“8 Mart Var Olma Mücadelesini Ayakta Tutma Günüdür”

7.3.2018 18:17:38

Ülkemizin kadınlara yönelik kanayan yaralara değinen ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için bir basın açıklaması yapan CHP İl Kadın Kolları Başkanı Tuncer “8 Mart emekçi kadınların hakları yanında tüm kadınlarımızın sorunlarını dile getirme, özgür ve eşit bireyler olarak var olma mücadelesini ayakta tutma günüdür.” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

>>Hanife Sarı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Kadın Kolları Başkanı Güllü Tuncer 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı. Konuşmasına 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün çıkış tarihinden bahsederek başlayan CHP İl Kadın Kolları Başkanı Güllü Tuncer: “8 Mart 1857 de New York’ta kapitalizmin dayattığı düşük ücret ve ağır çalışma koşullarına karşı eylem yapan kadınların direnişi 129 kadın işçinin yanarak ölmesi ile sonuçlanmıştır.1910 yılında 2. Enternasyonal toplantısında bu olay gündeme gelmiş Dünya Emekçi Kadınlar günü olarak kabul edilmiş, 1977 yılında Birleşmiş Milletler “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanmasına karar vermiştir. 8 Martlar emekçi kadınların güncel sorunlarını, iş yaşamında ve sosyal yaşamdaki sorunlarını dile getirmek için vesile olmaktadır. Ulu önder Atatürk ‘ün Türk kadınının uygar dünyada eşit ve özgür bireyler olarak yer alması için bütün yaptıklarına rağmen bu gün bilhassa 16 yıllık AKP iktidarında çalışan kadınların ve genel olarak kadınların sorunları katlanarak arttı. Avrupa ülkeleri arasında kadının iş gücüne katılımının en düşük olduğu ülke Türkiye’dir. Ücretsiz aile işçiliği çıkarılırsa kadına özgürlük sağlayan ücretli çalışma ancak yüzde 15 civarındadır” ifadelerini kullandı.

“ÜLKEMİZDE YAŞANAN OLUMSUZLUKLARDAN EN ÇOK KADINLARIMIZ ETKİLENİYOR”

Sözlerine devam eden Tuncer: “Türkiye’de kayıt dışı çalışma bilinen bir gerçektir. Kadınlar daha yüksek oranda kayıt dışı çalışıyorlar. Kadınlar güvencesiz olarak tarımda gündelikçi, evlerde temizlik, bakıcılık gibi işlerde çalışmaya devam ediyorlar. Kadınların aile içi bakım ve yükümlülükleri çalışma yaşamına katılmalarındaki en büyük engellerden biridir. Ayrıca orta ve alt gelir gurubundaki ailelerde kadınların çalışması maalesef ailenin erkek bireylerinin kararına bağlıdır. CHP’nin gündeme getirdiği güvencesiz taşeron işçi sorununu gündemden düşürmek için taşeron işçilerin bir kısmının ağzına bir parmak bal çalındı. Kadın cinayetleri, çocuk yaşta evlilikler, kadınlara ve çocuklara yönelik taciz ve tecavüzler ülkemizin son yıllardaki kanayan yarası. 2017 yılında 409 kadın öldürüldü, 387 çocuk cinsel istismara uğradı, sadece 2018 Şubat ayında 47 kadın katledildi.  Birkaç gün önce ilimizde 21 yaşındaki genç bir anne kocası tarafından öldürüldü. Ülkemizde yaşanan olumsuzluklardan en çok kadınlarımız etkileniyor. Hayat pahalılığı, geçim sıkıntısı, işsizlik bilhassa terör en çok analarımızı ağlatıyor. AKP iktidarının yanlış politikalarını düzeltmek için ana kuzuları Suriye’de kanların döküyor, yine analar ağlıyor. Bu ülke için kanlarını döken şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. CHP’nin önceliği kadınların sigortalı, güvenceli ve emeklerinin karşılığını alabilecekleri düzgün işlerde çalışmalarının sağlanmasıdır. Kadınların güçlü ve özgür olmaları için öncelikle eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması gerekir. 4 milyon okuryazar olmayan kadın, en önemlisi ilköğrenim çağında okula gitmeyen bir milyon kız çocuğunun ayıbını düzeltilmesi gerekiyor. Diğer önemli konu kadınların politik güce erişebilmesidir. 8 Mart Emekçi kadınların hakları yanında tüm kadınlarımızın sorunlarını dile getirme, özgür ve eşit bireyler olarak var olma mücadelesini ayakta tutma günüdür. 8 Mart emekçi kadınlar gününüzü kutluyorum” şeklinde konuştu.

 

Ulusal Gazeteler
17 Mart Cumartesi 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar