• DOLAR
  7,5575
 • EURO
  8,9826
 • ALTIN
  474,05
 • BIST
  1,1843

HİCRETİN ÖNEMİ

HİCRETİN ÖNEMİ

Efendimiz (sav)‘in sadık yol arkadaşı ile Mekke’den Medine’ye yolculuğudur hicret. Bu kadar mı? Hicret bundan çok daha fazlası… Hicreti anlamak için Allah Resulü (sav)’nün bütün bir hayatını idrak edebilmek gerekir. Mekke’de İslam’ın ilk günleri, Resulullah’ın (sav) insanları Tevhid mesajına daveti ile geçiyordu. Zorlu bir dönemdi.  Müşriklerin baskıları oldukça artmış, Efendimiz (sav) Allah’ın emri ile hicret etmişti. Hicretin bir önemi de İslam’ın artık bir sosyal hayat düzeni haline geleceği, ahkâmının tüm detayları ile yaşantılara geçeceği Şeriat dönemine atılan adım olmasıydı. Medine’de İslam devleti kurulacak, Allah Resulü (sav) yeryüzünün en kudretli yöneticisi olarak hem başkomutan hem de idareci olacaktı.

Hicret esnasında Allah Resulünün  (sav) mübarek yatağına girerek onun yerine kendisini feda etmeyi göze alan Hz.Ali ise, henüz çocuk yaşındaki şecaati ile İslam’ın aslanı olacağının ilk mesajını verecekti.

Hz.Ebubekir’in, Efendimiz (sav)’in mübarek bedeni için duyduğu endişelere karşı , Efendimiz’in (sav) ona  “Lâ Tahzen İnnallâhe Meâne” hatırlatması  ise verdiği ferahlıkla asırları aşarak yüreklerimize dokunacaktı…

Hicret , öncesi ve sonrası ile mesajlarla doludur. Hicret ile ‘Muhacir-Ensar’ kavramı da İslam litaretürüne girmiş, mülteci olmanın mazlumluğunu muhacirlik ile silip atmıştır kainatın yegane sahibi Allahu Teala.

Ensar- Muhacir kardeşliği sosyologların, psikologların tezlerine konu olacak kadar mühimdir. Çünkü Allah Resulü sav öyle bir kardeşlik tesis etmiştir ki tarihte emsali görülmemiş ve görülmeyecektir…

Hz.Ömer, hicretin İslam tarihi ve Müslümanlar için öneminin belkide sürekli akılda tutulması için tarihin onunla şekillenmesine karar vermiştir. Müslümanlar hicri takvimle ibadetlerini yapmaktadırlar. Ramazan-ı Şerif gelince oruç tutar, Zilhicce ayında hac vazifemizi ifa ederiz.

Hicri ayların ilki Muharrem ayıdır. Bu ay da İslam tarihi için pek çok önemli olayın yaşandığı aydır. En önemlisi ise asırlardır yüreğimizi yakan Kerbela Olayıdır. Allah Resulü’nün sav mübarek torununun 70 ehli ile Irak’ta şehadete eriştiği bu gün yüreklere acı düşürmektedir asırlardır.

Hicretin ve getirdiklerinin kavranması her Müslüman için son derece önemlidir. Miladi yılbaşının dünyalık eğlencelerle geçirildiği çağımızda hicri bir seneye girmenin pek çok kişi tarafından hatırlanmaması bile üzücüdür. Bizi manevi anlamda yöneten bir takvimin ehemmiyetinin anlaşılması gerekir.

Hicret bizim için bir başlangıçtır. Hicretimiz Allah’a ve Resulüne sav olursa ne mutlu. Hicret ederek hayatımıza yeni bir başlangıç yapmalıyız. Hicreti kalbimizle,ruhumuzla yapmalıyız. Günahları terk etmek bu çağda yapılan en güzel hicrettir kuşkusuz.  Faizi terk edip helale hicret etmek, yalanı terk edip doğruya , fuhşu terk edip helale gitmekte ne güzel hicrettir sadık olana .

Allah Resulü sav buyurdu ki :

‘’Küffarla kıtal edildiği müddetçe, hicret sona ermeyecektir!” [Nesâî, Bey’at 15, (7, 146).]

 

Günümüzde de  hicret eden muhacirler ülkemizin dört bir yanında. Bizler Ensar olupta onları Muhacir kardeşimiz olarak görmek zorundayız.

Bizleri kardeş kılıp birbirimize bağlayan Rabbimize sonsuz şükürler olsun.

Hicri 1442 . senemizin hayırlara vesile olmasını, şerlerin bütünüyle yok olmasını Cenab-ı Hak’dan niyaz ediyorum ve  siz değerli okurları emanetleri zayi etmeyen Allah’a emanet ediyorum.

Selam ve Dua İle…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sonraki Yazı

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber