• DOLAR
  6,0802
  % -0,27
 • EURO
  6,8436
  % 0,15
 • ALTIN
  251,2445
  % -0,13
 • BIST
  86.072
  % 1,74

“Her Alanda Yerli Ürüne Yönelmeliyiz”

Vatandaşların yerli sebze ve meyveye çok fazla rağbet gösterdiğini vurgulayan Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre, bu ilginin sadece sebze ve meyvede kalmamasını her alanda olması gerektiğini vurguladı

“Her Alanda Yerli Ürüne Yönelmeliyiz”

Sebze ve meyve fiyatlarını, vatandaşların taleplerini ve daha fazlasını Malatya Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre ile konuştuk. Kışlık sebze ve meyvelerin fiyatının uygun olduğunu vurgulayan Emre şunları dile getirdi: “ Mevsim olarak sonbaharın sonundayız ve artık mevsim kışa giriyor. Yazlık ürünlerin bittiği kışlık ürünlerin başladığı bir mevsimdeyiz.  Fiyatlar mevsimine göre normal. Bugün ıspanak bu mevsimim tüketilmesi gereken yiyeceği, marul bu mevsimin tüketilmesi gereken yiyeceği, yeşil soğan, havuç, turp, mandalina, elma, nar bu mevsimde tüketilmesi gereken ürünler. Bunların fiyatları da genelde makul düzeyde. Mandalina sağlık açısından içinde C vitamini bulunuyor ve şimdi tam mevsim meyvesi olması sebebiyle1, 1-5 lira arasında fiyatı. Nar 2-2,5 lira çünkü vitamin deposu. Yeşil sebzemiz marul, ıspanak 1,5-5 lira. Şu anda tüketilmesi gereken mevsim ürünlerinin fiyatı çok makul düzeyde.  Soğan patates ise bu sene soğanda sıkıntı var, ülke genelinde soğanda hastalık vardı, rekolte düşüklüğü olmasına rağmen bu mevsimde kuru soğan patates fiyatları da makul düzeyde. Fiyatları 1,5 lira.”

VATANDAŞ YERLİ SEBZE VE MEYVEYE YÖNELDİ

Emre:” Vatandaş fiyatlardan memnun ve talepleri de gayet iyi. İnsanlarımız bilinçli ben iş yerimde kola da sattığım halde kola hiç satamadım bu yıl, kimse almıyor. Yerli ürüne çok büyük bir rağbet var. İnsanlarımız, vatandaşlarımız bilinçli bir şekilde mevsiminde ürünleri tüketiyorlar, mevsim ürünlerine ve yerli ürünlere çok büyük bir yöneliş var. İnşallah böyle de gider. Ülkemizde şu an Anamur muzu var ve çok kaliteli. Seyyar satıcılardan Pazar tezgahlarına kadar muzun fiyatı 4,5- 5 lira. İthal muz geliyor ve dolarla geliyor. İki yıl önce kimse yerli muzu almıyordu hep Çikita muz alıyorlardı. Şimdi kimse Çikita muz almıyor. Gidip yerli muz alıyor. Bizim insanımızın özü bu. sadece muzda değil diğer ürünlerin hepsinde de geçerli. Şu anda ürünlerimizin yüzde 80’i bizim yerli ürünlerimiz, kendi ürünlerimiz. Üzümden tutun, patates soğandan, meyvesinden sebzesinden hepsi bizim kendi ürünümüz.” dedi.

“HER KONUDA DEVLETİMİZE DESTEK OLALIM”

Emre: “Vatandaşları kendi ürünlerimizi ve mevsimin gerektirdiği ürünü gerektiği miktarda tüketelim tavsiyem bu yönde. Bu mevsimde ıspanak D vitamini deposu ve fiyatı uygun sezon ürünü ve bolca tüketelim.  Mandalinayı küçük çocuklar çok sever, küçük parmaklarıyla soyup soyup yemeyi bolca tüketelim kendi ürünümüz ve vitamin deposu. Kış mevsiminde gribi engeller. Bu yıl insanlarımız kendi ürünlerine ve yerli malına o kadar çok yöneldi ki bu yönelmenin ker konuda ben pazarcılar odası başkanı olarak sadece sebze ve meyvede değil de her konuda devletimize destek olması açısından diğer ürünlere de dikkat ederlerse inanın dünyada kimsenin bize gücü yetmez. Her konuda yerli ürünü tercih etsinler.” şeklinde konuştu.

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber