• DOLAR
  7,1964
 • EURO
  8,5825
 • ALTIN
  475,76
 • BIST
  1,1851

Her Karış Toprak Ülkeye Kazandırılmalı!

Koronavirüs süreciyle tarımın ve gıda üretiminin önemini tüm dünya fazlasıyla hissetti. Peki tarım sektörü daha önce desteklenmiyor muydu, şuana kadar bunun önemi bilinmiyor muydu? Sorusu akıları kurcalıyor. Malatya’da tarım alanıyla ve kırsal bölgelerin geliştirilmesiyle ilgili üreticilerin ve girişimcilerin önünü açan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK)’nun 500’ün üzerinde destek verdiğini duyunca TKDK İl Koordinatörü Murat Tunç’un kapısını çaldık.

Her Karış Toprak Ülkeye Kazandırılmalı!

Koronavirüs süreciyle tarımın ve gıda üretiminin önemini tüm dünya fazlasıyla hissetti. Peki tarım sektörü daha önce desteklenmiyor muydu, şuana kadar bunun önemi bilinmiyor muydu? Sorusu akıları kurcalıyor. Malatya’da tarım alanıyla ve kırsal bölgelerin geliştirilmesiyle ilgili üreticilerin ve girişimcilerin önünü açan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK)’nun 500’ün üzerinde destek verdiğini duyunca TKDK İl Koordinatörü Murat Tunç’un kapısını çaldık.

Malatya’nın hayvancılık üssü olması ve aşığı olduğumuz Kayısı ’nın üretiminde ve pazarlamasında fiziki altyapısının oluşturulması konularında 500’ün üzerinde projeyi destekleyen TKDK, yeni dönemlerde de 70 ayrı kalemde hizmet verecek.

Murat Bey, her fırsatta kırsal alanların öneminden bahsediyorsunuz. Vatandaş kırsala neden dönmeli?

Kırsalın önemini anlamamız gerekiyor. Kırsallar önemli iş alanları, önemli yaşam alanlarıdır. Buraları doldurmamız ve hayata geçirmemiz gerekiyor. Cumhurbaşkanımızın da bahsettiği gibi “Ekilmemiş bir karış toprak bırakmamamız lazım.” Bunlar bizim sermayemiz. Bunlar bizim değerlerimiz. Bu nedenle kırsala ağırlık vermemiz gerekiyor. Bunu da bu tür yatırımlarla yapacağız. Bizler küçük veya büyük ölçekli ayırt etmeksizin her projeye aynı düzeyde bakıyoruz. Bizim için bir arıcılık projesinin de önemi aynı büyük işletmelerinde önemi aynı. Aynı amaç doğrultusunda ilerliyoruz.

Herkes TKDK ’ya başvuru yapabilir mi? Projesini hazırlayan gelip başvuru yapabilir mi?

Tabi herkes başvurabilir. Her projenin, her kişinin hikayesi farklı, özellikleri farklı. Proje yapmak isteyen vatandaşımız bizleri ziyaret edebilirler. Birebir görüşebilirler. Biz özellikle alıp hepsini harmanlayıp, vatandaşlarımızın proje yapabilip yapamadığını kendisine söylüyoruz. Hiçbir şeye girmemişken kendisine bu bilgiyi paylaşıyoruz. Buradaki en önemli unsur bizlerle görüşmeleri. Bizlerle görüşme sağlamadan karar vermemeleri gerekiyor. Her vatandaşa kapımız açık. Vatandaşlarımız projeleriyle birlikte bizlerle birebir iletişime geçerlerse her türlü sorularına her türlü yapacakları projelerle ilgili bilgileri bizden alabilirler.

Çiftçilere çağrılarımız oluyor. Çiftçilerimizin projelerini alıyoruz ve projelerini şartlara uygun olması halinde hayata geçiriyoruz. Hayvancılık ile ilgili çağrı dönemindeyiz. Süt, Küçükbaş, kaz, hindi yetiştiriciliğini destekliyoruz. Projelerle ilgili çağrımız 27 Temmuzda son bulacak ama 302 tedbirleri dediğimiz, çiftlik faaliyetleri yöresel ürünler, arıcılık, balıkçılık gibi sektörlerin geliştirilmesi ile ilgili çağrımız da Salı günü bitti. Salı günü projelerimizi sonlandırdık. Bizim için bu dönem iyi geçti dediğimiz projeler aldık. Malatya potansiyelinde iyi çalışmalar yürütüldü.

Hayali projelerin yapıldığı ve hayali rakamlara destek verildiği dedikoduları çıkıyor biliyorsunuz. TKDK Malatya ekibi bu projelerin denetlemesini nasıl sağlıyor?

Hayali projelerin olması imkansız. Bu tarz söylentiler şehir efsanelerinden ibaret. Kulaktan kulağa dolaşan konuşmalar sadece. Kurumsal olarak bu konu mümkün değil. Aldığımız projelerde dikkat ettiğimiz unsur öncelikle kişilerin o faaliyet alanında olup olmamaları. Prosedürlerimiz mevcut. Bu adımlardaki şartları sağlamaları gerekiyor. Bu prosedürlerle ilgili tüm incelemelerimizi yapıyoruz. Hayvancılıkta en az 3 yıllık hayvancılık kayıt sisteminde kayıtlı olması gerekiyor. Kurumumuzda 40’ın üzerinde uzman arkadaşımız mevcut. Şişirme bir proje yapılması mümkün değil. Profesyonel ekibimiz mevcut. Bütün projelerin incelemelerini sağlıyorlar.  Projenin hem teknik hem de idari boyutu inceleniyor o şekilde faaliyete geçiriliyor. Dışarıda nasıl hazırlanırsa hazırlansın, burada yanlış olan yerlere müdahale ediliyor. Eksikler varsa tamamlıyoruz, fazlalıklar varsa çıkarıyoruz. Örnek vermek gerekirse, hazırlanan bir hayvancılık projesinden 1 milyon TL lik bir ödenek isteniyor. Önce bir mimarisi çiziliyor, metrajı çıkarılıyor. Harcama kalemleri yazılıyor. Buradaki uzman arkadaşlarımız hem mimarisini, hem de metrajını inceleyip ona göre ilk etapta uygunluğuna bakılıyor. Proje onaylandıktan sonra da yapım aşamasına kadar her aşaması uzmanlarımızın takibinde ve kontrolünde devam ediyor. Mesela 100 metre küp beton dökülecek deniliyorsa, 80 metreküp döküldüyse, dökülen betonun parası veriliyor. Bunların takibini sağlıyoruz.

Belirlediğini bir rota var mı? Malatya için hedeflenen bir destek planı var mıdır?

İlk göreve geldiğimden beri, Malatyalı olduğum için Malatya’nın eksikleri nelerdir, konuları nedir bunları masaya yatırdık. Tabi Kayısı ilk konumuzdu. Kayısı ile ilgili neler yapabilir? Sorusunu sorduk ve çalışmalar yaptık. Kayısı’ ya alternatif ürünler oluşturmamız gerekiyordu. Fiziki altyapılarını güçlendirmemiz lazım. Yaş kayısının ihracatına baktığımızda düşüktü, hedefin altındaydı. Bunu üç dört yıl içerisinde yüzde 5’in üzerine çekmekti. Bugüne kadar 15’in üzerinde soğuk hava deposu yaptık. Şuanda yaş kayısı çok iyi gidiyor. Uluslararası marketlere bile Malatya kayısını verebiliyoruz. Çünkü fiziki altyapılarımız bunlar için yeterli. Yapılacak daha çok şey var. Kayısıyı profesyonel bir alana dönüştürmemiz lazım. Makinelerle, işlendiği alanlarla dünyanın kayısı başkenti Malatya’ya yakışır teknolojik alt yapıların kurulması için desteklerimize devam edeceğiz.  Malatya bir tarım şehri, hayvancılık şehri. Hayvancılığın ana merkezi olması en büyük hedeflerimizden biri. Bu bölgede hayvancılık merkezi olmasını istediğim şehirlerden biri. Bu nedenle gayret gösteriyoruz, işletme sahalarımızı arttırmaya çalışıyoruz. Çünkü bu sektörün genişletilmesini sağlarsak, hayvancılık sektörünün yan dallarını da burada göreceksiniz. Hayvancılıkta diğer işleme tesislerini de görebilirsiniz. Çünkü işletmeler ham maddeler yakınlaşırlar. Bu konuda belli bir mesafe kat ettik. Malatya’yı bölgenin hayvancılık üssü haline getireceğiz.

 

Haftanın Röportajı – “Ebubekir Atilla’nın Röportajı”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber