• DOLAR
  7,6700
 • EURO
  8,9629
 • ALTIN
  469,56
 • BIST
  1,1689

HEKİMHAN’A GÜZ YOLCULUĞU (2)

Hekimhan’da yıllar önce öğretmenlik yapan Vecihe Timuroğlu Şiirinin dizelerinde ne güzel anlatmış Şıpşıpı’yı…

HEKİMHAN’A GÜZ YOLCULUĞU (2)

“ Anımsarsın Şıpşıpı’yı

Akağında mor süsenler

Pırıl pırıl yarpuzlar

Naneler ve reyhanlar”

Halk eskiden şıpşıpı’ya ziyaret amacıyla da giderlermiş. Hekimhan ve çevresinde sıtma hastalığına yakalnanlar şıpşıpının damlayan sularından içip, kayaları arsından çıkan suyun birikintisinde yıkanırlarmış. Dilek ve muratlarının olması için kayalara, ağaçlara çaput bağlayıp mum yakarlarmış. Suyun yatağındaki değirmen yakın zamana kadar çalışıyormuş. Çağna’da, Şıpşıpı’da dinlenip, güzel manzarayı da seyredip zevklendikten sonra yola çıktık.

Cüzüngüt’e giderken Hekimhan’ı Kuluncak ilçesine bağlayan demiryolu hemzemin geçiti, ve eski Kuruçay köprüsünün üstüne yeni yapılan (S şeklinde) yılan gibi kıvrımlı köprüden geçtik. Kuruçayın suları sonbahar ve İlkbaharda çok artarmış. Keklicek tepesinde mola verip çeşmesinden buz gibi su içtik. Hekimhan’ı, İstasyonu, Zurbahan dağını, Yücekayayı Keklicek’ten görünen fotoğraf karelerini aktararak yolumuza devam ettik.

1424 rakımlı Cüzüngüt’tün, Baharlı mahallesinden geçip 1320 rakımlı Karamahmut’a doğru yol aldık. Cüzüngütün ,Karamahmut’un dağlarında, derelerinde yer alan meşe, ceviz ve kavak ile doğada kendiliğinden yetişen çeşitli yabani meyve ağaçları, her mevsim ayrı bir güzellik sunuyor. Karamahmut’un İndibi ve Çalçabağ’dan tepeden kuşbaşı görünen Kesikköprü, Çöreklik, Çobanpınarı, tren yolu, Corcut deresi üzerine yapılan göleti. Evleri sırt sırta toplu bir şekilde olan köyün unutulmaz fotoğraflarını görüntüledik.

Köyün çevresinde bulunan patikalarda keyifli yürüyüşler yaparken eşsiz fotoğraf kareleri yakalamamız için doğa bize tüm cömertliği ile büyük bir fırsat sunuyordu. Ağaçların arasında yürürken dinginliği bozan yegâne ses adımlarımızın kuru yaprakların gazellerin çıtırtıdan namesi geliyordu.

Sonbaharda güneş ışığında parıldayan altın sarısı yapraklarıyla kayısı bahçeleri yazın ‘ güneşin altın yumurtası’ gibi yine muhteşemdi. Her mevsim olduğu gibi kayısı bahçelerinin ilk ziyaretçileri fotoğrafçılardır herhalde…

Karamahmut köyünün içindeki asırlık dut ağaçlarının altındaki Baş pınarının ( Karamahmut Meydan Çeşmesi ) Araştırmacı Yazar Nurşen Özkul Fındık’ın Hekimhan çeşmeleri yazında; Osmanlı Türkçesi ile yazılmış yedi satırlık kitabesinde:

“Sahib-el Hayrat vel- Hasenat ruh merhumesinde

Bu pınarı zeliluslu oğulları.

Zevcesi Zehra oğlu Salih…

..Fehimoğlu Halil Ağa…

…emriyle

Muhammed Han…

İbrahim sene 1276”

Kitabeye göre Fehimoğlu Halil Ağa tarafından M. 1859 yılında inşa edilmiştir. Çift taş oluklu çeşmede her oluk için ayrı. Çift tekne bulunmaktadır.Cepheden hafif taşıntı yapmış bir saçakla sınırlandırılmıştır. Yöre halkından edinilen bilgiye göre esre 1950 yılında ayrıntılı bir onarım geçirmiş.

Daha sonraki bir dönemde pınarın kuzeyine büyük bir havuz inşa edilmiştir. Biz bu çeşmeyi gördüğümüzde kitabeyi sağlamlaştırmak için gelişi güzel bir kişinin çimento kullanarak yazının bir kısmını kapandığını gördük. Köyde başka derede kırkgöz, Oluklu pınar gibi su kaynakları vardır.

Oluklu Pınar :Başpınarın yaklaşık 100 metre aşağısındadır .. Bu pınar karşısında Kalaycı Battal’ın tarlasında kocaman yapılı masa gibi taşlar varmış. Kayıp Kilisenin kesme taşları olduğunu söylenmektedir. Ermeni Tehcirinde Karamahmut köyünden Karadelinin Hasan kucağında bir kızıyla gelen, Ermeni Zartar bibi ile evlenmiş. Müslüman olan Zartar bibi bahçesenin duvarının içindeki tek oluklu pınarı yeniden 1960 yılında tekrar pınarın karşısındaki kayıp kilisenin taşlarından yaptırdığı köylüler tarafından bilinmektedir… Zartar bibi 1979 yılında 100 yaşında öldüğünü torunu Osman beyden öğrendim.>>devam edecek

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber