• DOLAR
  7,9701
 • EURO
  9,4633
 • ALTIN
  487,38
 • BIST
  1,1861

Hekimhan Depremi Korkutmasın!

9 Aralık 2015 tarihinde meydana gelen İkizce Merkezli 4,5 büyüklüğündeki Hekimhan ve Kuluncak ilçelerini etkileyen depremden yaklaşık 5 yıl sonra aynı bölgede 4,6 büyüklüğünde deprem meydana gelmesi dikkatleri bu kez de Hekimhan bölgesindeki aktif fay hattına çevirdi. İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Malatya İnşaat Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı Vehbi Aluçlu, Hekimhan zemininde hareketlenen fayın büyük bir deprem üretme potansiyeline sahip olmadığını dile getirdi

Hekimhan Depremi Korkutmasın!

9 Aralık 2015 tarihinde meydana gelen İkizce Merkezli 4,5 büyüklüğündeki Hekimhan ve Kuluncak ilçelerini etkileyen depremden yaklaşık 5 yıl sonra aynı bölgede 4,6 büyüklüğünde deprem meydana gelmesi dikkatleri bu kez de Hekimhan bölgesindeki aktif fay hattına çevirdi. İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Malatya İnşaat Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı Vehbi Aluçlu, Hekimhan zemininde hareketlenen fayın büyük bir deprem üretme potansiyeline sahip olmadığını dile getirdi

Konunun uzmanları ise bu fay hattının yüksek kapasitede deprem üretecek enerjiye sahip olmadığını dile getirerek, yapı stokunun depreme uygun olması halinde hiçbir zarar meydana gelmeyeceğinin altını çiziyorlar. Konuyla ilgili gazetemizin sorularını cevaplayan, bölgenin deprem yapısını takip etmesiyle tanınan,  İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Malatya İnşaat Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı Vehbi Aluçlu gazetemize değerlendirmelerde bulundu.  Aluçlu, yaptığı değerlendirmede bölgede, daha önce de benzer depremler yaşandığını hatırlatarak şu ifadeleri kullandı. “ 18 Eylül tarihinde saat 09.54’te Malatya Hekimhan’da 4,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.  Benzer bir deprem aynı bölgede 9 Aralık 2015 tarihinde de yaşanmıştı. İlimizin bulunduğu konum ve jeolojik yapısında bakıldığında bu tür depremler Malatya’da her zaman olacak ve olmaya devam edecek. İlimiz konum olarak, Kuzey Anadolu fay hattı Malatya’nın kuzeyinden, Doğu Anadolu fay hattı Malatya’nın Güneyinden depremin yaşandığı Malatya fay hattı  ilimizin batısından  geçen bir fay hattı. Sürgüden başlayan bu fay hattı Doğanşehir Yazıhan Hekimhan’dan geçerek Tunceli’nin Ovacık fay hattı ile birleşen bir fay hattı.  Bu fay hattında daha önce büyük depremler olmuştur. Tarih sürecine bakıldığında 10 bin yıl aralıklarla deprem meydana gelmiştir.  Bu fay hattı 10 bin yıl geçtikten sonra 2 defa 7 büyüklüğünde deprem üretmiştir” şeklinde konuşarak depremin tarihi sürecini değerlendirdi.

DEPREM ÜRETME POTANSİYELİ YÜKSEK OLMAYAN FAY HATLARINDA HAREKET VAR

Aluçlu, aynı segmentte yer alan fay hattı ile ilgili olarak günümüze göre yaptığı değerlendirmede ise şu ifadeleri kullandı. “İlimizin aynı fay hattı özelinde, şu anki durumda Malatya’nın batısından geçen Malatya fayı dediğimiz bir fay 6 ve 6 buçuğu geçen bir deprem üretme enerjisine sahip değil. Çünkü burada çok fazla enerji birikmiyor.  Bölgede zaman içerisinde meydana gelen 4- 4.5  büyüklüğündeki depremlerle  bölgedeki  enerjisini boşaltmış oluyor.  Diğer yandan  Malatya fay üzerindeki hareket buradaki, yani Hekimhan bölgesinde yer alan  fay üzerindeki hareketle bir alakası yoktur. Yani oradaki fayı Malatya fayını güney’den dikine kesen bir fay hattı, Arap levhası dediğimiz Anadolu levhasına Güney Batıya doğru yılda iki buçuk santim ilerleten bir fay hattı bu. Kuzey hattı üzerinde iki buçuk santim Doğu Anadolu fayı üzerinde 1 santim ilerleten bir itmeye maruz bırakarak depremlerin oluşmasına sebebiyet veriyor. Meydana gelen depremin yer aldığı Malatya fay hattı bu iki istikameti dik doğrultuda bir olduğu için o yüzden oradaki enerji birikmesi daha uzun yıllar alıyor 10 bin yıl  kadar sürüyor.  Bu nedenle, bu fayın büyük deprem üretme potansiyeli yoktur.

ASIL  KORKMAMIZ GEREKEN FAY DOĞU ANADOLU FAYI

Oysa bizim Doğu Anadolu ile Kuzey Anadolu Fay Hattı yaklaşık 200-250 yılda bir büyük deprem üretme potansiyeline sahip. Asıl  bizim korkmamız gereken Doğu Anadolu  fay hattı yani Bingöl Karlıova dan başlayarak Doğu segmentinin , Pütürge bölgesinde  enerjisi boşaldı. Şimdi Erkenek  segmentine geçtik.  Erkenek segmenti en son 1875’te ve Pazarcık segmenti 1513 yılında kırılmış. Bu her iki fayın her an deprem üretme potansiyeline sahip bir olduğunu biliyoruz.Bu fay hattının Sincik Çelikhan, Pazarcık, Gölbaşı ve Türkoğlu hattı üzerinde 7.4 ya da 7.2 büyüklüğünde deprem üretmesi beklentilerimiz arasında yer alıyor. Şu anda Pütürge segmentindeki enerji tükendi. Erkenek segmenti dediğimiz segmente stres yüklendi. Buradaki biriken stres zaman içerisinde tek seferde kırılsa  7.4, Gölbaşı’na kalan olan fay hattı bir seferde kırılırsa 7.4, 2-3 defa da kırılırsa 7-7.2  büyüklüğünde deprem üretme potansiyeline sahip bir fay. Asıl  bizim korkmamız gereken fay bu fay.  Hekimhan da olan Malatya fay üzerinde olan depremler şu an itibarıyla Malatya’daki yapısı dokuna çok büyük zarar verecek bir tek de deprem üretmeyecektir.”

A.Vahap Kaygusuz – Fatma Doğanay (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
deprem korkutmasın

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber