• DOLAR
  5,7477
  %0,51
 • EURO
  6,3537
  %0,54
 • ALTIN
  280,36
  %1,73
 • BIST
  100.237
  %-0,10

 “Hiçbir Hayvan Demir Kafesin Arkasına Tıkılamaz”

2018 yılında açılması planlanan Doğal Yaşam Parkı ve Hayvanat Bahçesi için tepkilerini dile getiren HAYTAP İl Temsilcisi Filiz Yenier Erdem, “Hiçbir hayvan doğal yaşamından koparılıp bir demir kafesin arkasına tıkılamaz. Doğal ortamında yaşayan hayvanları kafes arkasına koyarsanız hayvanın ilerleyen süreçte psikolojisi bozulacaktır, bunun örnekleri var.  Doğada her bir hayvanın belli bir görevi vardır. Sen o besin piramidinden 3 tanesini çekersen dünya üzerinde bu düzen bozulacaktır.” dedi

 “Hiçbir Hayvan Demir Kafesin Arkasına Tıkılamaz”

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2017 yılında Orduzu bölgesinde yer alan Turgut Özal Tabiat Parkı’ nda yapılan inceleme sırasında Doğal Yaşam Parkı ve Hayvanat Bahçesinde çalışmaların biteceği ve 2018 yılında da açılacağı söylenmişti.

Söz konusu Doğal Yaşam Parkı ve Hayvanat Bahçesi için alanın içine akvaryum, kuş bahçesi, hayvanat bahçesi, kafeterya ve bir park yeri yapılması planlanmış ve bu doğrultuda da çalışmalar tüm hızla devam etmiş. Söz konusu 2018 yılına yetiştirilmeye çalışılan Doğal Yaşam Parkı ve Hayvanat Bahçesi için Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) üyeleri tepkilerini ortaya koydu.

“HAYVANLARI KAFES ARKASINA KOYARSANIZ İLERLEYEN SÜREÇTE PSİKOLOJİSİ BOZULACAKTIR”

Daha öncede tepkilerini ortaya koyduklarını belirten ve HAYTAP adına konuşan HAYTAP Malatya İl Temsilcisi Filiz Yenier Erdem hayvanat bahçesine karşı oluşlarının gerekçelerini sıralayarak “Hiçbir hayvan doğal yaşamından koparılıp bir demir kafesin arkasına tıkılamaz. İstediğiniz kadar siz metre karesini, dönümünü arttırın o hayvanın kalacağı yerin. Ancak yabani hayvanların hiç bir şekilde sergilenmesi hayvanat bahçesi adı altında eziyet görmesi söz konusu dahi değil. Büyükşehir belediye kanunlarında ne yazık ki belirli maddeler vardır bunlardan birisi de hayvanat bahçesi açmak gibi, açıktır bunu ucu istediğinizi koyabilirsiniz. Bu gün bir aslanı, bir ayıyı, doğal ortamında yaşayan yabani hayvanları siz kalkıp kafes arkasına koyarsanız o hayvanın ilerleyen süreçte psikolojisi bozulacaktır, bunu siz düşünün.  Bunun örnekleri vardır; Belirli bir süre yunus parklarında kalan yunus balıklarının intiharları gibi, bazı aslanların yemek yememesi ve bu şekilde intihara girişmesi gibi. Çünkü onlar yetiştirilemez asla, Rabbim onu öyle bir besin piramidi üzerine yaratmış ki doğada her bir hayvanın belli bir görevi vardır. Sen o besin piramidinden 3 tanesini çekersen o besin piramidi zaten dünya üzerinde bozulacaktır.  Şunu da belirteyim; Bu gün barınakta bu kadar sıkıntı varken barınakta kedi ve köpekle baş edemeyen veteriner hekim varken bir de hayvanat bahçesi açılınca veteriner hekimlerin bir kısmı hayvanat bahçesine getirttirilecek.  Bence bu hayvanat bahçesi konusu tamamiyle kapatılmalı. Belirli görüşmeler sağlıyoruz, bu görüşmeler gerçek anlamda sonuç vermezse büyük bir eylem Malatya’yı bekliyor. Hayvanat bahçeleri adı altında açılacak olan ölüm bahçelerini kapattırmak için elimizden geleni yapacağız. Bu eylemimizi de harekete geçireceğiz. Malatya’nın adının güzel bir şekilde duyurulması varken hep bu konularda hayvan düşmanı olarak ilan edilmesine gönülleri razıysa başkanların buyursunlar hodri meydan diyoruz” ifadelerine yer verdi.

>>Hanife Sarı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber