• DOLAR
  6,0981
  % 0,34
 • EURO
  6,8541
  % 0,44
 • ALTIN
  251,9606
  % 0,36
 • BIST
  86.072
  % 1,74
M. Fatih Kahraman
M. Fatih Kahraman
mfatihkahraman@malatyasonsoz.com.tr
IDARI BOSLUK
 • 0
 • 640
 • 24 Ağustos 2015 Pazartesi
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Insanlarin yönetildigi hiçbir yerde idari bosluk kabul edilemez bir husustur!..
Gerek aile olsun, gerek okul olsun ve gerekse baska resmi-gayri resmi kurum olsun idari bosluk, er veya geç beraberinde kargasayi getirir.!..

Özellikle, istismarcilarin ve firsatçilarin cirit attigi memleketimizde, birileri mütemadiyen sisli ve puslu bir hava arzulayarak  kaos ortamindan beslenmektedir!..

Mesela, bir evde haylaz bir çocuk varsa ve bu çocuk sadece babasindan çekiniyorsa;  babasi  evde olmadigi zaman annesine ve kardeslerine kan kusturup terör estiriyorsa , baba evden fazla uzaklasabilir mi?.. Gittigi  yerde rahat edebilir mi?.. Akli  hep evde olmaz mi?..  

Böyle bir durumda ailede baba otoritesi, huzur için nasil ki elzemse; ayni durum devlet islerinde de sulh-u selamet için gereklidir. Çünkü devlet islerinde süreklilik esastir.

Sürekli sehit haberlerinin geldigi Dogu Anadolu ve Güneydogu Anadolu bölgesinde gerek vatandaslar ve gerekse orada görev yapan memurlar (Bilhassa polis ve asker), bölgede ciddi bir idari bosluk oldugunu  söylüyorsa, hatta bunu siyasi liderler de telaffuz ediyorsa ve oradakiler acaba biz, ne zaman saldiriya ugrayacagiz diye tedirginlerse, durum oldukça vahim demektir!..

Öyle ki, Merkezi otoritenin yereldeki idari yapilari, eger oralarda yasayan yöre halkinin verdigi hizmetlerin bedelini tedarik edemiyorlarsa ve üstelik; Dogu ve Güneydogu’nun kullandigi elektrik paralarini hiçbir sekilde alamayinca, devlet de bunu  diger bölgelerdeki vatandaslardan rizasi disinda vergi adi altinda temin ediyor, sayialari ayyuka çiktiysa kirilmamak, gocunmamak ve üzülmemek mümkün degildir!..

Bu durumda Dogu ve Güneydoguda “Devlet Yoktur” ifadesini dillendirenler aci bir gerçegin altini çiziyorlar demektir. Vaktiyle haksizlik yapilmis-yapilmamis meselesi bir kenara, dinen ve vicdanen sunulan bir hizmetin bedelini ödemek mecburiyeti vardir. Zira burada kul hakki gibi oldukça önemli bir konu ön plana çikmaktadir ki, hangi gerekçeyle olursa olsun, hizmeti sunan kurum ya da tesekkül kim olursa olsun bedelini ödemek, hem insani bir görev ve hem de Müslümanligin geregidir.

Eger böyle bir durum varsa; her ikisi de ciddi bir yanlistir. Yani hizmet alip bedellini ödememek, vergi vermemek hiçbir mantikli gerekçeyle izah edilemez!.. Ha, eger ‘Biz mazlum ve magduruz, devlet bize bakmak zorundadir’ deniliyorsa, belli konularda örnegin sosyal ve insani gereksinimler için lüzumlu altyapi elbette saglanmalidir. Bunun disinda bir kismindan al, bir kismindan alma, bu adil degildir!..Zaten adaletten bahsetmek de imkânsiz görünmektedir!..

Ayni sekilde devletin de, yaptigi hizmetlerin bedelini biz onlardan alamiyoruz; onun için kusura bakmayin, tabiri caiz ise, diger enayilerden, yani sesi çikmayanlardan almak durumundayiz, gibi bir tavri olamaz. Bu bir zulümdür!.. Sayet böyle bir sey varsa hiç kimse hakkini helal etmez!..

Memleketin manzarasi böyle bir görüntü arz ediyorsa, vay halimize!..Vatandas,  bu yakici yaz sicaklarinda maddi nedenlerden ötürü evlerine  klima  taktiramayip adeta çaresiz kavruluyorken birileri de apartman duvarlarini, mantar bürümüs gibi klimalarla donatmis ve mutfak dahil her odasinda serin serin keyfince bedava oturuyorsa, “Hakkimiz haram olsun” demekte haksiz midir acaba?..
Hemen her gün gelen sehit polis ve asker haberleri, oralarda devlet otoritesinin olmadiginin kaniti mi yoksa?..Ne zamana kadar devam edecek sehit haberleri?.. Oralarda görev yapan polis ve askerimiz neden sürekli tedirgin ve ölümle burun buruna?..  Olaylar olup bittikten sonra helikopter indirilse ne olur, savas uçaklari dagi, tasi bos araziyi bombalasa ne olur,  diyor vatandas hakli olarak!..
Kim bu teröre dur diyecek, kim bu haksizliklara son verecek?..

Neden itler serbest de, taslar baglanmis?..

Vatandas devletine güvenmek istiyor!..

Vatandas  huzur, baris ve hakkaniyet istiyor!..

Bizler de vatandasin duygu ve düsüncelerine böylece tercüman oluyoruz ancak!..

Birlik ve dirligimizi bozmak isteyenlere Allah firsat vermesin.
Selam ve dua ile!..

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber