• DOLAR
  7,7101
 • EURO
  8,9938
 • ALTIN
  459,71
 • BIST
  1,1656

20 Ocak Bakü Katliamı’nın 30. Yılı

İnönü Üniversitesinde eğitim gören Azerbaycanlı öğrenciler, 1990 yılının Ocak ayında Sovyet Ordusu tarafından gerçekleştirilen katliamın yıl dönümü sebebiyle bir program düzenlediler. 20 Ocak Bakü Katliamı’nda yaşanan acıların yansıtıldığı serginin ardından katliamda ölen 132 Azerbaycan Türkü için helva dağıtıldı. İnönü Üniversitesi kütüphane binasında düzenlenen etkinlikte konuşan Azerbaycanlı Öğrenciler Temsilcisi Fuad Hasanov “20 Ocak, Azerbaycan Halkının tarihinde, sadece acı ile hatırlanacak gün değil aynı zamanda halkımızın bağımsızlık yolunda şan ve şeref günüdür” dedi.

20 Ocak Bakü Katliamı’nın 30. Yılı

İnönü Üniversitesinde eğitim gören Azerbaycanlı öğrenciler, 1990 yılının Ocak ayında Sovyet Ordusu tarafından gerçekleştirilen katliamın yıl dönümü sebebiyle bir program düzenlediler. 20 Ocak Katliamı’nda yaşanan acıların yansıtıldığı serginin ardından katliamda ölen 132 Azerbaycan Türkü için helva dağıtıldı. İnönü Üniversitesi kütüphane binasında düzenlenen etkinlikte konuşan Azerbaycanlı Öğrenciler Temsilcisi Fuad Hasanov “20 Ocak, Azerbaycan Halkının tarihinde, sadece acı ile hatırlanacak gün değil aynı zamanda halkımızın bağımsızlık yolunda şan ve şeref günüdür” dedi.

Azerbaycanlı öğrenciler tarafından düzenlenen programda 30 yıl önce Sovyet Ordusunca gerçekleşen katliamda yaşamını yitirenler anıldı. 20 Ocak Katliamı’nda yaşanan acıların yansıtıldığı serginin ardından katliamda ölen 132 Azerbaycan Türkü için helva dağıtıldı. İnönü Üniversitesi kütüphane binasında düzenlenen etkinlikte konuşan Azerbaycanlı Öğrenciler Temsilcisi Fuad Hasanov “20 Ocak, Azerbaycan Halkının tarihinde, sadece acı ile hatırlanacak gün değil aynı zamanda halkımızın bağımsızlık yolunda şan ve şeref günüdür” dedi.

“ÖZGÜRLÜK İSTEYEN HALKLARA BİR GÖZDAĞI”

Yaşanan katliamın Sovyet ordusunun özgürlük isteyen halklara karşı bir göz dağı harekatı olduğuna vurgu yapan Hasanov; “1990 19 Ocak günü saat 19:30`da KGB’nin özel Alfa Grubu Azerbaycan devlet radyo televizyonu enerji blokunu bombalamış ve Kızıl Ordu’nun Bakü’ye saldırısını halktan ve dış dünyadan gizli kalmasını sağlamıştı. 19 Ocak’ı 20 Ocak’a bağlayan gece de Sovyetler Birliği`nin muhtelif

bölgelerinden gelen Ermeni asıllı subayların ve askerlerin içinde bulunduğu (sonradan en büyük vahşiliğin onların yaptığı bildirilecekti) 40000’lik Sovyet Ordusu`na ait askeri güç toprak bütünlüğünü korumak uğruna Azerbaycan halkına katliam yapmak amacıyla vahşice Bakü’ye saldırdı. Bu aynı zamanda Sovyetler Birliği`nin özgürlük isteyen diğer halklarına da bir gözdağıydı” ifadelerini kullandı.

132 ŞEHİT 612 YARALI

Dönemin Komünist Partisi Genel Sekreteri Gorbaçov’un, Sovyet anayasasının 119, Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti anayasasının ise 71. maddesine aykırı olarak imzaladığı kararnameyle, ordunun Bakü’ye girdiğini ve eşi görülmemiş kanlı bir katliam gerçekleştirdiğini belirten Hasanov; “ Modern silahlarla donatılmış ordu birlikleri savunmasız halkın üzerine ateş açıp, kurşun yağdırmış, acıma duygusu olmadan ağır silahlarla kadın, çocuk ve yaşlı demeden herkese vahşice saldırmıştı. Katliamın ertesi günü 21 Ocak sabahında Sovyet Ordusu`nun geçtiği Bakü sokaklarında korkunç bir manzara ile karşılaşılmıştı. Tank ve zırhlı araçları durdurmaya çalışan insanlar katledilmişti. Resmi bilgilere göre 20 Ocak Bakü Katliamında 132 Azerbaycan Türkü şehit olmuş, 612`sı ağır yaralanmış ve 841`i hapse atılmıştır” dedi.

BAĞIMSIZLIK YOLUNDA ŞAN VE ŞEREF GÜNÜDÜR

Hasanov; “Azerbaycan halkının tarihine Kanlı Yanvar faciası gibi dahil olmuş 20 Ocak 1990 tarihli olayların üzerinden 30 yıl geçti. 20 Ocak, Azerbaycan Halkının tarihinde, sadece acı ile hatırlanacak gün değil aynı zamanda halkımızın bağımsızlık yolunda şan ve şeref günüdür. Halkımız o gün Sovyet ordusunun korkunç saldırısına karşı göğsünü siper etmeyi, kendi kimliğini ve metanetini ispat etmeyi başardı. 1990 yılının 20 Ocağı Azerbaycan’ın bağımsızlık ve istiklal yolunun ilk şehitlik zirvesiydi. Zira vatan ve toprak, şehitleri ile yücelir. 20 Ocak Katliamında hayatını kaybedenler başta olmak üzere bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz” şeklinde konuştu.

Önder Hanelçi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber