• DOLAR
  6,8223
  %0,16
 • EURO
  7,5691
  %0,29
 • ALTIN
  379,35
  %0,80
 • BIST
  8,4542
  %0,71
Nedim Sağır
Nedim Sağır
nedim.sagir@malatyasonsoz.com.tr
HAKİKAT PENCERESİNDEN BİLİNMEYENLERE BAKIŞ (I)
 • 0
 • 1943
 • 22 Kasım 2018 Perşembe
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Allah’ın selam ve inayeti üstünüze ve üstümüze olsun her iki cihanda…

Hamd, alemlerin Rabbi olan Allah’adır. O Allah ki bildiğimiz ve bilmediğimiz nice alemleri yaratıp, yarattığı hiçbir şeyi boş, gayesiz ve anlamsız bırakmamıştır. O, alemleri sahip olduğu imkanlara uyumlu varlıklarla müzeyyen kılmıştır. Bizim içinde bulunduğumuz tek çekirdekli sisteme sahip dünya  ve beraberindeki milyonlarca gezegenin bulunduğu sistemle beraber adedini Yaradanın bildiği nice sistemler mevcuttur.

Belki Zülkarneyn (a.s.)’ın seyahat ettiği, güneşin hiç batmadığı yani çift çekirdekli sistem gibi niceleri… Şüphesiz bu alemleri anlamlı kılan içerisinde bulundurduğu şuur sahibi varlıklardır. Kelâmullah bu varlıklardan sadece ikisini zikretmiştir ki bu da insanlar ve cinlerdir.

Bu haftaki yazımızda bazı müteşabih ve gaybi konular hakkında bildiklerimize nasıl bir yaklaşım içinde olmamız gerektiğini istifadenize sunacağım. Rabbimden niyazım hakkı ve hidayeti ifade etmeyi nasip etmesidir. Gayb hakkında bilgi, vahye ve ledun ilminde nasiplenmiş kişilerin verdiği malumata dayanır. İnsanoğlunun ekseriyetle kendisinden saklı tutulan bu konular hakkında, bilgi sahibi olanda olmayanda  konuşuyor, ahkam kesiyor ve hatta bazı kesimler bu vesileyle kapital egosunu tatmin etmek için şeytanın ve hizmetkarı olan iblislerin vesvesesiyle dalalet ve sapıklıkta battıkça batıyor. Ne öğrenmeye talib olanlar ne de öğretici olanlar bu varlıklar hakkında hakikate sahip olamıyor.

Bu tür gaybi mevzularda Kehf Suresi’nde Rabbimizin beyan ettiği gibi “…bu bilgiye eriştirilmiş çok az sayıdaki kişiler dışında…”

“Karanlığa taş atar gibi; üçtür, dördüncüsü köpekleridir, diyeceklerdir. Veya beştir, altıncıları köpekleridir, derler. Yahut: Yedidir, sekizincileri köpekleridir, derler. Onların sayısını en iyi bilen Rabbimdir, de. Onları pek az kimseden başkası bilmez. Bu yüzden onlar hakkında bu kısa anlatılanların dışında kimseyle tartışma ve onlar hakkında kimseden bir şey sorma.”( -Kehf 18/22.Ayet İbni Kesir Meal )

İnsanlar çeşitli tutkularının esiri olarak boş boş konuşmaktan, zannî bilgi vermekten başka bir şey yapamazlar.Muhakkak ki zannî ve boş iddaalar, Hakk’ın katında bir değere sahip değildir.Kuranda zikredilen Ashab-ı Kehf,cinler,Zülkarneyn (a.s.) kıssası,Musa (a.s.) ve salih kul arasında geçen öğretici seyahat,hurufu mukatta ile başlayan ayetler vb. mevzularla alakalı geçen zaman içerisinde birçok eser telif edilmekle beraber günümüzde de ulaşılan  bilgi ve ilimle, insanları yaşadığımız zaman, zemin ve mevcudiyet  içinde doyurucu ve hakiki bilgiye ulaştırmak da, dalalet ve sapıklığı gözler önüne sererek engel olmak da Hakk’a hizmettir.

Gaybi konularda yani bilgiyle ulaşılamayan ilmi mevzularda, Rabbimizin kalbini hakikate ulaştırıp, kendi katında yakîn ilimle nurlandırıp  beyan etmeyi öğrettiği kullar, bu konuları izn-i ilahi dahilinde, her zamanda insanları hidayette daim kılmalarına vesile olacak beyanatı yapmak zorundalar.

İnsanlara arza sunulan bu beyanatların, hakikate uygunluğunu ölçecek mihengimiz ise o beyanat sahibinin yaşayışı,istikameti,teslimiyeti ve sıddıkıyetidir.Tüm bu vasıflar araştırılmadan  ya da bilinmeden her yazılana ve söylenene inanmak kişiyi dalalet ve hüsrana uğratmaya yeterlidir.Rabbim gizli ve açık, bilerek yada bilmeyerek, gece veya gündüz işlediğimiz bütün günahlarımızı , hatalarımızı ,ayıp, kusur ve çirkinliklerimizi sonsuz ve sınırsız rahmetiyle affı mağfiret edip bağışlasın, seyyielerimizi haseneye tebdil eylesin ve cürümlerimizin bize ulaştıracağı dünyevi ve uhrevi her türlü darlık, zorluk, sıkıntı, keder, bela, musibet ve hüzünlerden muhafaza eylesin.(Amin…)

Ey Rabbimiz !  Nefislerimizi sana temiz gösterecek kadar bizi ahmak ve şaşkın eyleme. Şüphesiz Sen, bizi bizden daha iyi biliyorsun. Halimize merhamet et, bizi bağışla. Bizi bağışladıktan sonra aynı günahlara ve çirkinliklere batmamıza fırsat verme, bizden yardımını esirgeme. (Amin…)

Birinci olarak: Kelamullah’ta bulunan bazı ayetlerin hitap şekli ki mesela Fil Suresi’nin başlangıç ayeti “-Elemtera…” ve bu şekilde Resulullah (sav.)’e hitaben inzal olunan ayet ve benzeri olanlar.Ümmi bir peygambere inen bu ayetler Nebi (sav.)’in kalbine manen nakşedilirken, aynı anda ayetlerin ifade ettiği hadisenin O’na seyrettirilmesidir. Fil sahibi zalim komutan ve askerlerinin, Rabbimizin azamet ve kibriyası karşısında zelil oluşu, bizzat canlı canlı Resulullah (sav.)’e seyrettirilmiştir. Böylece kalbe nakşedileni gözlerde seyredip tasdik etmiştir. Allahu Teâlâ  iman, teslimiyet ve tevekkülde Resulunun kalbini mutmain kılmış ve bu gibi mevzularda gerçeği öğretmiş, dolayısıyla Peygamberliğinin inkârı ile ilgili bütün kapıları kapatıp O’na yalancı sihirbaz yada başkalarından öğreniyor gibi çürük iddia sahiplerinin sahte uydurma bilgilerini de kahru perişan etmiştir.

Devam edecek…(inşaAllah)

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber