• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

IHK insan haklarinin önemini yineledi

Malatya Valiligi Il Insan Haklari Kurulu Baskanligi 10 Aralik 2010 Dünya Insan Haklari Günü dolayisiyla, bir mesaj yayimladi. Mesajda, insan haklarinin önemi vurgulanarak, insan hak ve özgürlüklerinin herkes için tüm yönleriyle korunup hayata geçirildigi bir dünyaya ulasilmasinin hedeflendigi bildirildi.

IHK insan haklarinin önemini yineledi
Malatya Valiligi Il Insan Haklari Kurulu Baskanligi 10 Aralik 2010 Dünya Insan Haklari Günü dolayisiyla, bir mesaj yayimladi. Mesajda, insan haklarinin önemi vurgulanarak, insan hak ve özgürlüklerinin herkes için tüm yönleriyle korunup hayata geçirildigi bir dünyaya ulasilmasinin hedeflendigi bildirildi.
 
Insan haklari bütün insanligin ortak degeridir
Mesajda sunlara yer verildi: “Insan haklarina saygi, günümüzde, tüm çagdas ve demokratik ülkeler için temel ilke haline gelmistir. Bu ilke hem uluslararasi insan haklari sözlesmeleri hem de anayasalarca güvence altina alinmistir. 62 yil önce, 10 Aralik 1948.de Birlesmis Milletler Genel Kurulu.nca kabul edilen, ülkemiz tarafindan da 6 Nisan 1949.da onaylanan Insan Haklari Evrensel Beyannamesi, tüm insanlarin hiçbir ayrim gözetilmeksizin yalnizca insan oluslarindan dolayi esit, hür ve onurlu yasama hakkina sahip olmalarini garanti altina almistir. Insan haklari, bütün insanligin ortak degeri, bütün uygar ülkelerin ortak paydasidir. Insanlar arasinda hiçbir zaman ayrim gözetmeksizin onlara hür, esit bireyler olarak, insan onuruyla bagdasan tarzda muamele etmek, insan haklari kavraminin özüdür. Insan haklari, çagdas uygar toplumun temelidir. Insan haklari demokrasinin vazgeçilmez unsurudur.”
 
Türkiye insan haklarini anayasal güvence altina aldi
Türkiye Cumhuriyeti, anayasalarinda insan haklarina bugüne kadar gereken önemi vererek genis yer ayirdigi vurgulanan açiklama, söyle devam etti: “1982 Anayasasi.nin 2.nci maddesinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti.nin nitelikleri arasinda ‘Insan haklarina saygili. devlet oldugu ifade edilmistir. Ayrica ‘Devletin temel amaç ve görevleri.ni gösteren Anayasa.nin 5.inci maddesinde, ‘kisinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bagdasmayacak surette sinirlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldirmaya, insanin maddî ve manevî varliginin gelismesi için gerekli sartlari hazirlamaya çalismak. devletin temel görevleri arasinda sayilmistir. Anayasamizin 12-74.üncü maddeleri arasinda ise, kisilerin temel hak ve ödevleri tek tek güvence altina alinmistir. Anayasamizin 90.inci maddesinde, usulüne göre yürürlügü girmis anlasmalarin kanun hükmünde oldugu, ancak insan haklari antlasmalariyla kanunlarin çatismasi durumunda, insan haklari antlasmalarinin geçerli oldugu ifade edilmistir. Böylece, Türkiye Cumhuriyeti Devleti.nin taraf oldugu tüm insan haklari anlasmalariyla uluslararasi hukukun tanidigi haklar Türk vatandaslarina da taninmistir. Anayasal güvence insan haklarina saygi açisindan temel olmakla birlikte yeterli degildir. Bu nedenle Anayasamizda taninan temel hak ve ödevlerden herkesin tam olarak yararlanabilmesi için insan haklarini koruma mekanizmalari gelistirilmistir. Insan haklarini korumada yarginin ve sivil toplumun yaninda, yerel düzeyde insan haklarini korumak amaciyla, Ülkemizde 2000 yilinda 81 il ve 850 ilçede ‘Insan Haklari Il ve Ilçe Kurullari. kurulmustur. Bu kurullar, 23 Kasim 2003 tarihli Resmi Gazete.de yayimlanan yönetmelikle yeniden yapilandirilmis, kurullarda sivil toplumun temsili güçlendirilmistir.”
 
Malatya IHK 2004 yilinda kuruldu
Malatya Valiligi Il Insan Haklari Kurulu, 2004 yilindan beri faaliyetlerini sürdürdügü vurgulanan açiklamada, “.Il ve ilçe insan haklari kurullarinin Kurulus Görev ve Çalisma Esaslari Hakkindaki Yönetmeligi.nin kendisine verdigi görev çerçevesinde, toplumda ve kamu görevlilerinde insan haklari bilincini gelistirmek, insan haklarini korumak, ihlal iddialarini incelemek ve arastirmak, insan hak ve özgürlüklerinin kullanilmasinin önündeki engellerle hak ihlallerine yol açan sosyal, siyasi, hukuki ve idari nedenleri incelemek, arastirmak ve bunlarin çözümüne iliskin önerilerde bulunmak üzerine çalismalar yürüttügü bildirildi.
 
Bu amaçla Kurul bünyesinde, nezarethane ve kurum ziyaret komisyonu, halkla iliskiler ve iletisim faaliyetleri komisyonu, insan haklari egitimi ve insan haklari bilincini gelistirme komisyonu ve dilekçe komisyonu kuruldugunu hatirlatan açiklama söyle tamamlandi: “Hak ihlaline sahsen ugradiginiz ya da tanik oldugunuz her durumda, Malatya Valiligi binasinda bulunan ‘Il insan haklari danisma ve basvuru masasi. araciligiyla bu kurula basvuruda bulunulmaktadir. Tüm kurum, kurulus, bireyler ve özellikle medya tarafindan insanlarin insan haklari konusunda bilgilendirilmesi ve hak arama bilincinin gelistirilmesine yönelik bir firsat olarak görülmesi; insan hak ve özgürlüklerinin herkes için tüm yönleriyle korunup hayata geçirildigi bir dünyaya ulasilmasi temennisiyle 10 Aralik Dünya Insan Haklari Günü.nü kutlariz.”                         
 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber