• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

“Her Yıl Ortalama 300 Kadın Şiddet Neticesinde Hayatını Kaybediyor”

Kadına yönelik şiddetin, ‘Eril Şiddet’ olarak anılması gerektiğine vurgu yapan İstanbul Aydın Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Engin Eker: “Yalnızca gücünü gösterme peşinden koşan güçsüzlerin uyguladıkları şiddet neticesinde bu yıl 328 kadın hayatını kaybetti” dedi

“Her Yıl Ortalama 300 Kadın Şiddet Neticesinde Hayatını Kaybediyor”

Dr. Öğr. Üyesi Engin Eker  konuyla ilgili sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben bu şiddete eril şiddet demeyi tercih ediyorum. Öğrencilerime de böyle anlatıyorum. Çünkü toplumsal zihniyet dönüşümü gerektiren şiddet sorunu, kadınla isimlendirilince ne olduğu pek anlaşılmıyor. Tam tersine kadına yönelik şiddet sözüyle hiç istenmediği halde kadınlar güçsüz ya da suçlu gösterilebiliyor” dedi.

“ERKEKLERİN FEMİNİZM OKUMASI ŞART”

Eril şiddetin, şiddet uygulamayı kendisine hak gören çarpık erkeklik algısını afişe ettiğini belirten Dr. Engin Eker: “Yaygın bir toplumsal sorundur. Temel hak ve özgürlüklerin ihlalidir. Sebebi, erkeğin kadının davranışlarını korkutucu bir şekilde kontrol etme çabası, üstünlük kurma isteği, ekonomik yetersizlikler, iç dünyasında kendisini yetersiz hissetme diyebiliriz. Kadına şiddet terimi, faili gizliyor. Erkeği, şiddetin failini her kim olursa ortaya çıkarmak lazım. Kadına yapılan şey kadını tanımlamamalı. Erkeklerin feminizm okuması şart. Kadın aşağılama aracı olarak kullanıyor. Kadın ve temsil ettiği şeyler o denli yüklü ki kadınla ne yapacağımızı bilemiyoruz. En popüler problem çözme yöntemi olan şiddet, kadınla sorun yaşayan erkeğin heybesinden derhal çıkarılıyor. Şiddet, âcizin meşrebidir. Gücünü gösterme peşinde koşanlar, güçsüzlerdir. Gerçek güçlüler, gücünü gösterme çabasına girmez, bunu içinden bilirler” diye konuştu.

ŞİDDETTEN ÖLEN KADINLAR İÇİN DİJİTAL ANIT

Ülkemizde eril şiddetin arttığına dikkat çeken Dr. Eker 2008 yılından günümüze şiddet neticesinde ölen kadınları anmak için oluşturulan dijital anıta dikkat çekerek, 2018 yılında sayaca göre 328 kadının hayatını kaybettiğini söyledi.Kadın karşısında erkek egemen toplumun erkeğe biçtiği rol üzerinden kadını ancak şiddet uygulayarak kontrol altına alabileceğini düşünüyor diyen Eker, “Şiddet temel olarak bir güç gösterisi. Erkek güçsüzleştikçe şiddet uygulama potansiyeli artıyor. “Cinsiyet eşitliği söz konusu olursa, erkekler kadınların kendilerine ait bir meta olduğunu düşünmezlerse denge o zaman kurulacak” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber