Kayısıda İlaçlama Dönemi

8.3.2018 13:28:43

İlimizin önemli gelir kaynaklarından olan kayısı ağaçlarında ilkbahar ilaçlama dönemi başladı. Bu dönemde yapılan ilaçlama ile ilgili önemli bilgiler veren çiftçiler, ilaçlama dönemlerinin bitkiye olan faydasının önemli olduğunun altını çizerek “Çocuklarımıza verdiğimiz değeri kayısı ağaçlarına ve diğer bitkilere de vermeliyiz.” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

>>Hanife Sarı (Özel Haber)

İlimizde üretimi sağlanan, milli ekonomiye katkısı olan ve Dünyada başkent unvanını alan kayısıda ilkbahar ilaçlama dönemi başladı.  Bu evrenin bitkiler için önemli bir evre olduğuna dikkat çeken çiftçiler ilaçlamada dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı.

“BİTKİNİN SAĞLIĞI AÇISINDAN ÇOCUKLARIMIZA YAPTIRDIĞIMIZ AŞILAR GİBİ İLAÇLAMA YAPILMALI”

Çiftçilerden Hüseyin Kara konuya ilişkin: “Kayısı ağaçlarında her yıl görülen hastalık ve zararlılarla bilinçli ve etkili mücadele yapmak gerekir.  Bunu da belli dönemlerde yapmak lazım. Kayısı ilaçlaması 3 dönemde gerçekleşir. Pembe çiçek tomurcuğu dönemi ilaçlaması, çiçek dönemi ilaçlaması ve meyvenin zeytin çekirdeği büyüklüğünü aldığı dönem ilaçlamasıdır.  Bu dönmelerde yapılması gereken ilaçlar mutlaka yapılmalı, bitkinin sağlığı açısından, bağışıklık kazanabilmesi açısından, tıpkı çocuklarımıza yaptırdığımız aşılar gibi.  Bunları yapmazsak ağaçlar hastalanır ve geri dönüşü olmayan zararlarla karşı karşıya kalabilir ve hatta ağacı kaybedebiliriz. Bu sebeple çocuklarımıza verdiğimiz değeri kayısı ağaçlarına ve diğer bitkilere de vermeliyiz. Bunun yanında ilaçları sağlam yerden almak gerekir bilmediğimiz kişilerden almamalıyız.  Gerekirse satıcıdan hangi ilacı nasıl kullanacağımıza dair bilgi almalıyız. Şuan ilkbahara girmiş bulunmaktayız bu yüzden İlkbaharda Pembe çiçek tomurcuğu dönemi ilaçlaması yapılması gerekir. Pembe çiçek tomurcuğu döneminde ağaçları 1 ton suya bir paket ilaç ile ilaçlıyoruz.  Bu domur adını verdiğimiz ilaca ekstradan zehir katıyoruz haşerelere karşı, bit ilacı katıyoruz. Yani ağaçları yaprak uyuzu ya da kahverengi tomurcuk tırtılı zararlılarına karşı korumak için zehirler bakırlı ilaçlara karıştırılarak kullanıyoruz. Bu zararlılar görülmüyor ise, zehir kullanılmamalıdır. ne kadar kimyasal kullanılmasa o kadar iyi her şeyde olduğu gibi. Yağmurlu günlerde ilaçlama yapılır, sakıncası yoktur ama bir iki saat yağmurdan sonra beklenilmesi lazım, ağacın kuruması için ilacın tutması ve boşa gitmemesi için. Rüzgarlı günlerde zaten ilaçlama yapılmaz eğer yapılırsa ilaç rüzgarın etkisiyle savrulur ve gereksiz masraf yapılmış olunur.  Emekler ziyan edilmiş olur. Çiçek dönemi ilaçlamasında monilya (mumya)  hastalığına karşı yapılır. Bu hastalık çiçeklerin rengini kahve rengine çeviriyor ve çiçek sapı ile sürgüne geçerek sürgününde kurumasına neden oluyor. Bunun yanında sürekli yağmur yağınca çiçeğin içindeki meyve çürür. Bu zamanda yapılan ilaç bunun önüne geçer kaygan bir yapı oluşturur ve yağmur damlaları buna zarar veremez. Çiçek dönemi ilaçlamasından sonra meyvenin zeytin çekirdeği büyüklüğünü aldığı dönem ilaçlamasına geçilir. Bu dönemde de çil hastalığına karşı en büyük mücadele verilir.  Bu dönemde hava koşulları hastalığın bulaşması için uygunsa atılan ilacın tesir süresinin bitiminde ilaçlamalara devam edilir” ifadelerine yer verdi.  

“İLAÇLAMA MAKİNESİ DE ÖNEMLİ”

Kara daha sonra şunları kaydetti: “İlaçlamada diğer dikkat edilmesi gereken bir husus daha var oda ilaç makinesi tercihi.  Makine çeşitleri de önemli ilaçlama yönteminde. İnsan eliyle ilaçlama yapılmadan yani ilacın insan tarafından serpiştirilmediği makine tarafından bu işleminin kendi kendine yapıldığı sistemle yapılan ilaçlama yönteminde kişi sayısı önemli değildir bir kişi bile bu ilaçlamayı yapabilir. Ancak bunun için bahçenin düzenli, ağaçlarında sıralı olması gerekir. Bunun yanında bu makinenin ilacı sağlıklı kullanmadığını dile getiriyorlar bazı insanlar, çünkü ilacın çoğunun serpme anında boşa gittiği kanaatindeler.  Ancak insanın kendi eliyle ilacı serptiği makinede tek kişiyle ilaçlama yapılamaz bunda iki ilaç serpen bir traktör süren kişi lazım bu yüzden diğer makineye göre bu noktada dezavantajdır. Biz yıllardır insanın kendi eliyle ilacı serptiği makineyi kullanıyoruz. Burada ilaç kimyasal olduğu için kişi kendini korumalı. İlaç yaparken dikkatli olmalı, gerekirse maske kullanmalı, eldiven takmalı.”

       

 

 

 

 

 

Ulusal Gazeteler
17 Mart Cumartesi 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar