• DOLAR
  7,6692
 • EURO
  8,9697
 • ALTIN
  468,77
 • BIST
  1,1682
Hanife Sarı
Hanife Sarı
hanifesarii384@malatyasonsoz.com.tr
Helal Kazanç Ve Kul Hakkı
 • 0
 • 109
 • 02 Eylül 2020 Çarşamba
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Bazıları vardır el üstünden geçinir işini hep başkalarına yaptırır ve bundan zerre pişmanlık duymaz, vicdanı ağrımaz. Helal kazanç kapısının yanından dahi geçmeyi bırak adını bile anamaz.

Bazıları da vardır kendi ekmeğini taştan çıkartır.

Helal kazanç peşindedir. Belki de diğerlerinden daha çok çalışır ama nedense iş yapmıyor kategorisinde bulunur.

Biri biri üstünden geçimini sağlarken diğeri de iş yoğunluğu adı altında ezildikçe ezilir. Bu hemen hemen her alanda karşımıza çıkmaktadır.

Kul hakkı diyoruz; evet var bu hak ve bu haktan hem rabbe hem de kula hesap vermek zorundayız. Ama biz ne yapıyoruz kul hakkını gözden çıkarıyoruz helal kazancı  gözden çıkarıyoruz işimize nasıl gelirse öyle davranıyoruz.

Bizim bu tavrımızdan dolayı da  karşımıza çıkan tüm sorunları görmezden geliyoruz. Hatta sorun bizden kaynaklı değilmişte başka birilerinden kaynaklıymış gibi göstermeye çevremizdekilerini de buna inandırmaya çalışıyoruz. Hep acınacak bir halimiz varmış gibi kendimizi göstermeye çalışıyoruz hiç yok yere. Halbuki sorun bizden kaynaklı doğmuş.

Hani derler ya namus sözü en çok da namussuzların ağzındadır diye gerçekten öyle birçok örneği var bunun hayatta karşımıza çıkan. Tabi keşke böyle olmasın deriz ama maalesef durum bu şekildedir.

Yapan yapmaya devam etmekten geri durmuyor, hakkı yenilen de hakkını aramıyor gerek şahsi gerekse de çevresel etkenlerden ötürü. Böylece bir kısır döngüye giriliyor.

Hani dedik ya namus sözcüğü en namussuzların ağzındadır diye adama bakıyoruz 5 vakit namazını eksiksiz eda ediyor ama bir yandan da kul hakkı yiyor. Buna da aldırış etmiyor ne diyor “Ben namaz kılıyorum bütün ibadetlerim tam.” tam olabilir ibadetlerin ama kul hakkı yiyorsun bu ibadet değil ama senin inancının karşısında durduğu, karşı durduğu hatta kınadığı bir konu ve sen bunu bile bile yapıyorsun ismine de kâr yaptım diyorsun veya başka bir şey hem maddi hem manen.  peki sonuç hani helal kazanç hani kul hakkı?

Hem helal kazanç olsun hem kul hakkı olsun ikisi de önemli değerler hem İslam dini açısından hem de insani değerler açısından. Bu iki değerli kavram değersizleştirilmemeli sebebi ne olursa olsun. Yapılan iyilikler salgın etkisiyle çoğalırken yapılan kötülüklerde salgın etkisi göstererek çoğalıyor. Bunu unutmayalım.

Kişiye kendi çıkarı için yediği kul hakkı ile helal olmayan kazanç tatlı gelir ilerleyen günlerde de daha bir tatlı gelir, nefse yenik düşeriz ve bir daha bir daha derken ömrümüz haksız kazanç ve kul hakkı yiyerek bitmiş olur. Sonra gel ki cemeresiyle uğraş dur. Ama unutmaya meyilli olduğumuz için yaptığımız bu yöndeki yanlışlar gün gelecek bizi bulacak. Kişi ettiğini bir gün mutlaka bulur. Çünkü mazlum denilen bir kavram var “Alma mazlumun  ahını çıkar aheste aheste” derler. Ha bu tarafta ha diğer tarafta…Bugün sen kalp kırdın yarında sen üzülürsün ya aynı neden ya da farklı bir nedenden.  Bu yüzden kimse kimseden nemalanmaya çalışmasın haksız kazanç peşine düşmesin çünkü haksız kazanç ve kul hakkı bir yerden mutlaka çıkacaktır. Allah esirgesin ki maldan çıksın candan çıkmasın. Bir terazi gibi olmalı insan haksız kazanç ve kul hakkında dengeyi tutturabilmeli bu iki tehlikeli suda yüzmemeli. Selametle…

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber