• DOLAR
  7,5575
 • EURO
  8,9826
 • ALTIN
  474,05
 • BIST
  1,1843
M. Fatih Kahraman
M. Fatih Kahraman
mfatihkahraman@malatyasonsoz.com.tr
HİLAL-HALİL VE İHLAL
 • 0
 • 1154
 • 28 Ocak 2020 Salı
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

“Halkına halil olan hilalin gölgesinde ihlaller meydana getirmez!” (MFK)

HİLAL:   Hilâl, Arapça ‘he’,’lam, ‘elif’, ‘lam’ harflerinden meydana gelmektedir ki; “Allah” lafzıyla aynı harfleri içerdiğinden oldukça manidar bir kelimedir. Sözlükte “ayın yeni doğduğu zaman ilk üç günlük yay şeklindeki durumu” olarak tarif edilir.  İslam dininde  ayın değişik hareketleri, ibadetlerin başlangıcı ve bitişi olarak görülerek farklı anlamlarda kullanılır. Hadislerde hilâl, daha çok oruç ve hac zamanının tespitiyle ilgili olarak gündeme gelmektedir.

HALİL:  Arapça kökenli dost, âşık, arkadaş, yakın arkadaş, gönüldaş, sevgili, ahbap, seven kimse, teklifsiz dost, yâr, candan arkadaş, eş, yoldaş ve zevce gibi anlamlara gelen bir kelimedir.

İHLAL:   Bozma, sakatlama, lekeleme, karıştırma, kusurlu hale getirme, halel getirme, bozmak, bozulmak, birini ihtiyaç içinde bırakmak ve düşmanın haklarına vefa etmeyip haksızlık etmek manasına gelen Arapça kökenli bir kelimedir.

Ayın evreleri içinde dolunay güzellik ve parlaklık, hilâl ise bunlarla birlikte yenilik, doğum ve taze hayat simgesi kabul edilir. Ay tarihte pek çok toplum tarafından ‘ilah’ sayılmış ve ayla ilgili birçok mitoloji oluşturulmuştur. Türk mitolojisinde de bu türün örnekleri oldukça fazladır. Birçok millet ve inançta hilalin (ay) farklı şekillerde değerlendirildiği bilinmektedir, ancak dinî bir sembol olarak daha çok Müslümanların kullandığı görülmektedir.  Örneğin:

“Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,
Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!”
beytinde Mehmet Akif ERSOY, “bir hilal uğruna” derken bir “sehl-i mümteni” yani ilk okunduğunda bayrak önemsizmiş gibi gösterilmiş, derinliğine bakıldığında ise bir bayrak için gerekirse binlerce güneşin batabileceği dile getirilmiştir. Hilal, Türk bayrağını temsil eden ay ve yıldızın bir parçasıdır. Hilal aynı zamanda İslamiyet’i de temsil eden çok önemli bir semboldür. Hicrî veya Miladî takvim için fark etmeyen bir husus da 12 ayın her biri için yine özellikle “ay” kelimesini kullanıyoruz ki bu da ayın zamanla ciddi ve olmazsa olmaz bir bağı vardır.

Geçmiş kültürlerde farklı bir anlam taşısa da ayet ve hadislerde anlatılan özellikleri sebebiyle hilâlin Müslümanlar tarafından mutluluk, sevinç ve dirilişin sembolü olarak kullanılmasında bir sakınca görülmemiştir. İslam dünyasında hilal, 7. Asırdan itibaren bir sembol olarak kullanılmaya başlamıştır. Günümüzde Hıristiyan dünyasının Kızılhaç’ına mukabil kurulan Kızılay (Hilâl-i Ahmer),  içki ve uyuşturucularla mücadele etme amacını güden Yeşilay (Hilâl-i Ahdar) gibi müesseselerin sembolü olarak kullanılan hilâl bazen tek, bazen de bir veya birkaç yıldızla birlikte Azerbaycan, Cezayir, Kamerun, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Malezya, Moritanya, Pakistan, Singapur, Tunus, Türkmenistan gibi İslâm ülkelerinin bayrak motiflerini meydana getirmektedir.

Hilalin vermiş olduğu en önemli mesaj ise; Allah lafzı ile aynı harflerden oluşması hasebiyle sembolik olarak “kelime-i tevhid”i temsil etmesidir.

 Kur’an’da Nisa suresi 125. ayette: “İşlerinde doğru olarak kendini Allah’a veren ve İbrahim’in, Allah’ı bir tanıyan dinine tâbi olan kimseden dince daha güzel kim vardır? Allah İbrahim’i dost edinmiştir.”  İbrahim (a.s.) ile birlikte zikredilen ‘Halil’, Allah’ın dostu olarak kayda geçmiştir.  Peygamberler, Allah’ın elçileri olması bakımından farksız olmakla beraber bazı özellik ve imtiyazlarıyla birbirinden farklıdırlar. Bu cümleden olarak Hz. Musa’ya “kelîmullah”, Hz. İsa’ya “rûhullah”, Hz. Muhammed Mustafa’ya “habîbullah” denildiği gibi, Hz. İbrahim’e de “halîlullah” denilmiş ve yukarıdaki ayet bu nitelemeye kaynak olmuştur. Bizler de çocuklarımıza halil ismini takarız.

Hz. İbrahim’den ilhamla insanlar arasında dostluk meydana getirmek ve aynı hedefi birlikte halil olarak uyum içerisinde adımlamak ne kadar da özlemini çektiğimiz bir vaziyettir. Amma velâkin fakat durum böyle mi? Hayır! Güven ve sevgiler zedelenince toplumdaki ülfet ve insicam da haliyle ihlallerle bozuldu ve bozulmaya da devam etmektedir. Onun içindir ki İslam, toplumları oluşturan fertlerin şahsî ve gündelik hayatından aile hayatına, akrabalık ve komşuluk ilişkilerinden ticari faaliyetlerine, eğitim, öğretim hizmetlerinden toplumsal huzur ve barışı temin eden adab-ı muaşerete kadar her alanda, insanların görev, sorumluluk ve haklarıyla, bunların ihlali  durumunda uygulanması gereken yaptırımları düzenlemiştir. Hilal kelimesinin harfleri farklı olmakla birlikte halil ile ihlal kelimelerinin harfleri de aynıdır. Sadece boyutları farklıdır ve bu tercihi de insanın kendisi yapmaktadır.

Bugün dünyanın en güzel ülkesi olan yurdumuzun gönderinde dalgalanan ‘ay yıldız’lı bayrağımızın gölgesinde yaşarken; bozmak yerine düzeltmeyi, fitne fesat yerine huzur ve barışı, israf yerine tasarrufu, isyan yerine itaati, kula kulluk yerine sadece Allah’a kul olmayı, şefkat, merhamet, lütuf ve ihsanla, kardeşçe, dostane bir hayat sürdürmeyi tercih etmiş olsaydık kötülükler bu kadar zemin bulmazdı vesselam…

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber