• DOLAR
  7,2915
 • EURO
  8,5355
 • ALTIN
  477,20
 • BIST
  1,1787

Hem Ekonomik Hem Çevreci

Malatya Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ‘Atık Tüp Parçalama Makinası’ icat edildi

Hem Ekonomik Hem Çevreci

Malatya Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ‘Atık Tüp Parçalama Makinası’ icat edildi

Malatya Orman İşletme Müdürlüğüne Bağlı Dilek Mahallesi sınırları içinde yer alan Dilek fidanlığında Fidanlık şefi Serkan Yılmaz tarafından tasarlanan Kozalaktan Tohum Çıkartma ve Atık Tüp Parçalama Makinası tasarlanarak hizmete sunuldu. Kurum ve Sanayi işbirliğiyle hayata geçirilen makinaların çalışmaya başlaması hem işgücü, hem de çıkan toprakların yeniden kullanılması açısından önem kazandı

Konuyla ilgili olarak gazetecilere bilgi veren Malatya Orman İşletme Müdürü Yakup Kalaylı yapılan çalışmanın bölgeye örnek bir çalışma olduğunu kaydederek şöyle konuştu. “Malatya Orman İşletme Müdürlüğümüze bağlı fidanlıklarda kullanılmak üzere Fidanlık Şefimiz Serkan Yılmaz’ın tasarlayarak ülkemiz ormancılığına kazandırdığı ‘Kozalaktan Tohum Çıkartma Makinası ve Atık Tüp Parçalama Makinası’ fidanlığımızda aktif olarak kullanılmaktadır. Her iki makine de Malatyalı sanayicilerimiz ile işbirliği yapılarak üretilmiş ve hem kendi fidanlığımızda hem de diğer bölgelerdeki orman fidanlıklarına montajı yapılmıştır. Bu durum Malatya sanayisi için de güzel bir gelişme olmuştur. Kozalaktan Tohum Çıkartma Makinası ile Malatya’ da Orman Köylümüze gelir sağlanmış olup; her yıl Pütürge ve Doğanşehir İlçelerimizde orman köylülerimize tonlarca kozalak toplatılmakta ve orman köylümüze yüzbinlerce liralık kaynak oluşturulmaktadır.”

ÇIKAN TOPRAKLARI YENİDEN KULLANIYORUZ

Atık Tüp Parçalama Makinası ile ilgili bilgiler de veren Kalaylı, tüplerden çıkan toprakların yeniden tohum dikiminde kullanılması açısından önemli olduğunu vurgulayarak; “Atık Tüp Parçalama Makinası ise doğa ve çevre dostu bir makine olarak fidan üretiminden arta kalan toprakla dolu ancak fidansız olan plastik tüp ve torbaları parçalamaktadır. Yapılan bu işlem ile hem çevreye atık plastik malzeme atılmamakta hem de tüp ve poşetler içerisinde bulanan toprak, humus, gübre gibi pahalı kaynaklar zayi edilmemekte ve yeniden kullanıma kazandırılarak milli ekonomiye de katkı sağlanmaktadır.” şeklinde bilgi paylaştı.

 MAKİNALARI GELİŞTİRME AMACIYLA ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR

Üretilen makinaları basın mensuplarına tanıtan Dilek Fidanlık Şefi Serkan Yılmaz ise, Makinanın tasarımlarını kendilerinin yaptıklarını imalatının ise sanayi esnafıyla birlikte hayata geçirdiklerini söyleyerek; “Makinaların hayata geçirilmesi hem işgücü kaybını azaltması, hem doğayı kirletmemesi, hem de çıkan toprakların yeniden değerlendirilmesi yönünden önemli bir ekonomik kazanım olarak görmekteyiz. Bu makinaların daha da geliştirilmesi yönünde de çalışmalarımızı sürdürmekteyiz” ifadelerini kullandı.

 

A.Vahap Kaygusuz

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber