• DOLAR
  6,2523
  %0,84
 • EURO
  6,8814
  %0,88
 • ALTIN
  328,33
  %0,61
 • BIST
  8,0574
  %0,73

“İhbar Geldikten 30 Saniye Sonra Merkezden Çıkıyoruz”

Yangına erken müdahalenin önemine işaret eden ve bu konuda vatandaşlardan hassasiyet beklediklerini ifade eden Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Hizmetleri Daire Başkanı M. Hanifi Acar ile verilen eğitimlerden, yaklaşan soğuk havalardan dolayı yapılması gereken baca temizliğinden konuştuk. Önemli açıklamalarda bulunan Acar, itfaiye personelinin zamanla yarıştığını vurgulayarak, “Yangın ihbarı geldikten sonra 30 saniye içinde merkezden çıkmak bizim için önemli.” dedi

“İhbar Geldikten 30 Saniye Sonra Merkezden Çıkıyoruz”

Yangına erken müdahalenin önemine işaret eden ve bu konuda vatandaşlardan hassasiyet beklediklerini ifade eden Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Hizmetleri Daire Başkanı M. Hanifi Acar ile verilen eğitimlerden, yaklaşan soğuk havalardan dolayı yapılması gereken baca temizliğinden konuştuk. Önemli açıklamalarda bulunan Acar, itfaiye personelinin zamanla yarıştığını vurgulayarak, “Yangı ihbarı geldikten sonra 30 saniye içinde merkezden çıkmak bizim için önemli.” dedi

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Hizmetleri Dairesi olarak olay yerine varış sürelerine dair neler kaydedersiniz bu noktada Türkiye ortalamasının neresindeyiz?

İtfaiye teşkilatımız Malatya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde şuana kadar hemşerilerimizin 110 yangın ihbar telefonuna verdikleri her sıkıntılı anlarını en kısa zamanda değerlendirip olay yerine varmışlardır.  Buradaki hedefimiz 30 saniyede çıkış yapmak Türkiye genelindeki hedef bir dakikadır.  Ama biz bunu Malatya’da 35-40 saniyeye indirmiş bulunmaktayız. Hedefimiz verdiğimiz eğitimle 30 saniyede alarm çaldıktan sonra yani ihbar gelip ilk ihbarı alan bizim santraldaki görevlimizdir.  İhbarı aldı kaydetti. Sonra alarm butonuna bastı o andan itibaren bizim arkadaşlarımızın itfaiyeden çıkışının 30 saniyeyi geçmemesi için tatbikatlar yapıyoruz ve bu 30 saniyelik hedefimizi ciddi manada yakaladık diyebiliriz. Olay yerine varma süremizi de 6 dakika olarak hedefliyoruz.  Ama itfaiyenin olay yerine varma süresi sadece bizimle sınırlı kalmıyor.  Dış etkenlerimiz var trafikteki yoğunluklar kavşaklardaki yoğunluklar ya da dar sokaktaki yanlış parklar bizim olay yerine varma süremizi uzatabiliyor. İlçelere varış süremizde Türkiye ortalaması 15 dakika bunun altına düşürüyoruz 13 dakika ortalamamız var bunu daha da düşürmek için sayın başkanımız Selahattin Gürkan’ın yeni açılımlarıyla belki yeni bazı noktalara şubeler kurularak, araçlar yenilenerek daha da kısaltmaya çalışacağız.

Verdiğiniz eğitimlere yönelik nasıl bir değerlendirme yaparsınız?

Her şey eğitimle olgunlaşır.  Yani insan eğitim aldıkça olgunlaşıp mükemmelleşiyor güzelliğe doğru gidiyor. Cenabı Allah fıtratımız gereği bizi sürekli eğitime davet ediyor.  Biz bu çerçevede itfaiyeciliğinde daha doğrusu yangınların da eğitim ile azaltılacağına inanıyoruz.  Ev ve iş yerlerindeki yangınlarda Allah’a şükür azalmalar var.  Bu eğitimle aldığımız sonuçlar. Eğitim çerçevesinde 2019 yılında şuana kadar 56 bin 758 kişiye eğitim vermişiz. Bu hedefimizi en az 65 bine taşımak. Bütün okullarımızda hastanelerimizde bütün ilçeleri dolaşıp onlara yangın güvenliği ve yangının önlenmesi için eğitimler veriyoruz bütün personellerine askeri birliklerimizle milli eğitimle iş birliği yapıyoruz. Gittiğimiz yerlerde sadece yangın eğitimini vermiyoruz oranın denetimini de yapıyoruz. Bunun haricinde bir tek kişi ben yangın güvenlik eğitimi almak istiyorum diye bize başvurursa buyursun çayımızı içsin biz ona yangın güvenlik eğitimini vermeye hazırız.  Bizi biraz zorlasınlar. Kadınlarımız kendi günlerine davet etsinler bir bayan personelimiz var onu gönderelim.  Ve onlara mutfak, ev yangınları ile ilgili gerekli bilgileri verelim. Bu hizmet karşılıklı bir gönül ilişkisine dönsün. Biz inşallah 2020 yılında Malatya’da görev yapan bütün sitelerdeki güvenlikçilere eğitim vermek için bir çalışma yapıyoruz, alt yapı hazırlıyoruz. Çünkü bunlar sürekli sitede duruyorlar bunların bu işi en iyi bilmesi gereken kişiler. Biz kendimize göre bazı şeyler hedefliyoruz. Minik itfaiyecinin boyama kitabının dağıtımını yapıyoruz.  Çünkü eğitimin yaşı yok ama erken eğitim çocuğun aklında kalıyor.  Birde bu boyama kitabını boyayayım derken illaki ebeveyni de buna ortak ediyor o zaman ebeveyni de itfaiyecilikle ilgili bilgi edinmiş oluyor.

Son olarak havalar soğudu bu noktada baca temizliğine dair neler kaydedersiniz?  

Bu konuda zaman geçmeye doğru gidiyor. Bacaların temizliğinin yaz ayalarında bacanın içindeki kurunun en kuru olduğu dönemde yapılmasını tavsiye ediyoruz. O nemlendikçe onu temizlemek daha da sıkıntılı hale geliyor. Onun için değerli hemşerilerimiz daha çok zaman geçmeden bu günlerde baca temizliğine hassasiyet göstermeleri gerekir. Malatya’mızda merkezde ve bazı ilçelerimizde doğalgaz kullanımı yoğunlaştı doğalgaz kullanan hemşerilerimizin de kombi bakımlarını ve kombi bacalarının temizliğini yapmaları gerekir. Aslında ilk anda bir maliyeti var bunun. Fakat bu maliyet temizlenmeyen bacalardan dolayı artan yakıt sarfiyatından daha az baca temizliği hem doğalgaz bacalarında hem de normal soba bacalarında temizlenen bacalardaki yakıt kalitesi artıyor ve daha az yakıtla daha fazla ısı elde edilmiş oluyor. Bunu da göz önünde bulundurmaları gerekir değerli hemşerilerimizin bu yüzden baca temizliği konusunda bu günlerde hassasiyet beklemekteyiz hemşerilerimizden.

Hanife Sarı’nın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber