• DOLAR
  7,7062
 • EURO
  9,0462
 • ALTIN
  470,10
 • BIST
  1,1736
M. Fatih Kahraman
M. Fatih Kahraman
mfatihkahraman@malatyasonsoz.com.tr
HER BİREY FARKLI DÜNYA
 • 0
 • 1625
 • 16 Nisan 2019 Salı
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

“Farklı olun, farklı düşünün; Sıradan işler yapmaktansa aykırı işler ortaya koymak size farklılığı getirecektir.”

“Karşıtlar yararlıdır, en iyi uyum farklılıklardan çıkar.”

“Her şey zıddıyla anlam kazanır.”

Bu gibi cümleleri çoğaltmak mümkündür. Farklılıkların bir zenginlik olduğu bir gerçektir de, bu kadar çok farklılık acaba hayra alamet mi, orası tartışılır.

Farklılıklar bir arada uyum içerisinde bulunabilirse müspet bir anlam ifade edebilir. Aksine bölünüp parçalanmaya neden olabilecek ihtilafı körükleyeceği de muhakkaktır.

Herkes benim gibi düşünsün, benim gibi inansın, benim gibi davransın noktasına işin vardırılması toplumu gerip terörize eder.

Günümüz dünyasında insicam içerisinde toplumsal bir tolerans yeterince oluşmadığından yaşadığımız sosyal, psikolojik ve ekonomik olaylar ciddi bir gerginliği ve tahammülsüzlüğü beraberinde getirmiştir.

Herkes her şeyi bildiğini zanneder hale gelmiş görünüyor. Herkes her alanda uzman kesilmiş. Kimseye bir şey de denil(e)miyor.

Başta dinî meseleler olmak üzere, siyasî, iktisadî, dünyevî-uhrevî ve içtimaî sahada cirit atan atana. Kimsenin kimseden bir şey öğreneceği kalmamış ve zaten aslında hiç kimse başka bir kimseyi dinlemiyor da.

Muhtelif zamanlarda, bazı mahfillerce birtakım mugalâtalar üretilip piyasaya sürülerek insanların ağzına sakız edilmektedir. Şekerli-şekersiz bu sakızı ağzına alıp çiğnemeyen yok gibidir.

İncir çekirdeğini doldurmayacak nitelikte konular gündem oluşturup kişileri meşgul etmektedir. Bunun içindir ki sorunun birini çözmeden diğeriyle karşılaşıyorsunuz. Bazen de, problemleri çözdükçe çoğalıp arttığını görüyorsunuz. Sonra da “böyle gelmiş böyle gider” terennümüyle yuvarlanıp gidiyorsunuz.

Yüce yaratan her bir insana daha çok dinleyip anlasın diye iki kulak, az konuşsun diye de bir tek ağız vermiş. Amma velâkin fakat(!) realitede hiç de öyle olmuyor. Yani ağzı olan konuşuyor ve de kimse kimseyi dinlemiyor, hatta herkes birden konuşuyor.

“Eğer bilmiyorsanız ilim sahiplerine sorun.” (Enbiya, 7) ayetinde bilmiyorsanız bilenlere sorun emrine mukabil öğreten-öğrenen bağlamında herhangi bir diyalog oluşmadığından bireyler fetvayı kendileri verme konumuna gelmişler adeta.

“…Onların işleri aralarında danışma iledir…” (Şûra, 38) ayeti çerçevesinde insanlarımıza baktığımızda herkesin aklının kendine yettiğini ve başkasının aklına ihtiyaç duymadığını dillendirdiklerine tanık oluyoruz.

FETÖ’den dolayı “cemaat ruhu” meselesini de pek konuşamaz hale geldik. Birilerinin dediği gibi “en iyi cemaat cami cemaatidir” tezi de pek tutarlı görünmüyor. Çünkü oların da safı çok düzgün değil. Eğri-büğrü tutulan safların arasında şeytanların dolaşıp vesvese verdikleri de muhakkaktır.

“Kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa, ya hayır söylesin yahut sussun” (Buhari, Kitabu’l-Edeb, 10/373) hadisi şerifini güncellediğimizde durumun vahameti bütün çıplaklığıyla ortaya çıkmaktadır ki asıl konuşması gerekenler susmuş, susması gerekenler de sürekli olur-olmaz konuşmaktadırlar. Bu vaziyet de müthiş bir garabeti ortaya koymaktadır.

Söylediklerimizin tersini iddia edip “herkes konuşuyorsa bu, toplumsal bir bilincin oluştuğunu gösterir.”  tezini savunmak da trajikomik olmanın ötesine geçmez.

Anlattıklarımıza soyut örnekler vermedik ki sadece birileri değil herkes üzerine düşeni alsın, alınsın ve algılasın genel durumumuzu.

Demek istediğim: “Horozu çok olan köyde sabah geç olur.”

Sonra birileri de şöyle demiş:

“Her şeyi konuşmaya gerek yok ki. Değiştirilemeyecek şeyler var. Onları kurcalamamak gerek. İlişkilerde, farklılıklar değil, benzerlikler üzerinden ilerlemek gerek.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber