• DOLAR
  7,6552
 • EURO
  8,9193
 • ALTIN
  457,98
 • BIST
  1,1623
Nasuh Boztepe
Nasuh Boztepe
nasuh.boztepe@malatyasonsoz.com.tr
İDAM !!!
 • 0
 • 2467
 • 01 Mayıs 2019 Çarşamba
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Ülkemizin huzurunu bozmak isteyen yerli ve yabancı işbirlikçiler, halkımızın sinir uçlarıyla oynamaktadırlar. Her bir olay halkı galeyana getirmek, isyana teşvik etmek için kullanılmaktadır. Gün geçmiyor ki sansasyonel bir olay olmasın.

Ruh hastaları her zemin ve zamanda vardır. Aile cinayetleri, eş katli, hayvanlara işkence veya tecavüz, çocuklara istismar ve cinayet. Böyle bir ahlaksızlığı yapan kişi, hangi partiden, ırktan, dinden, cemaatten, yöreden, STK’dan olursa olsun kabul edilemez.

Tacizi yapan suçludur. Onun içinde bulunduğu grubun suçu değildir. Grup değil, insanlık ve vicdan önde olmalıdır. O grup eğer böyle bir şey sezmişse, derhal gereğini yapmalıdır. Bu diğer ülkelerde de böyledir.

Avrupa’da kiliselerde olan rezaletlerle ilgili Vatikan’da 190 bin papaz ve dini görevliye, taciz ve tecavüze karşı şeffaflık ve ceza uygulamaları konuşuldu. Ahlaksızlık ve tecavüz her toplumda vardır. Her dinde de yasaklanmıştır.

Basın ve medyadan öğreniyoruz ki; ülkemizdeki tecavüzlerin çok önemli bir bölümü de doğu ve güneydoğuda dağa kaldırılan çocuklar üzerinde olmaktadır. Bir siyasi partinin uzantısı olan terör örgütünün tacizleri yok sayılamaz. Cinsel istismar, toplum vicdanında derin yaralar açan olaydır. Çocuğu cinsel istismar suçu 5237 sayılı kanunun 103. maddesinde düzenlenmiştir. Yeterli değildir.

İstismar, savcılık tarafından re’sen takip edilen şikâyete bağlı olmayan suçlardandır. İstismar sarkıntılık şeklinde ise, ebeveyn veya vasisinin şikayetini gerektirmektedir. Verilen hapis cezası paraya çevrilemez, hükmün açıklanması geriye bırakılamaz ve suç ertelenemez. Uzlaştırma olamaz. Tecavüz suçunda cinsel arzu ve tatmin amacına yönelik olma şartı aranmaz.

NE YAPMAK LAZIM?

İstismarın önlenmesi, istismara uğrayanın psikolojik tedavisi önemlidir.

Çocuk istismarı ile ilgili nasıl mücadele edilmeli? Halk eğitilmeli ve bilinçlendirilmelidir.

Biz küçükken annemiz, babamız: “Sakın ha! Kimseden şeker alma, sakız alma! Tanımadığın kimseyle konuşma!” derlerdi.

Evet, asalım, keselim, hadım edelim, paylaşımlarının yanında, toplumu da bu konuda mutlaka uyaralım. Asparagas haberlerle galeyana gelmeyelim.

Suç sadece cezayla değil, eğitimle de bitirilebilir. Fail başına geleceği değil, kirli amaçlarına odaklanır. Cezalar kısmi caydırıcıdır.

Bu hususta devlet, STK’lar ve aileler üzerlerine düşen görevleri mutlaka yapmalıdırlar.

Ebeveynler çocuklarını gözlemlemeli, hal, hareket ve tavırlarını incelemelidir. Yeme, içme, uyku ve sosyal alışkanlıklarına dikkat etmelidir.

Çocuklarımızla daha fazla vakit geçirelim. Hayatı paylaşalım. Edebi öğretirken, cinselliği de anlatalım. İyi ve kötüyü gösterelim. Manevi değerlerimizle tanıştıralım.

Robotlaşan çocuklarımız, çocukluklarını yaşamalıdır. Eskiden sokaklar ve komşular güvenliydi. Şimdi hiçbir yer ve şahısta güven kalmadı. Geleceğimize sahip çıkalım.

Çocuklarımızı “Mavi Balina” ve “Momo” gibi beyinlerini iğfal eden oyunlardan, bilgisayarlardan uzak tutalım.

Psikolojik ruh bozukluğu olan bazılarının da istismara uğradığı görülmektedir. Uzmanların görüşüne göre; psikolojik olarak yıpranan kişi destek almazsa zamanla sağlıklı düşünme yeteneğini kaybeder, suça meyilli hale gelir. Ayrıca hayatı cinsellik olarak algılayan kişilerde de bastırılmış duygular, güçsüz insanlara saldırı şeklinde tezahür eder.

ADALETE GÜVEN ZEDELENMEMELİ

Yukarıda cezalar kısmi caydırıcıdır dedik. Ama tam caydırıcı olması için idam cezası gündeme alınmalı, VATAN HAİNLERİ VE TECAVÜZCÜLERE İVEDİLİKLE İDAM KARARI ÇIKARTILMALIDIR.

Bu siyasi malzeme yapılmamalıdır. Sosyal medyadaki bilgi kirliliğine müsamaha edilmemelidir. Adalet ve güven duygusunu yok eden bu tür olaylara karşı, meclisteki 600 milletvekili derhal toplanmalı ve yasal düzenlemeler yapmalıdır. Konunun muhatabı Bakanlıklar, Kurumlar, STK’lar göstermelik tavırlardan hal ve hareketlerden kaçınmalı, empati yapmalı ve çözümcü olmalıdır. Sivil toplum kuruşları da bu konuda üzerlerine düşenleri yapmalıdırlar. Çocuklarımız bizim her şeyimizdir.  Çocuklarımızı koruyalım, sahip çıkalım.

Kalın sağlıcakla…

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber