• DOLAR
  6,7216
  %0,24
 • EURO
  7,5042
  %0,04
 • ALTIN
  373,60
  %0,31
 • BIST
  8,4331
  %0,19
Fikri Demirtaş
Fikri Demirtaş
fikri.demirtas@malatyasonsoz.com.tr
HORATA SUYU (ÇAYI ) – HORASAN BABA TÜRBESİ
 • 0
 • 861
 • 07 Kasım 2019 Perşembe
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Malatya merkeze 9 km. Yeşilyurt yolu üzerinde bulunan Horata Suyu Konak’tan (Banazı) çıkar. Suyun çıktığı yer ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında önemli bir mesire yeri olarak çok sayıda ziyaretçi çeker. İçimi güzel ve çok soğuk bir sudur. Kasabanın hem içme suyu ihtiyacını, hem de sulama ihtiyacını karşılayacak kapasitede bir sudur mesire yerinin karşısında Horasan Baba Türbesi vardır.

Banazı’nın evlerinin çatıları gelincik tarlası gibi kıpkırmızı vadinin yamaçlarına serpilmiş. Küçük küçük evlerinin önü, uzun uzun asma çardakları. Dere boyunca meyve bahçeleri dut, kızılcık, armut, kiraz , yabani böğürtlen çalılıkları vardı. Tecde’nin arkasına düşen, Beydağı yamaçlarının o eski üzüm bağları Tahannebi, Kureyiş, Banazı yok artık. Köylüler Amerikan asmasına yaptıkları aşılardan gereken randımanı alamamışlar. Teyeke gittikleri günleri anlata dursunlar. Köyün içindeki bakkallarda artık başka yerlerden gelen üzümler satılıyor. Köyün içinde kayalıkta kahvelerde oturan yaşlıların çoğu Sümerbank’tan, Tekel fabrikasından emekli olmuşlar. Ekmek teknelerinin satılıp kapanmasına, milyonlarca üniversite mezunu kendi çocuklarının da bulunduğu, gençlerin işsizliğine çok üzülüyorlar.

Mesire yerine verilen önem Horasan Baba türbesine verilmemiştir. Türbenin etrafı ve Türbenin bulunduğu yerden suyun baharın çıkan kaynak yerine kadar olan yer yazın kuruduğu için piknikçiler tarafından şişe kırıkları, poşet ve plastik atıklar çevreyi kirletilmiş. Hayvan leşleri, Yemek artıkları koku yapmaktadır.

Oysa Belediyeler insanların yaşadıkları, ziyaret ettikleri yerleri yaşanacak hale getirmek asli görevleri değil midir? Eğitimci Araştırmacı yazar olarak köylülerden edindiğim bilgiler ve gezi izlenimlerim :

1-Horasan Baba Türbesinin bulunduğu yerden yaklaşık 70, 80 m. yukarısı suyun gözüne kadar Çoban Dedeye kadar bölgenin kamulaştırılarak derenin ıslahı ve çevre düzenlenmesinin yapılması. O bölgenin çitle çevrilerek koruma altına alınması.

2-Türbenin ve çeşmenin göze hitap eden Türk –İslam mimarisine uygun taştan bir binanın yapılması.

Türbeye ait bir kitabenin yazdırılıp asılması.

3-Büyük Şehir Belediyesi Sosyal tesislerince işletilen Horata mesire alanında temizlik görevi yapan personel yolun karşısında bulunan türbe ve yazın kuruyan suyun baharın kaynak yerine kadar olan 70, 80 metrelik alanın temizlenmesi.

4-Köyün içinden Horata’ya, Türbeye kadar olan yola, yaya yolunun yapılması.

BANAZI

Bir gün gelin Banazı’ya

Horata’nın kaynağına eğilin

Kana kana buz gibi suyu için

Bir Fatiha okuyun Horasan Baba’ya

 

Ağustosta sığmıyor teyeklerin altına

Salkım, salkım Kureyiş, Tahannebi, Banazı

“Göçer arılar kovan kovan Beydağına”

Bizler konuklar bekleriz Banazı’ya

Fikri Demirtaş

“Menkibeye göre, her bahar Çoban Nebi’nin mezarı yanındaki su üç gözden patlamaya başlamış. Her bahar, ağaçlar çiçek açtığında, o suyun üç gözü üç kere patlar, üç kere çekilir olmuş. O suyun gözüne halk “Çoban Dede’nin Gözü” adını vermiş. Gözdeki su çekilince, “Çoban Dede suyunu salmıyor” demişler. Çoban dede suyunun gözü patladığında halk oradaki ağaca çaputlar bağlamaya, dilekler dilemeye başlamış. Dileği olan, kurban kesmiş, etli pilav dağıtır olmuş.

Halk susuzluktan, perişanlıktan kurtulmuş. Horata suyu coştukça coşmuş, aktıkça akmış.

O gün bu gündür, halk Çoban Dede’nin Gözü’ne gider, dilek diler.

Horasan Baba’nın türbesine gider, taş atarlar. Eğer atılan taş, türbedeki taşa yapışırsa dilekler olur. Hastalar iyileşir, çocuğu olmayanın çocuğu olur. Parası olmayanın parası olur. Dileği olan kurban keser, etli pilav dağıtır.

Her baharda Banazı’lılar Horata’ya yemişe giderler. Her Ramazanlıkta herkes evine Horata’nın suyundan götürür. Horata’nın suyu cana can, dertlere devadır.”

Horata’nın suyundan içesin, sonra ölesin….(Alıntı-Konakder )

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber