla birlikte 1150 TL’ye yükseldiğine dikkat çekti. Yeni yılda, en düşük memur emeklisine 134 TL artarak 2 bin 560 TL, en düşük işçi emeklisine ise 77 TL zam yapılarak 1255 TL’ye çıktığını, asgari ücretin ise 2 bin 324 TL olduğunu hatırlatan Ağbaba, söz konusu artışların yüksek faturalar ve kira giderleri düşünüldüğünde yetersiz kaldığına vurgu yaptı.

GELİR VE GİDER ARASINDAKİ MAKAS AÇILIYOR

Ağbaba’nın Dar Gelirli Raporunda; Yeni yılla birlikte yılla doğalgaz faturasının ortalama 456 TL’ye, elektrik faturasının ise ortalama 145 TL’ye çıktığı belirtilirken; bu rakamlara göre kışın doğalgaz ve elektrik faturalarının toplamının 601 TL olduğu, buna kira da eklendiğinde giderin yalnızca iki fatura ve bir kirada 1750 TL’yi bulduğu ifade edildi. Ağbaba, mevcut maşlar üzerinden doğalgaz, elektrik faturası ve kira için ödenen tutar değerlendirildiğinde asgari ücretle geçinenlerin elinde 573 TL, en düşük memur emeklisi maaşı ile geçinenlerin elinde 809 TL kalırken, en düşük işçi emeklisi ise kira ve faturaları ödeyebilmek için 496 TL’ye daha ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Türkiye’de kişi başı aylık geliri 673 liranın altında olan kişi sayısı 8 milyon 647 bin olduğunu belirten Ağbaba, örnek olarak aylık geliri; 314 TL ve 488 TL olan iki kişinin gelir belgelerini basın mensuplarıyla paylaştı. Basın toplantısında konuşan, Dul ve Yetim Maaşıyla geçindiğini belirten Funda Araç, “Bin 500 lira maaş alıyorum doğalgaz geçen ay 370 bu ay 580 TL geldi. Elektrik, su, kira ve diğer faturalarımı dahil etmiyorum. 2 çocuğum var birisi üniversiteye gidiyor birisi üniversiteye hazırlanıyor. 100 lira zam verildi. Damlayla verip kepçeyle alıyorlar” dedi.

 “KANALI OLMAYAN ALİŞAR’DA KANAL İSTANBUL’U ANLATIYORLAR”

AK Parti milletvekillerinin Malatya’da Kanal İstanbul projesini savunmalarını eleştiren Ağbaba; “Gitmişler Alişar Köyü’nde Kanal İstanbul’u anlatıyorlar. Eski Malalatya, Battalgazi’de Kanal İstanbul’u anlatıyorlar. Ya hu sen buraya sulama kanalı yapamamışsın, kanalizasyonla suluyorlar. Alişar’a, Eski Malatya’ya kanal yapamıyorsun gelmişsin Kanal İstanbul’un ne kadar büyük bir nimet olduğunu anlatıyorsun. Kapalı sulama yok, viyadük çöküyor, kırk dert var anlattıkları şeye bak. Malatya’da işsiz sayısı 50 bini geçmiş. MR randevusunu 3 ayda 6 ayda alıyorsunuz. Kanal İstanbul’u anlatacağına MR çekecek makinayı al” ifadelerini kullandı.

“HAVAALANI YAMALI BOHÇAYA DÖNDÜ”

Malatya’daki mevcut havaalanının hem teknik hem de sefer sayısı bakımından bir büyükşehire yakışmadığını söyleyen Ağbaba; “Bir havaalanı var, bankamatiği olmayan tek havaalanı adeta köy garajı gibi. Hani övünüyorlar ya benim bakanım benim milletvekillerim diye, keşke biraz iş takibi yapsalar. Yandaşlarını, yakınlarını, kardeşlerini işe sokacaklarına keşke havaalanını takip etseler. Malatya için utanç verici bir havaalanı var. 800 bin nüfuslu kentte uçak yok Ankara’ya akşam gelecekler Elazığ’dan geliyor. Güya Malatya “Büyükşehir”. Bu utanç bu iktidara yeter. Havaalanı yamalı bohçaya döndü. 2010’da pisti büyüttüler, 2020’de terminali büyütmeye çalışıyorlar. Elazığ’ın Havaalanına bak bir de Malatya’nın havaalanına” dedi.

“KÖPRÜDEN GEÇENDEN 1 GEÇMEYENDEN 2 LİRA”

3’ncü köprü için yüklenici firmaya taahhüt edilen ve bu tahüt miktarı gerçekleşmediği için ödenen 1,6 miyar liranın vatandaşın sırtına yüklendiğini belirten Ağbaba; “Türkiye’nin ekonomisine bir isim verilirse, israf ve şatafat ekonomisi diyebiliriz. Türkiye’de bir köprü örneği var, üçüncü köprüden geçmeyen insanların cebinden 1,6 milyar para çıkıyor. Devletin cebinden, sizin cebinizden. Maalesef yüklenici firmaya taahhüt edilen araç miktarı gerçekleşmediği için para ödüyoruz. Deli Dumrul misali Köprüden geçenden bir geçmeyenden iki lira alıyorlar. Geldiğimiz durum bu” ifadelerini kullandı.

“İKİNCİ ORGANİZE ZEHİR SAÇIYOR”

Konuşmasında, Malatya’daki verimli tarım topraklarının ranta kurban edildiğini söyleyen Ağbaba; “Eskiden Tecde bölgesi meyve ambarıydı taş yığınına döndü. Direkli, Şahanhanlı, Topsöğütlü manavdan domates alır mıydı hiç. Şimdi ekemiyorlar, çünkü ikinci organize suyu kirletiyor, zehir saçıyor bununla uğraşan kimse yok. Sulama sorunu çözülememiş bununla uğraşan yok. Samanı, domatesi, nohutu, eti ithal ediyorsun. Doğanşehir, Kurucaova, Mızgı fasülye ambarıydı. Arapgir’in biberi, Bostanlı’nın domatesini hatırlayın. Üretim bitti, ranta dayanmış her şey” şeklinde konuştu

Önder HANELÇİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber