• DOLAR
  6,8592
 • EURO
  7,8361
 • ALTIN
  399,50
 • BIST
  1,1416
Hanife Sarı
Hanife Sarı
hanifesarii384@malatyasonsoz.com.tr
Had Bilmek Ne Büyük Bir Nimet!
 • 0
 • 443
 • 01 Haziran 2020 Pazartesi
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

İnsanoğlu yersiz, gereksiz eleştirmeyi, kendini bir şey sanmayı, birilerini aşağılamayı, birilerini çıkarı için kullanmayı, birilerine kendi düşüncesini empoze etmeyi, birilerini emri altına almayı seven ve tüm bunlardan da kendi başına gelse bile asla vazgeçmeyen, bunu huy edinen iki ayaklı mahluktur. Tabi tüm insanoğlu buna dahil değildir. Oldukça mütevazi, alçak gönüllü, sevecen, kırmayan, incitmeyen, dökmeyen kişilerde vardır. Bunlara sözüm yok, sözüm diğerlerine… Bu seferki yazımı herkes kendinden bir pay çıkarsın diye yazıyorum  ben de dahil… Bu davranışlarda bulunanların da olumsuz davranışlarından vazgeçmesi için yazıyorum, başkasının gözünde kendilerini görmeleri için yazıyorum. Umarım ileriye kaçmam söylemlerimle…

Neyse konumuza dönersek eğer kendileri çok şey biliyorlarmış, çok üstün varlıklarmış gibi söylemlerde bulunan, davranışlarda bulunan hadsizler çok yeteneklilerdi çok şey biliyorlardı ya niye o çok eleştirdikleri, yada aşağıladıkları şeyi yapamamışlar, yada kendilerinde olanı neden başkalarının kusuru gibi göstermeye çalışıyorlar yada oralara ulaşamamışlar. Ne eksikleri vardı. Kıskançlıktır belki bu davranışların altında yatan sebep.  Neyse uzaktan davulun sesi güzel gelir gel de o davulu çal bakalım nasıl oluyormuş. Diğeri gibi çalabiliyor musun. Kıskançlığında bir haddi sınırı vardır tabi anlayan insana… Ben her şeyi bilirim, ufak dağları ben yarattım havasında olanlar kıskançlıklarını ipsiz sapsız saçma sapan sözlere neden dökerler anlamıyorum. Bırakın kimse sizi daha fark etmemişken orada kalında biraz az rezil olun. Madem çalınan davula meyletmiyorsun eleştirip duruyorsun bakma o zaman, görmemezlikten gel, yol ver, sen gidersin başkası gelir o sana çok mu muhtaç sen olmadan yine davulu çalamayacak mı sanıyorsun. Emin ol alasını yapar.  Eleştirme, kıskanma demez kimse ama üslubuna göre eleştirini yap, kıskançlığını yap kendini iyice rezil etmeye çalışma. Hele bilmediğin bir konu hakkında hiç konuşma, hataya düşmek olur bu. Emin ol senin gibiler çok gelip geçmiştir onun hayatında ama o yoluna devam etmiştir olan diğerlerine olmuştur. Şöyle bir durum da var eleştiren mutlaka eleştirdiği noktada eleştirilmiştir. Belki de eleştirel kıskanılan davranışların altında yatan neden bu ne dersiniz? Yanılıyor muyum?

Bir de örnek kısmı var hadisiz birinin iyi bir örneklem içerisinde yer alacağını düşünmüyorum. Olsa olsa ipi sapı belli olmayan ve kötülüklerin simgesi haline gelen psikolojisi bozuk insanlar kesimine örneklem olur. Onların da ne saygınlıkları vardır ne kendine has düşünceleri vardır varsa yoksa günü geçirmektir dünyayı kendine ve çevresine iğne ucu kadar bir faydası yoktur. Siz eleştiriyorsunuz, kırıyorsunuz, kıskanıyorsunuz da karşıdaki de size aynı duygular mı besleyecek. Sadece diğer tarafın gözünde küçük düşersiniz.  Geçen yazımda da sevmek demiştim. Evet, şimdi bu yazım belki ona kanca takmış gibi gelebilir. Ama öyle değil bu kesimi orada da belirtmiştim sadece yaradan yarattığı için sevmek gerek. Yoksa derler ya eldivenle bile sevilmez diye bu onlara oldukça yakışan bir söz.

Neyse siz önünüze gelene eleştirilerinize devam eden, yersiz kıskançlığınıza devam edin karşıdakinin değerini karakterinin duruşunu davranışını yüceltin, almış olduğu terbiyi yükseltin. Bir tahtarevelli gibi o daha yukarı çıkarken siz daha dibe vurun. Kin, nefret, boş boğazlık ve sırf eleştirilmek adına yaptığınız haksız hakaret dolu söylemlerinizle, davranışlarınızla iyice ağırlaştırdığınız ağırlığınızı o tahtaravellinin tekrar havaya kaldırmaya gücü yetmez. Bu sebeple haddini bilmek gerçekten çok büyük bir nimet. Çünkü gerçekten haddini bilse kişi; ne kıskanır ne boş boş konuşur ne incitici eleştirilerde bulunur. Sınırlarını bilerek davranışını sergiler, söylemelerini dile getirir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber