Dosya Başbakan’da

7.3.2018 17:47:59

Sanayi siteleri ve sanayi üretim yapan imalat yerleri için Altay Kışlasının tahsis edilmesi ile ilgili Başbakan’a dosya sunduklarını ifade eden Öz Malatyalılar Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Şemsettin Alkan, Başbakanın konuya büyük ilgi gösterdiğini belirterek, “Başbakanımız bu konuda şunu ifade etti, ‘ben mesajı aldım, en kısa zamanda bu konuyu çözeceğim’ dedi. İnşallah hayırlı bir netice alırsak, Esnafın beklentisi olan yeni modern sanayi sitesinin yapılması için de bir mesafe kat etmiş olacağız.” dedi

Facebook Paylaş Twitter Paylaş Haberi Yazdır

M. ALİ GÜNAYDIN (ÖZEL HABER)

Yerleşim alanları içerisinde bulunan sanayi sitelerinin ve sanayi işletmelerinin yerleşim alanı dışına taşınmasına ve planlı sanayi alanları dışında faaliyet gösteren sanayi işletmelerinin planlı sanayi alanlarına taşınmasına yönelik alınan Kanun Hükmündeki Kararnameye göre, artık şehir içinde kalan sanayi siteleri ve sanayi üretim yapan imalat yerleri taşınacak. Öz Malatyalılar Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Şemsettin Alkan, konuya ilişkin yeni sanayi sitesinin yapılması için Altay Kışlasının tahsis edilmesi noktasında Başbakan’a 24 Şubatta Malatya’ya gelişinde kendisine bir dosya sunduklarını ifade etti. Başbakanın konuya ilgi duyduklarını ifade eden Başkan Alkan, yeni sanayi sitesi için bir çalışma yaptıklarını belirterek, “Sayın Başbakanın 24 Şubatta Malatya’ya gelişi ile ilgili bir çalışma yaptık, bu konuyla ilgili olarak Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile görüştük. Sanayimizin girişinde bir hazırlık yaptık ve Başbakanımızın aracını durdurarak bir dosya sunduk. Dosyamızın içinde Altay Kışlasının kullanıma açılması ve oraya müracaat eden üyelerimize, Malatya’da bulunan esnafımıza bir sanayi sitesi yapılmasını istedik. Başbakanımız bu konuyu büyük ilgi gösterdi ve bu ilgisi de bizi memnun etti. Başbakanımız şunu ifade etti, ‘ben mesajı aldım, en kısa zamanda bu konuyu çözeceğim’ dedi. Bu şekilde bizi de sevindirdi, o aşamada siyasilerimizle görüşmek için Ankara’dan randevu talep ettik. Yarın veya öbür gün görüşmeye gideceğiz. İnşallah hayırlı bir netice ile döneriz. Esnafın beklentisi olan yeni modern sanayi sitesinin yapılması için de bir mesafe kat etmiş olacağız” diye konuştu.

“ALTAY KIŞLASINDAN 4 BİN DÖNÜM İSTİYORUZ”

Talep dosyasında Altay Kışlasından 4 bin dönümlük bir yerin tahsisinin istediklerini dile getiren Başkan Alkan, esnafın beklenti içinde olduğunu öne sürerek şöyle konuştu, “Altay Kışlası, 10 bin 500 civarında bir toplam alanı oluşturuyor, bizim orada istediğimiz alt uç tarafında 3 veya 4 bin dönümlük bir alan istiyoruz. Bunun yüzde 60’ı askeriyenin, alt tarafta askeriyenin kullanılmadığı alandan bir bölümü talep ediyoruz. Bizim talebimiz bu yönde ve inşallah devlet büyüklerimiz talebimiz olumlu bir cevap verirlerse, en kısa zamanda çalışmalara başlayacağız. Esnaf bu konuda büyük bir beklenti içerisinde ve sanayi sitesinin bir an önce yapılmasını istiyor. Küçük sanayi siteleri olarak hükümetimizin çıkardığı yasa gereği şehir içindeki tüm sanayi işletmelerin şehir dışına taşınması. Sanayi işletmelerin çarşı dışına taşınması ile ilgili sanayi bakanlığına bağlı sitelerde 2 bin 500 civarında esnafımız bulunmakta ve buna artış ilave olur mu, tabi ki olur. Yeni yetişen nesiller var. Çarşının ana Anterlerinde mobilya boyacısı, mobilya imalatçısı, demir kaynakçı bunalar da var. Tabi bunlar da artınca o zaman sayı Bakanlığın ve ilgili kurumların yapacağı toplantı sonucu bir neticeye ulaşılacaktır.”

“ESNAFIN TALEBİNİ KARŞILIYOR”

4 bin dönümlük yerin tahsisinin yapılması halinde eldeki talebi karşılanacağını ifade eden Alkan, “Altay Kışlasındaki sanayi sitesi için çok sayıda başvuru aldık. Devletin verdiği imkânlarla bu sanayi yapılırsa istenilen talebi karşılayacağını düşünüyoruz. Bize toplamda 4 bin dönümlük yer verilirse istenilen talebi karşılamış oluruz. Yapılması planlanan sitede her işletmenin bölüm bölüm yerleri olacak, yani oto kaporta, oto tamircileri, demir doğrama, imalatçılar, mobilyacılar, ağaç işleri, gıda paketleme yerleri var bunlar için plan ve projeler arsanın tahsisinden sonra yapılacak. Altay Kışlası Askerinin bulunduğu bir alan ve bu konu Başbakanın talimatına bağlı bir şey, buradaki askeri yetkililerin cevap verebileceği bir konu değil. Zira burası Milli Savunma Bakanlığı düzeyinde çözülmesi gereken bir süreçtir, onunla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor” ifadesini kullandı.

“ESNAF TAŞINMAK İÇİN HAZIR”

Sitenin yapılması halinde esnafın taşınmak için hazır olduğunu vurgulayan Alkan şunları dile getirdi, “Esnaf, sitenin yapılmasını bir an önce istiyor. Ve bu sürecin uzamasından dolayı biraz tepkili, çünkü bulundukları iş yerleri onlara yeterli gelmiyor ve yeteri kadar sağlık, temiz değil. Bir an önce bu dar yerlerden, sağlıksız ve yaşam koşullarına uygun olmayan yerlerde iş yapan esnaf, daha modern ve temiz iş yerlerine taşınmak istiyor. Esnaf şuan taşınmaya hazır, bakanlık hazır ve maalesef arsa tahsisinden dolayı biraz gecikme oldu. Bilim ve Sanayi Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın desteğiyle Malatya 10 sanayi sitesi kapsamına alındı. Şuan için Valimiz, Belediye Başkanımız ve siyasilerimiz Savunma Bakanlığından gelecek neticeyi bekliyor. İyi bir netice alırsak bu işini sonlandırmış olacağız.”

MALATYA ESNAFI BİR ARAYA GELİYOR

Yapılması planlanan sitede bütün Malatya Esnafını bir araya getireceklerinin altını çizen Alkan, “Altay Kışlası dışında alternatif yerlerimiz var, onlarla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor ama şuan mevki olarak da yerleri belli olanlar var. Fakat esnaf, uzak olduğu için oralara gitmeyi istemiyor. Bu yüzden şuan için sadece Altay Kışlası üzerinde bir çalışmamız var. Devletin Türkiye’de yapılacak 10 sanayi sitesi için her türlü ödeneği ve kaynağı var. Devlet bu konuda her türlü tedbirini almış ve bu sebeple acil olarak yer arıyoruz. Eğer bu süreç tamamlanırsa Malatya esnafımızın talebini karşılamış olacağız ve bu bizim için yeterli olacaktır. Altay Kışlasında yapılacak olan sanayi sitesinde tüm Malatya esnafını bir araya getirmiş olacağız ve modern iş yerlerine kavuşmuş olacaklar. Esnafın boşalttığı yerler ise Belediye ile birlikte bir şekilde değerlendirilecek. Burası toplu konut mu olur, özel şirketler tarafından başka konutlar mı yapılır, bu süreci elimizden geldikçe en iyi şekilde değerlendirmeyi düşünüyoruz. Özellikle bu konuyu üyelerimizle toplantı yaparak bunun kararını vereceğiz. Bütün kurumlarla iş birliği içerisinde hareket ediyoruz, onların istemediği her hangi bir konuyu zaten talep etmeyiz. Esnafın talebi ise; uzun ve geniş dükkân, ön girişi yüksek ve her türlü araba yükünün girebileceği bir site istiyor. Esnaf 10 metrekare dükkânda çalışmak istemiyor. Dışarda çalışmak iş koşullarına ve sağlığa uygun değil. Bu yüzden modern, temiz, yeşil alanlarıyla iş sağlığına daha elverişli yerler talep ediyor. Esnaf şuan taşınmaya hazır, bekliyor. Meslek dağılımına göre; Ağaç İşleri, Akücüler, Alüminyumcu, Ambalajcı, Asansör İmalatı, Avize İmalatı, Ayakkabı imalatı, Bakır imalatı, Boya satışı gibi. Demir Çelik doğramada 250, Gıda Paketleme 365, İş makine tamiri 235, Kaporta Boya 234, Tornacı 200, Mobilya 265, Oto Tamircileri 700 ve daha bunun gibi birçok meslek dalında başvurular var” şeklinde konuştu.

“SAVAŞTAN DOLAYI BEKLEDİK”

Proje gecikmesinin nedenine değinen Alkan şunları ifade etti, “Bir anlamda bu sürecin biraz yavaş ilerlemesinin nedeni biliyorsunuz şuan Askerimiz bir savaşın içerisinde. Çünkü savaş durumunda askeriyeden yer istemek abes olur diye bekledik, bu konuyu Başbakana açtıktan sonra bunun da önünü açmış olacağız. Daha önce de yapılabilirdi fakat Afrin’deki Zeytin Dalı Harekâtından dolayı bu konuyu biraz askıya almıştık. Bunu askerimizin moralini bozmamak, askerimize bir zarar vermemek açısından işi biraz beklemeye aldık. Şuan ki süreç Sayın Başbakanımızın vereceği karara ve Sayın Cumhurbaşkanımızın vereceği onaya bağlı. Bununla ilgili siyasilerimizle birlikte çalışmalarımız devam ediyor. Şuan ki beklentimiz siyasilerimiz bu konuda karar vererek bu süreci başlatmaları ve gerekli tahsisin gerçekleştirerek ihalenin yapılmasıdır.”

DEVLETTEN KREDİ DESTEĞİ

Devletin birçok konuda yüzde 1 faizle kredi verdiğini belirten Alkan, “Devlet, sanayi sitelerine verdiği destek içerisinde alt yapı, yol, elektrik, üst yapı, güneş enerjisine ve yeni yapılacak sanayi sitelerinin taşınması için de taşınma masrafı olarak devlet bize kredi desteği veriyor. Altay Kışlası bizim için en ideal yer. Çünkü tarıma uygun değil, konglomera bir zemin olduğu için bizim birinci tercihimizdir. Devlet büyüklerimiz uygun görürse Altay Kışlasını bir kısmını veya tamamını tahsis edilmesi ve bununla birlikte askeriyeye yeni bulunacak yerin parasını biz ödemek üzere değiştirmek istiyoruz. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Yer tespit edildikten devletten bir kaynak problemi olmayacaktır. Belediye gerekli işlemleri yapacak ve biz de projenin çalışmalarını yapıp kısa zaman içerisinde temeli atacağız ve birkaç yılda 4 bin dükkân yapmayı düşünüyoruz. Niye 4 bin dükkân diyebilirsiniz çünkü bize müracaat eden kişi sayısı 5 bin 100’ü geçti. 5 bin 100 başvuruda esnaf sayısı yüzde 95’i geçiyor. Bunlar içerisinde esnaf olmayanlar da olabilir ve bu müracaatlarda elemeler yapmadık. Çünkü yapacağımız yerin metrekaresi, yüz ölçümü, konumu belli olmadığı için sadece üyelerin talebini aldık” değerlendirmesinde bulundu.

 

Ulusal Gazeteler
20 Mart 2018 Salı 1'inci Sayfamız
Reklam

Spor Toto Süper Lig Puandurumu

 

Nöbetçi Eczaneler

Resmi ilanlar

Yazarlar