• DOLAR
  6,0586
  %0,07
 • EURO
  6,5692
  %0,12
 • ALTIN
  308,15
  %0,03
 • BIST
  7,9071
  %0,09
Tahir Sağır
Tahir Sağır
tahir.sagir@malatyasonsoz.com.tr
HAK YOLUNDA SERDENGEÇTİ
 • 0
 • 1143
 • 08 Kasım 2018 Perşembe
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Cumhuriyet tarihine damga vuran aksiyon adamlarından, unutulmayan büyük bir mütefekkir: Osman Zeki Yüksel namıdiğer Osman Yüksel Serdengeçti.

Tarih 1917 yılını gösteriyordu. Akseki Müftülerinden Salim Yüksel Bey’in oğlu Osman dünyaya gözlerini açtı. Eski Diyanet Reislerinden Ahmed Hamdi Akseki’nin de yeğeni olan Osman Yüksel Serdengeçti, ilk ve ortaokulu memleketi Antalya’da okudu. Ankara Atatürk Lisesi’ni bitirdikten sonra Dil ve Tarih -Coğrafya Fakültesi Felsefe bölümünü kazandı. Burada öğrenim görürken 3 Mayıs 1944’de meydana gelen öğrenci olaylarına adı karıştı ve 3 buçuk ay sürecek olan ilk mahkumiyetini aldı.

Serdengeçti, kendisine namını da kazandıran politik konularda yazılarını yayınladığı aylık dergisiydi.1947 – 1962 yılları arasında sadece otuz üç sayısı yayınlanabilen dergi siyasi sebeplerle sık sık kapatıldı. Osman Yüksel 1965 – 1969 yılları arasında Adalet Partisi milletvekili oldu ancak yönetimle arasında ki mesafe ve tenkitleri siyasi hayatını da erken bitirdi.

Osman Yüksel “din – vatan – millet” yolunda yazıyordu. Bu uğurda mücadele verirken yeni hayat tarzını ironik bir üslupla eleştiriyordu. İsmet İnönü ve idaresini eleştirmekten hiç çekinmeyen Serdengeçti, bu muhalif kimliğini Adalet Partisi yönetimine de yöneltmekten geri durmadı. Milletvekili seçildiğinde meclisin döner kapısından girmekte zorlanınca “Ulan döneklik buranın daha kapısında başlıyor” diyerek siyasete olan bakışını da aslında ortaya koyuyordu. Kravat takmak onun için büyük bir işkenceydi. Meclise kravatsız gelmesi halinde genel kurula alınmayacağı söylenmesi üzerine kravatı beline takar ve “Yasada nereye takılacağı yazmıyor ” diyerek zekasını konuşturmuştu.

Yaşadığı dönem zor bir dönemdi. İslamî hareketin Necip Fazıl, Sezai Karakoç, Necmettin Erbakan, Kadir Mısıroğlu vb. isimlerle fikir hayatında ve gençlerin aksiyonu ile sahada temsil edildiği, darbelerle, sıkı yönetim ile, sık sık tekrarlanan “irtica” söylemi ile baltalanmaya çalışıldığı bir dönemdi. Bu süreçte Osman Yüksel, Necip Fazıl ile birlikte fikir ve aksiyon dünyasında mücadele vermiş , adeta ayrılmaz ikili haline gelmişti. Cezaevi arkadaşları Hüseyin Üzmez “Osman Yüksel’i Necip Fazıl’sız anlatamazsınız ” derken bu birlikteliğe işaret ediyordu. Osman Yüksel, ince nükteleri ile Üstad Necip Fazıl’ı kızdırırken görenleri gülümseten nükteler de tarihe birer anı olarak kalıyordu Necip Fazıl Kısakürek bir gün kendi soyuyla iftihar eder, bir bir bahseder atalarından. Ve kendisinin en son gelerek bu muhteşem silsileyi tamamladığını ifade eder. Bunun üzerine sessiz kalamayan Osman Yüksel Serdengeçti “Üstadım bu kadar büyük meziyetleriniz var ancak anlamadığım neden soyadınız uzunkürek değil de kısakürek? ” Necip Fazıl ” Osmaaan ” der ” Ben atalarımın soyadını alma büyüklüğünü göstermişim …”

*

Ömrünün son zamanlarında parkinson hastalığına yakalanan Osman Yüksel Serdengeçti hastalığının ismine de takar. ” Senin hastalığın ne? ” diye soranlara “Vallahi araba markası gibi bir şey insanın benim de bir Parkinson’um olsa diyesi geliyor ” der. Hastalığı bile böyle ince alay konusu eder büyük üstad.

Kendisine ” Kalk be ne yatıyorsun? ” diyen birisine ” Bir zamanlar dünyayı karıştırıyordum şimdi çayımı bile karıştıramıyorum ” diyerek cevap verir.

Tarihler 10 Kasım 1983’ü gösterdiğinde mücadele ile süren hayatı sona ermiş, uğruna ömrünü adadığı Hakk’a kavuşmuştu. Ankara Cebeci Asrî Mezarlığına defnedildi ve bu dünyadan iz bırakarak göçtü.

*

İsmet İnönü ömrü boyunca en çok çekiştiği, en çok zıtlaştığı -tabiri caizse- baş düşmanıydı. Kaderde garip bir tevafuktur ki eşinin adı da İsmet’ti. Bir uçak yolculuğu sırasında İsmet İnönü uçakta Osman Yüksel Serdengeçti’nin de olduğunu öğrenince torununa bir miktar bozuk para verir ve Osman Yüksel’i işaret ederek ” Git şu paraları şu amcana ver, aşağı atsın da fakirleri sevindirsin ” der. Torunu gider ve Serdengeçti’ye notu aynen iletir. Hiç istifini bozmaz Serdengeçti ve şu akıl dolu cevabı verir ” Evladım biz bu paraları aşağı atarsak bir kaç fakiri sevindiririz lakin dedeni atarsak bütün fakirler sevinir. ” Bunu duyan İsmet İnönü kahkahalar atarak güler.

Osman Yüksel Serdengeçti’yi rahmet ve özlemle anıyorum. Mekanı cennet olsun. Rabbim rahmet eylesin.

Selam ve dua ile…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber