“Deneyimlerin Paylaşıldığı Özel Bir Gün”

8.3.2018 16:39:46

MASTÖB Kadın Kolları Şube Başkanlığı 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenledi. Yapılan etkinlikte İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden Prof. Dr. Göknur Aktay, “Dünyada Kadın Hareketleri” adlı sunumunu gerçekleştirerek, “Dünya Kadınlar Günü, dünya kadınları arasında bir dayanış ve deneyimlerinin paylaşıldığı, kadınların kendilerini geliştirmelerine olanak tanınması gerekliliğinin fark edildiği özel bir gündür.” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

M. ALİ GÜNAYDIN

Malatya Sivil Toplum Örgütleri Birliği Kadın Kolları şube başkanlığı 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla bir etkinlik düzenledi. Özel bir otelin toplantı salonunda yapılan etkinliğe çeşitli partilerin Kadın Kolları Başkanları, STK’ların temsilcileri, MASTÖB yönetimi ve kadınlar katıldı. 8 Mart Dünya Kadınlar gününün anlam ve önemi adına bir dizi sunum gerçekleştirildi. Sunumu gerçekleştiren İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden Prof. Dr. Göknur Aktay, “Dünya Kadınlar günü, dünya kadınları arasında bir dayanış ve deneyimlerinin paylaşıldığı, Kadınların kendilerini geliştirmelerine olanak tanınması, gerekliliğinin fark edildiği özel bir gündür” dedi.

8 Mart Dünya Kadınlar günü etkinliğinde konuşan MASTÖB Malatya Şube Başkanı Murat Cengiz, “kadınlar için önemli bir günün içine giriyoruz. Kadına şiddete karşı her yıl farklı farklı etkinlikler yaptık, tepkiler koyduk. Ama bu yıl analarımız, bacılarımız, şehitlerimizin eşleri ağlıyorlar. Böyle bir duygulu günde ben konuşma zorluk çekiyorum. 8 Mart aslında ezilen emekçi kadınlar günü, emekçi kadınların başkaldırdığı bir gün, ezilen kadınların isyan ettiği bir gün, haklarını aramak için bir araya geldikleri bir gün, aslında bir bayram veya bir şölen değil. Biz bu bilinçle MASTÖB olarak kadın kolları ve yönetimi böyle bir etkinlik düzenledi. Sorunlar konuşarak dayanışma içerisinde çözülür, bizim kadınlarımız, analarımız, bacılarımız gerçekten hak ettikleri yerde olması gerekiyor. Çağdaş ve modern bir ülke böyle olması lazım, ayrıca bizim inancımızda da kadına çok büyük değerler var, biz bu değerleri yerine getirmemiz gerekiyor. Bugün savaş durumunda olan ülkemizin anneleri, eşleri askerlerinin savaşta çektiği zorlukları yüreklerinde hissediyorlar, bizler de aynı duyguları paylaşıyoruz” diye konuştu.

“CEZALAR DAHA AĞIR VE CAYDIRICI OLMALI”

MASTÖB Malatya Şube Kadın Kolları Başkanı Saadet Alay kadına yönelik şiddete hükümetin daha ağır cezalar vermesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu, “Birleşmiş Milletlerin almış olduğu kararla 16 Aralık 1977’de 8 Mart Emekçi Dünya Kadınlar günü artık resmi olarak kutlanmaya karar vermiştir. O günden bugüne sürekli artarak kutlanmaktadır. Bizde MASTÖB ailesi olarak bugünü sizlerle kutlamaya karar verdik. Başta Şehit anneleri olmak üzere bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyorum. Sadece çalışanlar ve emekçi kadınlar değil, ev hanımları da birer emekçi çünkü onlar evlerine hizmet ediyorlar, çocuklarına bakıyorlar, bu yüzden benim için bütün kadınlar emekçidir. Hükümet yetkilileri kadına şiddet konusunda sesimizi duyar, kadına şiddet cezalarının çok daha ağırlaştırılmasını istiyoruz, bunun caydırıcı olması gerekiyor, bir de bu konuda duyarlı olmamız gerekiyor. Komşumuz veya yakınımıza bir şiddet uygulanıyorsa buna duyarsız olmamamız lazım, bu konuda kadına şiddete karşıyız. Ayrıca çok coşkulu bir şekilde kutlamak istiyorduk fakat ülkemizin durumunu biliyoruz, bir savaşın içerisindeyiz ve şehit ailelerimiz var, onlara saygısızlık olmasın diye böyle sakin bir tören düzenledik.”

“8 MART DENEYİMLERİN PAYLAŞILDIĞI ÖZEL BİR GÜNDÜR”

İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Prof. Dr. Göknur Aktay, 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla bir sunum gerçekleştirerek, “Dünya Emekçi Kadınlarının bugünlere nasıl geldiğini, neler yaşadığını hatırlamak için 8 Mart önemli bir gün. Dünya Kadınlar günü, dünya kadınları arasında bir dayanış ve deneyimlerinin paylaşıldığı özel bir gündür. Kadınların kendilerini geliştirmelerine olanak tanınması, gerekliliğinin fark edildiği özel bir gündür. 8 Mart Dünya Kadınla günü sadece bir kadın-erkek eşitliği hareketi değildir. 8 Mart toplumsal bir hareketin parçasıdır. Her kadınının sorununun bireysel sorun olmaktan çıkıp ortak sorun olmaya başladığı bir gündür. Kadın-erkek ayrımı yapılmaksızın, ekonomik bağımsızlığı ön görür. 8 Mart Kadının geleneksel baskılarından kurtarıp, insani yönden değerlendirilmesini öngörür. 8 Mart 1857’de ABD’nin New York kentinde tekstil fabrikası işçileri arasında yer alan kadın işçiler, erkeklerle eşit iş yapmalarına rağmen eşit ücret almadıklarını ve daha kötü koşullarda çalıştıklarını ifade ederek bu durumu protesto etmek üzere greve gitmiştir. Ancak polis çağrılarak bu işçiler fabrikaya kilitlenmiş ve nasıl çıktığı anlaşılmayan bir yangında 146 işçi yanarak can vermiştir. Bu işçilerin 129’u kadın işçilerden oluşuyor. 8 Mart bu acı olayla tarihe geçiyor. Üstünden 50 yıla yakın geçtikten sonra 1910’da Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da yapılan Enter-Sosyalist Kadın Toplantısında 8 Mart'ın her yıl Dünya Emekçi Kadınlar günü olarak kutlanması kararı alınıyor ve daha sonra bu diğer ülkelere de yayılmaya başlıyor” şeklinde konuştu.

 

Ulusal Gazeteler
22 Mart 2018 Perşembe 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar