• DOLAR
  7,5832
 • EURO
  8,9935
 • ALTIN
  475,64
 • BIST
  1,1843

Hedefimiz 105 Bin Ton Kuru Kayısı İhraç Etmek

MTB Başkanı Ramazan Özcan, gazetemizin kayısı ile ilgili yaptığı haberlerin zaman zaman gündem oluşturduğunu kaydederek, “Özellikle kuru kayısıda göstermiş oldukları duyarlılıktan dolayı teşekkür ziyareti gerçekleştirildik” diye konuştu

Hedefimiz 105 Bin Ton Kuru Kayısı İhraç Etmek

MTB Başkanı Ramazan Özcan, gazetemizin kayısı ile ilgili yaptığı haberlerin zaman zaman gündem oluşturduğunu kaydederek, “Özellikle kuru kayısıda göstermiş oldukları duyarlılıktan dolayı teşekkür ziyareti gerçekleştirildik” diye konuştu.

Malatya Ticaret Borsası (MTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özcan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle gazetemizi ziyaret ederek, Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ali Er ve çalışan gazetecilerin gününü kutladı. Özcan burada yaptığı açıklamada; “10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününde gerek gazeteciliğin, gerek yazılı ve görsel medyanın aslında ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Gazetelerimiz kuru kayısıya bu anlamda çok önemli destek sağlıyorlar. Kamuoyunun haber alma özgürlüğü anlamında, kamuoyunu bilgilendirme anlamında ve kamuoyunun en hızlı şekilde haber alma hakkını sürekli ayakta tutan gazetecilerimizi ziyaret ettik. Özellikle kuru kayısıda ve tarım sektörünün tamamında göstermiş oldukları bu iyi niyet ve kamuoyunun daha çok Kamuoyu oluşturma açısından da siyasi iradeyi belli bir noktada üstünde baskı kurup  yapılması gereken işler konusunda da harekete geçirmek için oluşturdukları bu çalışmalardan dolayı teşekkür etmiş olduk” ifadeleri kullandı.

112 Ülkeye Kayısı Gönderiyoruz

Ziyaretinde gazetecilerin de sorularını cevaplayan Özcan, Kuru kayısı ihracatı ile ilgili 2019 yılını tamamladıklarını ve 99 bin 666 ton ihracat gerçekleştirdiğini ifade ederek değerlendirmelerde bulundu. Özcan bu konudaki görüşlerini ise; “Son 5 yılı incelediğimiz zaman bu bir rekordur. Çok geri gittiğimiz yıllarda 117 bin tona kadar bir kayısı ihracatı gerçekleştirdiğimiz olmuş. Bu konuda belli bir tüketici kitlesi oluşmuş.  Ortalama olarak 112 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz.  Dolayısıyla son 3 yıla baktığımız zaman ortalama 95- 100 bin ton aralığında ihracat gerçekleşiyoruz. Ortalama fiyatımız da 2.7 Dolar civarında. Kayısıdaki pazar payını daha da arttırmak için özellikle Uzakdoğu pazarları ile ilgili çalışmalar ve görüşmeler yapıyoruz. Bu konuda iyi bir mesafe aldık. Özellikle Çin’deki Naturel Kayısı tüketiminde ciddi anlamda bir artış söz konusu oldu. Bunun sonucunda bölgeye yaptığımız ihracatımızı da ciddi anlamda arttırmış durumdayız. Bu yeterli mi? Yeterli değil? 2018 yılında bir hedef koymuştuk. 99 bin 666 tonda kaldık.  2020 yılında 105 bin ton da hedef koyduk. Bu hedefi gerçekleştirebilmek için ihracatçılarımızla da yakın bir görüşmelerimiz var” şeklinde paylaştı.

Hedefimiz 105 Bin Ton Kuru Kayısı İhraç Etmek

2020 yılında gerçekleşecek bütün fuarlara mutlak suretle MTB olarak ihracatçılarımızın açılacak olan yeni fuarlara katılması konusunda üstümüze düşeni mutlaka gerçekleştireceğiz.   Bu fuarlar çok önemli. Her yıl Çin Şangay’daki gıda fuarı, geçen yıl gerçekleşen Almanya’daki Anuga fuarı, bu yıl Fransa’da gerçekleşecek. Paris’teki gıda fuarımıza mutlaka ihracatçılarımızı buraya taşıyıp, burada yeni pazarlar bulabilmek için bir gayret göstereceğiz. 2020 yılında hedeflediğimiz 105 bin tona ulaşırsak üretim kapasitemizin büyük bölümünü tekrar ihracata aktarmış olacağız. İhracattan geri kalan kısmını da iç piyasada tüketmeyi planlıyoruz.  2020 yılı bizim için çok önemli. Özellikle kuru kayısıda lisanslı depoculuk hayata geçecek. Kamuoyunda üreticimiz bu konuda ciddi bir beklenti içerisinde. Sektöre ne kadar fayda sağlayacağını, üreticilerin problem ve sıkıntılarını ne kadar absorbe edeceğini hep beraber hayata geçirip göreceğiz. Toprak Mahsulleri Ofisi, bu yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı doğrultusunda, Tarım ve Orman Bakanımızın da bu konudaki iradesi doğrultusunda çalışmalar yapıyoruz” dedi.

TMO’nun 2020 Yılında Desteklerini Bekliyoruz

Gazetemiz tarafından kayısı ile ilgili yapılan yayınların MTB olarak ellerini güçlendirdiğinin altını çizen MTB Başkanı Özcan; “Bu konuda İncir ve Kuru üzümde Toprak Mahsulleri Ofisinin 2019 yılında uygulamış olduğu piyasayı regüle etme çalışmaları sonuç verdi. Üzüm ve incirde ciddi anlamda fiyat artışları gerçekleşti. Biz de mutlaka kuru kayısıda bunu gerçekleştirmemiz lazım demiştik. Bunun akabinde Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Tarım ve Orman Bakanlığı’na konuyu ilettik.  Maliye Bakanımızın Malatya ziyaretinde de toplantıda konuyu ifade ettik. Çünkü hazinenin mutlaka bu konuya destek vermesi gerekiyor. Geçtiğimiz hafta Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürümüz Sayın Ahmet Güldal’ı ziyaret ettik. Malatya’da görev yapması hasebiyle konuya vakıf. Kuru kayısı ile ilgili bu ziyaretimizde konuyu kendilerine ifade ettik. İnşallah bu yıl hem üreticimiz için hem Malatya ekonomisi için Kayısı daha güzel günler bekliyor” ifadelerine yer verdi.

Kayısı Piyasası Hareketli

Kayısı piyasasının kış dönemi olmasına rağmen bir ivme kazandığını vurgulayan Özcan açıklamasını şöyle sürdürdü. “Kış dönemine girmemize rağmen piyasa hareketli. Aralık ayında 10 bin 400 ton ihracat gerçekleştirdik. Geçen yıla baktığın zaman 1000 ton artışla yani Aralık 2018’den 2019’a arasında 1000 puan fark var. Üreticimiz fiyatlar açısından kısmen mutsuzluk yaşanıyor olabilir. Üretim maliyetlerinin her yıl arttığını düşündüğümüzde kayış fiyatlarının da buna paralel olarak artması bir halktır. Bu sorunları peyderpey çözeceğiz. TMO’nun ürünlerin bir Kısımını piyasadan çekip regüle ederek müdahale etmesi gerekiyor. Lisanslı depoların özellikle üreticinin Temmuz ve Ağustos ayındaki üretim maliyetlerinden kaynaklanan giderlerini karşılayacak faizsiz kredi imkanı sunması ile bunların bir Kısımını absorbe edeceğiz. Çok çalışmak çok gayret etmek lazım. Burada sorumluluk bizim omuzlarımızda. Gerek siyasi iradenin, gerekse de oda ve borsa ve oda başkanlarıyla birlikte kayısı üreticisini en mutlu ve memnun olduğu noktaya taşımamız lazım. Hem üretimde kalite artsın. Üretici de üretime hızlı bir şekilde devam etsin. Bu yönde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

A.Vahap Kaygusuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber