Kanatlı Sektörü Çözüm İstiyor!

8.3.2018 18:06:28

Kayısıdan sonra ilimizde kırsal alanda istihdam ve ihracat yönü ile ön plana çıkan bir sektör olan kanatlı sektör çökmek üzere. Sektörün ciddi anlamda sorunlarla boğuştuğunu dile getiren Kanatlı Et Üreticileri Birlik Başkanı Serdar Yıldız, “ Son 2-3 yıldır yaşadığımız ekonomi, siyasi sıkıntılardan dolayı sektör ciddi bir daralmaya girdi. Geldiğimiz nihai durumda kan kaybediyoruz 2 tane entegremiz kapandı, 1 entegremizde kapanmak üzere. Eğer Malatya olarak hep birlikte bu sektöre sahip çıkmazsak 220 tane her biri 1 milyon TL’ lik yatırım olan işletmelerin hepsi atıl duruma düşüp kapanacak, iş adamı olan çiftçilerimiz de başka yere gidip çalışmak zorunda kalacaklar.” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

>>Hanife Sarı (Özel Haber)

Kanatlı sektörün nabzını ölçtüğümüz Malatya Kanatlı Et Üreticileri Birlik Başkanı Serdar Yıldız ile yaşanan sorunları, bu sorunların etkilerini ve çözüm önerilerini konuştuk.   

“ŞU GELDİĞİMİZ NOKTADA KAN KAYBEDİYORUZ”

Malatya Kanatlı Et Üreticileri Birlik Başkanı Serdar Yıldız konuya ilişkin: “Kanatlı sektör kırsaldan şehre göçü engelleyecek bir sektör. Kırsal alanda kayısıdan sonraki en büyük istihdam ve ihracat yönü ile lider olan bir sektör. Bu sektör ciddi bir ivme kazanmıştı ve hızla yoluna devam ediyordu ancak son 2-3 yıldır yaşadığımız ekonomi, siyasi sıkıntılardan dolayı sektör ciddi bir daralmaya girdi ve geldiğimiz nihai durumda 2 tane entegremiz kapandı, 1 entegremizde kapanmak üzere.  Malatyalı çiftimizin üretimi şuan Elâzığ’ a kadar kesim yapan yabancı meşeli bir firma tarafından yapılıyor. Eğer Malatya, STK’ sı, valisi, belediye başkanı, siyasileri ile birlikte bu sektöre sahip çıkmazsa bu sektör ciddi bir sıkıntıya girecek ve Malatya’da bulunan 220 tane her biri birer milyon TL’ lik yatırımı olan işletmelerin hepsi atıl duruma düşüp kapanacak, orada iş adamı olan çiftçilerimiz de başka yere gidip çalışmak zorunda kalacaklar. Tavukçuluğun merkezi normalde Bolu, Mudurnu ve Ege Bölgesidir. Ama geldiğimiz noktada çok ciddi kümesler yapıldı buralarda yeni yeni kümesler yapılabilir, ortamlar kalmadı. Devletimiz, sanayicimiz ikinci bir tavukçuluk bölgesi olarak Malatya Elâzığ bölgesini gündeme getirdi. Çünkü Malatya Elâzığ bölgesi ilkim koşuluyla, yetişmiş iş gücü ve personel konusunda oldukça iyi bir noktada. Eğer bu sektörde doğru bir planlama yaparsak önceleri tavukçuluk deyince akla gelen Bolu yerine Malatya Elâzığ bölgesi gelecek. Malatya bunu yapabilir Malatya bu işin lokomotifi olabilecek alt yapı ve bilgi birikimine sahip ama şu geldiğimiz noktada kan kaybediyoruz. 10 bin kişinin ekmek yediği bir sektör şuan batıyor hatta battı sayılır, ilimiz ciddi anlamda ihracat ve istihdam anlamında bir kayıp yaşayacak.  Çünkü tavuk stratejik bir ürün. Bizim 2015’ li yıllarda 60 milyon kadar ihracatımız söz konusu” ifadelerine yer verdi.   

“VERİLEN TEŞVİKLER BOŞA ÇIKIYOR”

Verilen teşviklerin sektöre olan ilgisi için de konuşan Yıldız: “Devletimiz bu sektör için çok ciddi destekler veriyor son 4 yılda verilen desteklerle tavukçuluk sektörü çok ciddi ivme kazandı ve kalite standarttı Avrupa standardının üstünde bir işletmelere sahip olduk. Ama maalesef entegreler durunca, üretimi durdurunca verilen teşviklerde boşa çıkıyor. Bizim yaptığımız işlerde bir üretici boyutu birde kesimhane boyutu var. Üretici civcivi alır piliç haline getirir, kesimhanelerde bunu alır satar. Bunu kesip satacak kesimhane kalmayınca üreticinin de bir anlamı kalmıyor. Bu devletin verdiği hibelerin hepsi şuan boşa gitmiş durumda.  Mevcut kesimhanelerin sıkıntıları var şirketin bir tanesi ekonomik krizden kapandı diğeri de siyasi olarak sorunlar yaşadı ve kapandı bir diğeri de maddi sıkıntılardan dolayı kredi alamıyor ve şuan üretimi durdurma noktasında. 3 tane entegre tesisimiz vardı 2 tanesi kapandı şuan biri ayakta. Mevcut entegreleri bir an önce aktif hale getirmek lazım. Mevcut entegreleri aktif hale getirince sistem zaten kendiliğinden çözülüyor. Tavukçuluk sektörü olarak bizim ithalat ürünü olarak sadece tavukçuluğun ham maddesi olan mısır, soya fasulyesi ve ilaçlardır. Tavukçuluğun yüzde 40’ ını ihracat yapıyoruz.  Ama şöyle bir sıkıntı var,  bugün tavukçuluk sektörü yüzde 30’ u yabancı sermayenin eline geçmiş durumda. Yabancı sermaye gelmesinde demiyoruz ama en azından sektörün yüzde 51’ inin yerli sermaye olarak kalmasında fayda var diyoruz. Şuan Türkiye’de 3 tane büyük entegre zor duruma düştü ve yabancılar gelip firmaları satın aldılar. Bizim ihracat ürünümüzün yüzde 60’ ı iç piyasada tüketiliyor yüzde 40’ ı ihracat yapılıyor Kuzey Irak Bölgesi, Libya, Mısır ve Japonya’ ya kadar.  Bu sektöre sahip çıkılmadığı durumda kırmızı ette yaşadığımız sorun bu sektörde de ortaya çıkabilir. İnsan sağlığı için önemli olan hayvansal proteini kırmızı etin kilosunun 50 milyon olduğu bir yerde darbe olsa vatandaşlarımız yeterli hayvansal proteini alamayacak. Kırmızı etten proteini alamayınca gariban vatandaşımız tavuğa yöneliyor kilosu 5-6 TL olan.  Bu sektöre sahip çıkmazsak ilerleyen yıllarda tavuğu da ithal edebilir hale geleceğiz. Tavuk eğer sıkıntıya düşerse Allah göstermesin kırmızı etin kilosu 100 TL olur. Gariban vatandaş da et yiyemez hale gelir. Geleceğimizin teminatı olan çocuklar da sağlıklı bir hayvansal protein alamaz olacak ve fiziki, zihinsel gelişimini tam sağlayamayan bir nesil ile karşı karşıya kalacağız. Bu yüzden tavuk stratejik brik üründür. Ekonomik değeri çok büyük bir ürün.  Malatya’nın şansı olan bu sektöre bir an önce sahip çıkılmalı ve bu sektörü ayağa kaldırmalıyız bu bizim sorumluluğumuzdur” sözlerini kullandı.   

“YETKİLİLERİN DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ”

Konuyla ilgili Milletvekillerin bilgisi olduğunu,  Tarım İl Müdürlüğü’ ne ise rapor sunulduğunu belirten ve bu noktada yetkililerden destek beklediklerini söyleyen Yıldız: “Bundan sonra yetkililerin desteğini bekliyoruz.  Burada acele olmalı çünkü entegreler atıl duruma düştüğü zaman bankalara düştükten sonra bunu kurtarabilme şansı yok. Bir an önce harekete geçilirse sektör iyileşme sağlayacaktır. Harekete bir an önce geçilirse sektör iyileşme sağlayacaktır, bu konuda çok iyiyiz.  Üretici çok iyi, kümeslerimiz Avrupa birliği standartlarına uygun, yetişmiş iş gücümüz var, pazar payımız var.  Bu sorunlar ortadan kalkarsa bölgenin lokomotifi olacak ihracatta ilin lokomotifi olacak kırsalda ilin lokomotifi olacak tavuk sektörü. Kırsal alanda köylünün 12 ay boyunca üretim yaptığı ve kazandığı bu sektör köylünün mutluluğu olacak. Hem istihdam yaratan hem ihracat yapan hem de köylünün de mutlu olmasını sağlayacak bir sektör haline gelecek. Türkiye’de devlete yük olmadan başarı sağlayan bir sektör tavukçuluk sektörü.  Maalesef her önüne gelen ekrana çıkarak tavuk etini kötülüyor. Bu kişiler ilimle, irfanla alakalı olmayan beyanlar vererek insanların kafasını karıştırıyorlar. Buda bizim sektörümüzü olumsuz etkiliyor, insanlarımızın sağlıklı,  yağ oranı düşük olan hayvansal protein almasının önüne geçiyorlar. İnsanların artık şunun idrakine varması lazım, dünyanın en kaliteli beyaz etini Türkiye üreticisi üretiyor. Zaten Türkiye beyaz et üretiminde dünyada 8.sırada yer alıyor ve dünyadaki ilk 3 kaliteli üretim yapan ülke durumundayız. O yüzden vatandaşlarımız bu olumsuz konuşmalara inanmasınlar ve gönül rahatlığıyla tavuk etini tüketsinler. Çünkü bu memleket bizim, bu Malatya bizim, başka Malatya’mız yok hep birlikte yerel ve yerel ürünlere sahip çıkmalıyız. Bu sektör 10 bin kişiyi istidam ediyor. Ülkemizdeki ulusal bazda üretim yapan entegreden bir tanesinin ilimize davet edilmesi ilimizde sektörünün ileriye dönük projeksiyonda çok üst seviyeye çıkmasını sağlayacaktır ve bu sorunu hızlı bir şekilde çözümler. Bizim çözüm önerilerimiz var bunlardan biri bu firmaların maddi sorunlarının çözülüp ayağa kalmasını sağlamak. Diğeri devletimiz Erzincan’daki zor durumda olan üreticilerimiz için bir formül geliştirmişti. Et Balık Kurumunu bir kesimhane yaptı bu kesimhane ile üretim tamamlanıyor.  Bunun bir örneğini Malatya’da yapabiliriz.  Devletimiz 220 tane üreticimizin alt yapısını gücendirerek bu sorunu çözebilir. Erzincan’da 15-20 tane kümes varken devletimiz, Et Balık Kurumu oraya milyon dolarlık yatırım yaptı ve kesimhane açtı. Buraya da yapılabilir diye düşünüyoruz.   Diğer bir yolda ülkemizden ulusal bazda kesin yapan entegrelerimiz var bu entegrelerin hali hazırdaki entegrelerden birisini satın alması ve faaliyete geçirmesi lazım. ulusal bazdaki bu entegrelerimizin buraya gelip yatırım yapmasını istemeliyiz. Bu Malatya’nın tavukçuluk sektörüne ciddi bir ivme kazandıracaktır ve bu sektör hak ettiği yere gelecektir” şeklinde konuştu.  

 

Ulusal Gazeteler
17 Mart Cumartesi 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar