• DOLAR
  5,7635
  % -0,11
 • EURO
  6,4297
  % 0,47
 • ALTIN
  282,9559
  % 1,81
 • BIST
  97.149
  % 1,84

Hayvanları Meraya Çıkarırken Neler Yapılmalı?

Havaların yavaş yavaş ısınmaya başlanmasıyla birlikte Şubat ayının sonlarına doğru kıştan beri içerde kapalı ahırlarda kalan hayvanlar da meralara ve açık alanlara çıkartılacak. Biz de açık alanlara çıkmadan ve çıktıktan sonra yapılması gerekenleri uzmanlarla konuştuk. Hayvanların alıştıra alıştıra dışarı çıkarılması gerektiğini vurgulayan uzamanlar ayrıca hayvanların midesinin taze ota alıştırılması için aperatif besinler verilmesi gerektiği konusunda üreticileri uyardı

Hayvanları Meraya Çıkarırken Neler Yapılmalı?

Havaların yavaş yavaş ısınmaya başlanmasıyla birlikte Şubat ayının ortalarından itibaren kıştan beri içerde olan hayvanlar da meralara çıkartılacak. Bu durum öncesinde yapılması gerekenleri uzmanlarla konuştuk.  Bu durumda yapılması gerekenleri uzamanlar şu şekilde sıraladı: “ Bu mevsimde küçükbaş hayvanlar yeni yeni yavrulamaya başladı. Yavrulayan kuzu ve oğlakların bakım ve beslenmelerinin vitamin takviyelerinin iyi olması lazım. Doğumdan sonra yapılan hem hastalığa karşı koruyucu aşı hem de vitamin uygulamaları var. Bunları yaparak hayvanlarımızın daha sağlıklı olmasını, gelişmesini ve hastalıklara karşı bilincinin artmasını sağlayabiliriz. Ayrı bahar başlangıcında koyun ve keçilerimiz doğum yaptıktan sonra genel bir iç ce dış parazit ilaçlaması yapmamız lazım.  Vücutta bulunan iç parazitler, solucanlar, tenyalar, kıl kurtlarına karşı bahar ve güz dönemi olmak üzere 2 sefer düzenli mutat ilaç kullanmamız gerekiyor. Büyük baş hayvanlarda doğan buzağıların ağız sütünü bol miktarda vermemiz lazım. Ağız sütünde bulunan vitaminlerden dolayı gerek buzağılar gerek oğlaklar gerek kuzular içerek hem vitaminlerini alacak hem hastalıklara karşı anneden geçen antikorlarını alacaklar. Buzağılarda doğumdan sonra ishale karşı koruyucu septisemi dediğimiz aşıları doğunca hemen yapmalıyız. Beyaz kas hastalığına karşı vitamin takviyelerini yaparak, altlıklarının iyi tutmalıyız. Ahırların temiz tutulması lazım. Yumuşak altlıklar koyarak buzağılara hijyenik ve rahat bir ortam sağlanması lazım. Oğlak ve kuzular için de aynısını yapmak lazım. Yeni otlar çıktığı için meradan ve yeni otlardan yavaş yavaş faydalanmaları lazım. Ayrıca kuzuların 1,5-2 aylıktan sonra halk arasında ot aşısı, savaş aşısı denilen aşının yapılması lazım. Koruyucu tedbirleri almamız lazım.  Aşılama, vitamin ve mineral madde takviyeleri ile vücudu güçlendirmek lazım.”

“HAYVANLARI MERAYA KADEME KADEME ÇIKARMALIYIZ”

Hayvanları meraya çıkarırken yapılması gerekenleri uzmanlar şu şekilde sıraladı: “ Hayvanları meraya alıştıra alıştıra çıkarmamız lazım. Yeni otlar filizlendiği zaman sabahları kırağı oluyor ve otlar soğuk oluyor. O soğukta hayvanlarımızı dışarıya çıkarmamız lazım. O soğukta hayvanları dışarı çıkarmadan aperetif az bir gıda vererek midesini o gıdaya alıştırmamız lazım.  Halk arasında kuşluk vakti denilen vakitte 9-10’dan sonra meraya çıkarmalıyız. Güneş doğduktan ve otların üzerindeki kırağılar eridikten sonra hayvanları yaylıma çıkarmalıyız.  Eğer hayvanları o soğukta çıkarırsak halk arasında savaş denilen Enterostomi’ye neden olur. Düzenli olarak enterostomi aşısını da yılda bir kere yapmak durumundayız. Yavru 2 aylık olduğunda entorostomi aşısı yapılıyor. Meraya ilk çıktığı gün yarım saat, daha sonraki gün 1 saat böyle alıştıra alıştıra kademeli olarak çıkarmalıyız. Çok erken vakitlerde de götürmeyeceğiz. Havalar ısındıkça da süreyi uzatacağız.”

Rahime Gül Erbaş (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber