• DOLAR
  7,2915
 • EURO
  8,5355
 • ALTIN
  477,20
 • BIST
  1,1787

Hac ve Umre Acenteleri Birliktelik Kuramıyor

Birçok şehirde hac ve umre acentelerinin dayanışma içerisinde hareket ettiğine dikkat çeken Tur Organizatörü İbrahim Çetin, Malatya’daki şirketler arasında bu birlikteliğin sağlanamadığını söyledi

Hac ve Umre Acenteleri Birliktelik Kuramıyor

Birçok şehirde hac ve umre acentelerinin dayanışma içerisinde hareket ettiğine dikkat çeken Tur Organizatörü İbrahim Çetin, Malatya’daki şirketler arasında bu birlikteliğin sağlanamadığını söyledi

Türkiye’nin önde gelen Hac ve Umre organizatörlerinden biri olan İbrahim Çetin, Malatya’da Umre ve Hac seyahati konusundaki talepler ve mevcut sorunlar hakkında konuştu. Malatya’dan umreye gidenlerin sayısının birçok çevre ile oranla daha az olduğuna dikkat çeken Çetin, bunun en önemli sebebini yeterli uçuş sayısının olmaması ve mevcut uçuşların, bekleme süreleri ile bu seyahati zorlaştırması olarak gösterdi.

MALATYA’DAKİ UMRECİ SAYISI BİRÇOK İLE ORANLA DÜŞÜK SEVİYELERDE

Malatya’ya yapılan günlük uçak seferlerinin yetersiz olduğunu, bunun yanında ilde faaliyet gösteren tur acentelerinin bu konuda birlik oluşturamadığına dikkat çeken İbrahim Çetin; bu tür sorunların üstesinden gelinebilmesi için tur firmalarının diğer birçok şehirde olduğu gibi birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi. Çetin; ”Malatya olsun, Elazığ olsun bu bölgelerde yetkili acentelerimiz olmasına rağmen başka illere göre umreci sayısı genel olarak düşük. Bunun başlıca sebepleri ise, uçak bağlantılarının iyi olmaması. Türk Hava Yolları’nın buradan 2 tane uçuşu var ve İstanbul’a gittikten sonra orada 10-12 saat civarında beklenilmesi gerekiyor. Böyle bir negatiflik var. Bunun en makul çözümü Uçak kaldırmak. Buradaki acenteler bir araya gelip herkes 30 tane koltuk alsa, rahatlıkla uçak kaldırılabilir. Bir uçağın kaldırılabilmesi için en az 160 koltuğun tutulması gerekiyor. 160 koltuğu 6 acente paylaşsa uçak neredeyse dolar. Ama buradaki arkadaşların bir birlikte olamama durumu var. Birkaç kez bu konuda girişim gerçekleştirdik ama olmadı. Genel anlamda Malatya insanı dindar insanlar. İzmir bile buradan fazla umreci çıkarıyor. Tabi ki İzmir’in nüfusu da fazla ancak; Manisa, Balıkesir, Aydın, İzmir gibi illerin ortalamasını alırsak Malatya’dan, Elazığ’dan, Bingöl’den, Batman’dan çok fazlalar. Antep, Urfa, Adana, Hatay umreci bakımından çok iyi.” Dedi.

TİCARİ KAYGILAR DAYANIŞMA VE BİRLİKTELİK ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL

Ticari hırsların çoğu zaman birliktelik ve nitelikli iş yapma çabalarının önüne geçebildiğine vurgu yapan Çetin, bunun sonucunda ortaya çıkan yanlış işler ve mağduriyetlerin sektör içerisindeki tüm paydaşlara mal olduğunu söyledi. Çetin; “Örneğin Konya ve Kayseri gibi şehirlerde acentelerin birlikteliği var. İzmir de geçen yıl acenteler arasında bu birlikteliği başardı. Malatya, Elazığ, Bingöl gibi doğu illerinde ise bu birliktelik yok. Bütün acenteler ‘Tek başımıza uçak kaldırırız’ , ‘Ben buradan bir kez dolu uçak kaldırabilirsem, bütün acenteleri bitiririm’ veya ‘Falan şirket Malatya’dan direk uçak kaldırdı’ desinler diye bu işlere kalkışıyorlar. Elbette prestij açısından bu çok önemli ama bunu ancak Diyanet İşleri yapabilir. Acenteler de bunu yapabileceğini düşünüyor ancak yapamayınca bu sefer sektör, hac ve umre acenteleri yara alıyor. Mesela bir acente dolandırıcılık yapsa ki bu tip olaylar da olabiliyor, hepimiz yara alıyoruz. Halkımız resmi olan acentelere güvenmek zorunda. Ama halkımız çoğu zaman resmi olan acentelere gitmiyor. Bu tip acentelerin önüne geçilemez. Bizler denetime tabi firmalarız, denetleniyoruz. Ancak birçok resmi olmayan acente var, kimse de şikâyetçi olmuyor. Bazı sorunlar mağduriyet olduktan sonra ortaya çıkıyor. Mesela burası Malatya. Bütün acenteler birbirini tanır. X acente, diğerini şikâyet edince, şikâyet eden acente çabuk duyulacak diye şikayet etmekten çekiniyorlar.” İfadelerini kulandı.

 

RESMİ OLMAYAN TUR ŞİRKETLERİNE DİKKAT!

Özellikle umre seyahatine çıkmayı planlayan vatandaşların, bağlantı kurdukları acentelerin resmiyetini yetkili kurumlardan teyit ettirmesi gerektiğinin altını çizen Çetin; “Bir acentenin resmi mi yoksa gayri resmi mi olduğunu ya denetim yapan kuruma soracaksınız veya bölge yürütme kurulları var, onlara sorup öğrenilebilirsiniz. Çünkü normal acente olanlar her umreci için teminat mektubu veriyor. Bu teminat mektubunun bir masrafı var. Teminat mektubunu verdiğim zaman ben mecbur kurallara uyacağım. Hac için acente isimleri gazetelerde yayınlanıyor. Ama umre acenteleri yayınlanmıyor. Çünkü umre acentelerinin isimleri gazetelerde yayınlansa bile, acentelerin altında çalışan başka acenteler de var. Yani bu sorunun önüne geçilmez. Birilerinin bunları şikâyet etmesi gerekiyor maalesef bu da yapılmıyor. Denetimsiz her iş başarısız olur. Bütün sektörler için böyle.” Şeklinde konuştu.

Önder HANELÇİ

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
acente hac Umre

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber