• DOLAR
  7,8158
 • EURO
  9,4809
 • ALTIN
  461,55
 • BIST
  10,5045
Fikri Demirtaş
Fikri Demirtaş
HEKİMHAN CEVİZiNİN HİKAYESİ (3)
 • 0
 • 2588
 • 21 Ekim 2020 Çarşamba
 • +
 • -

Malatya’nın Hekimhan ilçesinin meşhur cevizine, Türk Patent Enstitüsü tarafından patent verilmiştir.

Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Dr.Talip YİĞİT Hekimhan cevizinin tescili Kozdere (Hekimhan) cevizi ismiyle kurumumuz tarafından yapıldı. Şu anda Tarım Orman Bakanlığının milli çeşit listesinde bu isimle geçiyor. “Bu çeşit özellikle 1200-1700 rakımlı yerlere tavsiye edebiliriz. Özellikle çeşidimizin iç randımanı çok yüksek, ince kabuklu ve iç rengi beyazdır.” açıklamasını yaptı.

***

İyi ceviz aşağıdaki özelliklerde olmalıdır;

-İnce kabuklu olmalıdır.

-Kabuktan ziyade iç cevize sahip olandır %48,50 iç ceviz oranını tuturmalıdır.

-Yüksek protein ve yağ oranına sahip olmalıdır.

-Ağızda bıraktığı aroması, tatta acılaşma olmamalı.

-Yüzeyi açık renklidir, oldukça iridir. Üstelik güzel kurutulmuş, küflenmemiş, nemsizdir.

-Kabuğundan kolayca açılan çevizdir.

-Cevizin içinin rengi %90 oranında beyazdır.

-Kalteli olan cevizin kabuğunu kırdığınızda içinden bütün olarak çıkar.

-En iyi cins cevizin şekli ovaldir.

-Lezzetlidir ve tabi ki “yerlidir.” Bu kalitedeki yerli cevizi Türkiye’nin en güzel cevizlerinden birini de Malatya – Hekimhan’da  bulabilirsiniz.

***

Ceviz ağaçlarının satılması

Ceviz ağacı açık kahverengiden koyu kahverengiye kadar değişen rengi, sert yapısı, özellikle  desenli dokusu onu mobilya endüstrisinde çok değerli bir hammadde haline getirdi.Silah endüstrisinde son yıllara kadar dipçik, kabza yapımında, çeşitli endüstri dallarında, makina aksamlarının çeşitli yerlerinde hep ceviz odunu kullanıldı. Mobilya endüstrisindeki yeri ise halen ‘doldurulamaz’dır.

Bu nedenle Avrupa, ‘simsar’lar aracılığı ile yıllarca Anadolu’dan ceviz kütüğü topladı. Simsarlar Anadolu’nun ücra köşelerine kadar ulaşarak, yoksulluk içinde kıvranan insanlarımıza parayı bastırarak hemen hemen asırlık ceviz ağaçlarını acımadan kesip tomruk haline getirerek yurtdışına ihraç edilmiştir…

90 yaşına merdiven dayayan kayınvalidem İsmihan Soğukpınar”ın  anlattığına göre  Hekimhan’ın köylerinde bizim köyümüz ,Karamahmut, Cizüngüt’te ( Güzelyurt)asırlık  ulu ceviz ağaçları vardı.Cevizlerin boyu 30, 40 metre yükseklikte, bedenine büyük dört-beş adam el ele verse ancak kavuşurdu. Çevizleri sirkelemk toplamak günlerce sürürdü. Ceviz soymakta ellerimiz simsiyah ceviz kınası yakmış gibi olurduk. Bazı yıllar iyi geçen hasat da zamanı yüzelli( 150) teneke ceviz veren ağaçlar olurdu. Bir teneke sekiz on ( 8- 10)kg ceviz alır. Bahsedilen teneke gaz yağı tenekesidir…” diye anlattı.

Ceviz ağaçlarının satılmasını sorduğumda ” Ceviz ağaçlarının satılmasını bu gün gibi hatırlıyorum .1950’li yıllarda Karadereli Karamanoğlu lagablı bir adam ceviz ağaçlarını toplamak için simsarlık yapmış, aracı olmuştu.

Tüccarlar kimi köylüyü kandırarak ve cazip paralar teklif ederek o asırlık  cevizlerin çoğunu kestiler talan ettiler.Alıcılar cevizin bedenini burguyla  sağlam olup olmadığını kontrol edip alıyorlardı.

1957 yılında bizde akrabalarımız da  üç dört kişi ağacın bedenine   el ele tutsa ancak kavuşan asırlık ceviz ağaçlarımızı  sattık. Şimdi belki kıyıda köşede kalan asırlık cevizler kalmıştır.” İfadelerini kulandı.>>DEVAM EDECEK

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber