• DOLAR
  6,8668
 • EURO
  7,8263
 • ALTIN
  399,41
 • BIST
  1,1398

Hacı Adaylarına Altın Öneriler

Hac ve Umre Organizasyonu yapan Turizm Seyahat Acenteleri Birliği TURSAB üyesi ve IATA Belgesine sahip firma yetkilisi Bünyamin Özdemir ile Hac ve Umre Organizasyonları hakkında konuştuk. Hac ve Umre adaylarının yetkisiz firmalara gitmemelerini isteyen Özdemir, Mekke ve Medine’de alınacak hediyelik eşyaların da alınmaması tavsiyesinde bulundu

Hacı Adaylarına Altın Öneriler

Hac ve Umre Organizasyonu yapan Turizm Seyahat Acenteleri Birliği TURSAB üyesi ve IATA Belgesine sahip firma yetkilisi Bünyamin Özdemir ile Hac ve Umre Organizasyonları hakkında konuştuk. Hac ve Umre adaylarının yetkisiz firmalara gitmemelerini isteyen Özdemir, Mekke ve Medine’de alınacak hediyelik eşyaların da alınmaması tavsiyesinde bulundu

Hac ve umreciler öncelikle nelere dikkat etmeli?

Hacı adaylarımız öncelikle firmaların belgelerine bakmalı. Bu işte yetkili firmaları seçmeliler. Bu seçim kutsal topraklara gidildiğinde kendilerine konaklama, yemek, gezi imkânlarını birinci sınıf kalitede sunmalı. Bu anlamda firmamız Türkiye Seyahat Acenteler Birliğine ve IATA belgesine sahip olmalı.  Bu konuda firmamız Malatya’nın ilk ve tek uluslararası Hac ve Umre belgesine sahip bir firmayız.  Yani Hac yapabilir, Umre yapabilir belgesine de sahibiz: Yetki belgesi dediğimiz belgeye sahibiz. Bu da İstanbul Ankara İzmir Gaziantep gibi büyük firmaların buradaki temsilcisiyiz demektir. Malatya’nın kendi yerli bir firmasıyız. Malatya’nın kendi yetiştireceği kendisine mal ettiği bir firmayız. Dolayısıyla Hac ve umreye götürdüğümüz insanların en iyi şekilde hizmetini yapabilmek için elimizden gelen bütün gayreti hemşerilerimize göstermek zorundayız.

Hac veya Umre de alınacak malzemeler ne şekilde alınmalı. Orada aldığımız hurmalar birtakım hediyelik olarak aldığımız zemzem suyuna kadar burada var Bunları nasıl değerlenirsiniz?

Bizim kanayan yaramız budur. Bu konuyu bütün seminerlerde hacılarımızı ile paylaşıyoruz. Nasıl ki Türkiye Tekstil’in üretimi cennetidir. Türkiye’de her şey yapılırken imal edilirken yurtdışına pazarlanır. Bizim özellikle hacca ve umreye gidecek Vatandaşlarımızın bir seccadeye ya da bir tesbihi ya da bir başörtüsünü burada çeşit çoğaltılabilir hiçbir ürünü orada almaları taraftarı değiliz. Çünkü orada aldığınız bir ürünün arkasında baktığınız zaman Made in Turkey yazar. Bu ürünleri Türkiye’den satıyoruz onlar karını koyuyor ve tekrar vatandaşımıza satıyorlar.

Bu konuda hacı adaylarına neler önerirsiniz?

Tabii hediyeleşmek sünnettir. Ama Suudi Arabistan’dan getirilmesine karşıyım. Buradaki esnafımız burada Suudi Arabistan’ın kat kat aşağı fiyatına zaten burada satıyorlar. Onu getirip aynı ürünü burada satarken orada almanın bir anlamı yoktur. Burada alacağın ürünün arkasına baktığın zaman o ürünün Türkiye’den gittiğini zaten görür.   Çin malı dediğimiz aynı ürünler orada da satılıyor mu orada da satılıyor vatandaşımız Çin malına yönelmesinler. Kendi malımız Kendi yaptığımız kendi vatandaşımızın ürettiği şeyler alırsak hem bütçesine faydası olur hem buradaki ekonomiye faydası hem de kendisine yük etmemiş olur.

Hacılar oradan neler getirmeli?

Şunu özellikle söylemek istiyorum Ticaret noktasında yapılması gereken bazı şeyler var Özellikle hurma için konuşalım zemzem suyu için konuşalım. Malatya’da kayısı pazarlamacılar kayısının envai türü varken bir çeşidi çoğaltır. Biz 30 çeşit 40 çeşit diye çoğaltabiliriz.  Bir kayısı pazarına gittiğimiz zaman bütün ürünleri görebiliriz. Orada hurma alırken de hurmada 5 riyalden 300 riyale kadar hurma var. Kalite değişiyor hurmanın çeşidine göre tazeliğine göre kayısıda olduğu gibi kayısı nasıl sıcak aylarda yetişiyorsa hurmanın da kendine göre bir mevsim var o da sıcak aylarda yetişiyor.  Örneğin Malatya’da kayısı pazarı var Suudi Arabistan’da da Medine’de hurma pazarı var. Hurmanın yeri Suudi Arabistan. Belki fiyatlarda 3-5 lira oynayabilir. Ama bunlar hurmayı getirirken farklı yerlerden getiriyorlar. Suudi Arabistan’dan İran’dan Kuveyt’ten Dubai’den Getiriyorlar Medine hurmasının yeri farklıdır. Malatya kayısının yeri farklıdır bu şekilde değerlendirmek lazım. Vatandaşlarımızın alacakları Medine hurmasına ehemmiyet göstermelerini istiyoruz.

Zemzem konusunda neler söylersiniz?

Zemzem konusuna gelince Zemzem çok hassas Bunu ifade ederken Belki birileri alınacak, belki birileri kızacak ama bunu vatandaşımızın bilmesinde fayda var. Zemzem Mekke-i Mükrime’de hurma Medine-i Münevvere de var. Allah öyle nasip etmiş. Nasıl kayısının memleketi Malatya ise hurmanın yeri Medine’dir. Mekke-i Mükerreme’de zemzem’in çıkış yeridir Dolayısıyla biz gittiğimiz zaman her bir hacı adayımıza 5 litre orada Zemzem veriyoruz. Suudi Arabistan’ın bize verdiği zemzemi para karşılığında alıyoruz. Hacılarımıza ve Umrecilerimize zemzemleri hediye ediyoruz. Burada satanlar Suudi Arabistan’dan gelebilmesi için hacının pasaportunun olması şartı var bir tane pasaporta bir tane Zemzem veriliyor. Burada satılan zemzemi anlamaktan zorlanıyorum. Irak kapalı, İran kapalı, Kuveyt kapalı, Suriye tarafı kapalı. Bu Zemzem nereden geliyor diye düşünmek gerekir

A. Vahap Kaygusuz’un Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber