• DOLAR
  7,2915
 • EURO
  8,5355
 • ALTIN
  477,20
 • BIST
  1,1787

Hayatı Paylaşıyoruz

Malatya Down Sendromlular Derneği öncülüğünde bu yıl 4’ncüsü düzenlenen “Hayatı Paylaşıyoruz” etkinliği dün yoğun bir katılımla gerçekleşti

Hayatı Paylaşıyoruz

Malatya Down Sendromlular Derneği öncülüğünde bu yıl 4’ncüsü düzenlenen “Hayatı Paylaşıyoruz” etkinliği dün yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Down Sendromlular Derneği’nin; Malatya Büyükşehir Belediyesi ile Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyeleri’nin katkılarıyla düzenlediği “Hayatı Paylaşıyoruz” etkinliği dün, Malatya Büyükşehir Belediyesi Nikâh Salonu’nda gerçekleşti. Programda; Down Sendromlu öğrencilerin, öğretmenleri eşliğinde gerçekleştirdikleri gösteriler, katılımcılardan büyük takdir topladı.

Programa, Vali Aydın Baruş’un eşi Nagihan Baruş, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Selim Pilten’in yanı sıra çok sayıda davetli ve misafir katıldı.

“Bireysel Hiçbir Şey Yapamayız, Hep Birlikte Yapmak Zorundayız”

Programın açılış konuşmasını yapan Malatya Down Sendromlular Derneği Başkanı Nursel Vardı; Birleşmiş Millerler ‘engelli’ tanımını yaparken, gerek bireysel gerekse sosyal anlamda, kalıtsal veya sonradan edinilmiş bir takım eksikliklerden kaynaklı, işlevlerin tam anlamıyla yapamayan bireyler olarak tanımlamaktadır. Dünya nüfusunun 7 milyar olduğunu düşündüğümüzde 1 milyardan fazla engelli kardeşimiz bulunmaktadır. Bunların 100 milyonunu çocuklar oluşturuyor, Down Sendromlular Derneği olarak verilere baktığımızda; 6 milyon Down Sendromlu birey bulunuyor. Bunun 70 bini Türkiye’de, 700’ü ise Malatya’da yaşıyor. Biz onların kaliteli, mutlu, sevgi dolu bir ortamda yaşamalarını sağlamak, onların yaşadıkları zorluklar, sıkıntılar ve kalp kırıklıklarıyla ilgili bir takım elde edilmesi gereken haklarını sağlamak ve hayatlarını kolaylaştırmak adına böyle etkinlikler düzenlemeye başladık. Bireysel hiçbir şey yapamayız, hep birlikte yapmak zorundayız ve bunun için buradayız’’ dedi.

“Devletin evi, Sizin Eviniz, Vali Beyin Makamı da Sizlerindir”

Konuşmasına, programa katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başlayan Vali Aydın Baruş’un Eşi Nagihan Baruş, “Her türlü sorun ve ihtiyacınız için kapılarımız sonuna kadar açık” ifadelerini kullandı. Baruş; “Malatya’ya geleli 7 yıl oldu ve bu güzel derneği tanıdım. Belediyelerimizin ve onların duyarlılıklarıyla birlikte güzel şeyler yapmak istiyoruz. İnşallah bu farkındalığı artırarak, yavrularımızın hayatlarını kolaylaştırarak, daha güzele yol açacağımızdan eminim. Ne sorununuz olursa olsun, benim kapım sonuna kadar açık. Devletin evi, sizin eviniz, vali beyin makamı da sizlerindir. Ne ihtiyaç olursa olsun bunları gidermek için kapımız sonuna kadar açık” şeklinde konuştu.

 “Belediyelere Büyük İş Düşüyor”

Programdaki konuşmasını yapmak için kürsüye, Down Sendromlu bir çocuk ile birlikte çıkan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak ve daha yaşanabilir bir şehir sunmak adına belediyelere önemli görevler düştüğüne dikkat çekti. Güder; ‘’Buradaki arkadaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırıp destek olmayı ne kadar önemseyip gündemimize taşırsak hayatımızı bu şekilde toparlamış, birleştirmiş oluruz. Battalgazi Belediyesi olarak 2017 yılında ‘Engelsiz Yaşam Merkezimizi hizmete sunarken amacımız bu özel kardeşlerimizin engellerini ortadan kaldırmak, yardımcı olmaktı. 120 evladımızın bu merkezde yaşamlarını kolaylaştırmak için çaba sarf ediyoruz. Bu yeterli mi? Değil. Malatyamızda 6 binin üzerinde engelli kardeşimiz, evladımız var. Hep birlikte bu evlatlarımıza daha fazla yardımcı olmamız lazım. Belediyeler olarak özellikle taşıma hizmetleri, kaldırımlar ve bunun gibi fiziki şartları onlar için iyileştirmemiz lazım. Bunun için de gayret gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Sizlere Bu Sıcaklık ve Samimiyeti Hissettirmek Zorundayız”

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın şehir dışında olması nedeniyle programda kendisine vekâlet eden Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Selim Pilten, engellilere ve yaşadıkları zorluklara sadece belirli günlerde değil sürekli olarak dikkat çekilmesi gerektiğini vurguladığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi, ‘’Biz engelliler gününü bir güne veya bir haftaya sığdırmaya çalışıyoruz. Unutmamalıyız ki engelli kardeşlerimiz bizim sürekli başımızın tacıdır. 3 Aralık’ta Büyükşehir Belediyesi olarak bir program düzenlemiş ve ‘’Aramızda Engel Yok” ismini vermiştik. Aslında bu sıradan bir cümle değildi, şuna emin olun ki bizler sizlere bu sıcaklık ve samimiyeti hissettirmek zorundayız. Bu şekilde aramızda hiçbir engelin kalmayacağını temenni ediyorum.’’

ÖNDER HANELÇİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber