• DOLAR
  7,2915
 • EURO
  8,5355
 • ALTIN
  477,20
 • BIST
  1,1787

Hekimhan’a 3 Milyarlık Dev Yatırım

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Malatya’da Maden sektörü temsilcileri ile görüştü. Toplantıda Erdemir Maden İşletmeleri Genel Müdürü ile yapılan görüşme sonrası Hekimhan için de müjde niteliğinde bir karar alındı. Karar kapsamında Hekimhan Hasançelebi Bölgesinde 3 milyar lira değerinde Demir Peletleme tesisi yapılacağı öğrenildi. Hazırlık aşamasında 2 bin kişiye istihdam sağlayacak olan yatırımın ülkemize yılda 300 milyon dolar getirisi olacak

Hekimhan’a 3 Milyarlık Dev Yatırım

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ilimizde bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Pazar sabahı ilk olarak Vali Aydın Baruş’u makamında ziyaret eden Bakan Dönmez’e Ak Parti Milletvekilleri Öznur Çalık, Hakan Kâhtalı, il başkanı İhsan Koca da eşlik etti.  Malatya’nın yer altı ve yer üstü kaynakları bakımından zengin bir il olduğunu vurgulayan Bakan Dönmez şunları dile getirdi: “ Valilik’te çeşitli temaslarda bulunacağız. Malatya yer üstü zenginlikleri kadar yer altı zenginlikleri açısından da şanslı bir ilimiz. Bakanlığımız faaliyet alanlarına giren konularda sivil toplum kuruluşlarımızın, iş dünyamızın, yerel yönetimlerin konuyla ilgili değerlendirmelerini, eleştirilerini varsa sorularını almak ve sorunları yerinde tetkik edip, çözmek için buradayız. Zaten milletvekillerimiz Ankara’da Malatya’yı gayet iyi temsil ediyorlar. Sorunları sıkça bize iletiyorlar, çözümü birlikte arıyoruz. Onlarında davetiyle Malatya’da bulunmak arzusuyla buraya geldik. Malatya, altyapı yatırımlarına en son doğalgazla da yine bu dönemde yaklaşık 8-10 yıl önce buluştu. Şimdi doğalgazı yaygınlaştırmak içinde çalışıyoruz. Şuanda dört ilçemiz doğalgaz kullanıyor. İnşallah kısa süre içerisinde Darende’yi de dâhil edeceğiz ve imkân buldukça da diğer yerleşim birimlerimize de doğalgaz konforunu götüreceğiz. Vatandaşımızın bu çağdaş, temiz, ekonomik yakıttan istifadesi için elimizden geleni yapacağız. Malatya her şeyin en güzeline layık. Kadim bir şehir. Tarihiyle, kültürüyle, insanıyla bu coğrafyada Türk-İslam dünyasına hizmet etmiş şehirlerimizden birisi. Biz, bize düşeni de layıkıyla yapmaya gayret edeceğiz.

“İLİMİZE BÜYÜK KATKILAR SAĞLAYACAĞINA İNANIYORUM”

Bakan Dönmez daha sonra Malatya Ticaret ve Sanayi Odası ile Malatya Maden Mühendisleri Odasının ortaklaşa düzenlediği “Maden Sektörü Temsilcileri Toplantısı”na katıldı.   Toplantıda sektörün sorun ve çözüm önerileri Bakan Dönmez’e TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu ve sektör temsilcileri tarafından iletildi. Burada Erdemir Maden  İşletmeleri Genel Müdürü Halil Yıldırım ile yapılan görüşme kapsamında Hekimhan Hasançelebi’de bulunan Demir madenlerine yönelik önemli bir yatırım kararı alındı.

HEKİMHAN’A 3 MİLYAR LİRALIK YATIRIM

Görüşmenin detaylarını açıklayan AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Yapılan görüşme kapsamında Hekimhan Hasançelebi bölgesinde 3 milyar lira değerinde bir Demir Peletleme Tesisleri kurulacağını belirtti. Çalık, 2 bin kişiye de istihdam sağlayacak yatırımın bölgede yaşanan kamulaştırma sorununun giderilmesinin ardından hayata geçirileceğini söyledi.

Rahime Gül Erbaş

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber