• DOLAR
  7,5575
 • EURO
  8,9826
 • ALTIN
  474,07
 • BIST
  1,1843

Hasta ve Yakınlarına Manevi Destek

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaklaşık 2 yıldır Manevi Destek hizmeti sürdürülüyor. Verilen Manevi Destek Hizmetlerinin, hastane bünyesinde oluşturulan manevi destek birimlerinde, hasta odasında, görüşme odasında veya talep edilmesi halinde, evde yatan hastalara da hastane imkânları ölçüsünde evde sunulmakta olduğu belirtildi

Hasta ve Yakınlarına Manevi Destek

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaklaşık 2 yıldır Manevi Destek hizmeti sürdürülüyor. Verilen Manevi Destek Hizmetlerinin, hastane bünyesinde oluşturulan manevi destek birimlerinde, hasta odasında, görüşme odasında veya talep edilmesi halinde, evde yatan hastalara da hastane imkânları ölçüsünde evde sunulmakta olduğu belirtildi

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında 07.01.2015 tarihinde imzalanan “Hastanelerde Manevi Destek Sunmaya Yönelik İşbirliği Protokolü” çerçevesinde hastanemizde yaklaşık 2 yıldır manevi destek birimimiz tarafından hizmet sunulmaktadır. Manevi Destek Hizmetinin amacı ise, dini referanslardan hareketle, insanların acılı, sıkıntılı, üzüntülü, korkulu hallerinde, yalnızlık ve ümitsizlik duygularına kapıldıklarında, ani değişmelerle gelen kriz durumlarında, maruz kaldıkları yeni duruma uyum sağlama ve baş edebilme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmayı hedeflemektedir. Bu amaçla da varsa hastaların sorularını cevaplamayı, hayatlarına yeni bir anlam vermelerine eşlik ederek onlara moral kazandırmayı amaçlamaktadır. Manevi Destek Birimi 2 yıla yakın bir sürede; hasta, hasta yakını ve hastane çalışanı 819 kişiye hizmet vermiştir. Birim Pazartesi, Salı, Çarşamba Perşembe günleri saat 09.00-16.00’da hizmet vermektedir.

KONUNUN UZMANLARI HASTA VE YAKINLARINA HİZMET SUNUYOR

Konuyla ilgili bilgi veren MEAH Başhekimi Prof.Dr. Prof. Dr. Erdal Aktürk, Bu ihtiyacın en fazla olduğu hastaların uzun süre yatış ile hastanede kaldığı palyatif bakım ve yoğun bakım hasta ve hasta yakınlarına hizmet vermekte olduğunu kaydederek yapılan hizmetler ile ilgili şu bilgileri paylaştı. “Manevi Destek birimimizde konunun uzmanları görev almaktadır. Uzmanlar kendisiyle görüşmek isteyen hasta, hasta yakını ve hastane personeline dinin sağlığı korumaya, tedaviye ve hastalığın doğru anlaşılmasına verdiği önem anlatılmaktadır. Bununla birlikte ibadetlerin sağlıklı olmaya olumlu etkileri, hastalık durumunda ve hastane ortamında ibadet, tevekkül, kaza, kader, sabır, şükür gibi konular uygun bir dille anlatılmaktadır. Bu amaçla da görüşmeler, hastane bünyesinde oluşturulan  manevi destek birimlerinde, hasta odasında, görüşme odasında veya talep edilmesi halinde, imkânlar ölçüsünde evde sunulabilmektedir. Gerektiğinde bu hizmeti talep etmeleri halinde hasta ve hasta yakınlarıyla birebir veya gurup halinde de görüşme yapılabilmektedir.

DİN DİL IRK FARKI GÖZETİLMEDEN HİZMET VERİLİYOR

“Hasta veya Hasta yakınlarına yönelik yapılan görüşmelerde; dinleme, anlama ve anlamlandırma metoduna ağırlık verilir ve dinleme, gerektiğinde araya girme yönlendirme ve tekrar dinleme, kabul etme, anlama, teşvik etme, destek olma, cesaret ve güven verme, tahlil etme, yorumlama, bilgi verme, aydınlatma, telkin ve nasihat etme, soru sorma, empati kurma vb. manevi destek teknikleri uygulanıyor. Muhatabın durumu dikkate alınarak kişinin ihtiyacı ve beklentisi doğrultusunda sonuca birlikte ulaşılmaya çalışılıyor. Bu hizmet kişilere din, dil, ırk, mezhep, fikir ayrılığı gözetilmeden ortak paydada buluşmak suretiyle sunulurken, Manevi Destek Uzmanı olarak 2 görevli arkadaşımız bu hizmeti sürdürmektedir.”

A.Vahap Kaygusuz (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber